Pınar Okyay kimdir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından Koronavirüs Bilim Kuruluna davet edilen Prof. Dr. Pınar Okyay kimdir? İşte hayatı ve kariyeri...

Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Pınar Okyay, koronavirüs ile mücadele kapsamında oluşturulan bilim kuruluna davet edildi. Davet edilen Okyay, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığındaki ilk toplantıya da katıldı. Aynı zamanda Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Başkanı da olan Prof. Dr. Pınar Okyay kimdir? İşte hayatı ve kariyeri...

PROF. DR. PINAR OKYAY KİMDİR?

Bornova Anadolu Lisesi 1983 ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1989 mezunudur. Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalında 1993-1998 yılları arasında eğitim görerek, Halk Sağlığı Doktoru unvanını elde etmiştir.

İzmir ve Manisa Sağlık Ocaklarında, Bornova Sağlık Grup Başkanlığında ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğünde mezuniyet sonrası on yıl çalıştıktan sonra, 2000 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalına öğretim görevlisi olarak başlamıştır. Bir yıl sonra yardımcı doçent, 2006 yılında doçent ve 2011 yılında da profesör olmuştur.

Bornova Sağlık Grup Başkanlığında başkan yardımcısı olarak eğitim ve istatistik sorumlusu olarak çalışmıştır. Sağlık Bakanlığı İzmir 70. Yıl Sağlık Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Tıbbi İstatistik ve Bilgisayar Bölümü’ne 1995-1996 Eğitim-Öğretim Yılı I. Döneminde “Örnekleme” 3 saat/hafta ve “Sağlık alanına özel ölçütler” 4 saat/hafta olmak üzere ders vermiştir. 1997 yılında Sağlık Bakanlığı bursu ile London School of Hygiene and Tropical Medicine'nde üç ay süresince Epidemiyoloji ve Biyoistatistik dersleri almıştır. 1998 yıllarında İzmir İl Sağlık Müdürlüğü İstatistik Şube Müdürlüğüne, 1999 yılında da İzmir İl Kalite Güvence Koordinatörlüğü görevlerine getirilmiştir. Kalite Güvence Koordinatörlüğü döneminde, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ilk kez TSE ISO 9000 belgesi almıştır.

2000 yılından beri devam etmekte olan akademik hayatında, epidemiyoloji, biyoistatistik ve sağlık araştırmaları öncelikli alanlarından olmuştur. Tıp fakültesi dışında, Aydın Sağlık Yüksek Okulu (ASYO) ve Aydın Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulunda bu konularda ders vermiştir. ASYO’nda ayrıca öğretim üyelerine yönelik bir kursun sorumluluğunu yapmıştır. 2006-2011 yılları arasında öğretim üyeliğine ek olarak, Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi başhekim yardımcılığı görevini yürütmüş, ölüm istatistikleri başta olmak üzere veri kalitesi üzerinde çalışmış, pek çok komisyonda görev almıştır. Bugüne kadar onlarca teze, araştırma ve istatistik yöntemleri ile ilgili olarak teknik destek vermiştir. Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dergisinde 2004-2010 yıllarında Yayın Kurulu üyeliği ve İstatistik Danışmanlığı yapmıştır. Sekiz yurtdışı ve 12 yurtiçi olmak üzere 20 dergide değerlendirme süreçlerine sürekli katkı vermektedir. Çok sayıda uzmanlık, yüksek lisans ve doktora jürisinde görev almıştır. 2011 yılından beri TUBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması Sosyoloji Dalı Jüri Üyesi görevini sürdürmektedir. Uluslararası web tabanlı bir öğretim ortamı olan “Supercourse”da yazar ve tercüman olarak görev yapmaktadır. 2000 yılından beri Üniversite bünyesinde yapılan Temel Eğitim Becerileri Kursunun sürekli eğitmeni; 2013 yılından beri de Sağlıkta Araştırma Kursunun sorumlusudur.

İki uzmanlık tezi, iki adet yüksek lisans tezine danışmanlık yapmıştır. Devam etmekte olan üç adet uzmanlık tezi danışmanlığı mevcuttur. İçlerinde 3 Avrupa Birliği, 1 UNDP/Sabancı Vakfı, 1 DPT olmak üzere 17 adet projede çeşitli görevler almıştır.

SCI, SCI Expanded, SSCI indekslerince taranan dergilerde yayımlanan 28 adet özgün makalesi ve ulusal indekslerde de 35 yayını bulunmaktadır. Toplam 7 adet kitapta, editör ya da bölüm yazarı olarak görev almıştır. Şubat 2015 itibari ile makaleleri toplam 288 atıf almıştır; h-indeksi 13’tür.

Evli ve iki çocuğu bulunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı gezi planlamak ve sonrasında da gezi notları yazmak hobileri arasındadır. Biyografi, otobiyografi kitapları ile şiir kitapları okumayı sevmekte, bir gün yazmayı da hayal etmektedir.

06 Nisan 2020 - Biyografi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?