Reklamı Kapat

Nasuh tevbesi nedir? Nasuh tövbesinin anlamı! En faziletli tövbe duası

Günah işleyen Mümin bir daha yapmamak üzere Allah'a tevbe eder. Allah'a iman eden kul hiçbir zaman tövbe ve istiğfar etmekten geri durmamalıdır. İşte, Nasuh tevbesi nedir? En faziletli tövbe duası...

Nasuh tevbesi nedir? Nasuh tövbesinin anlamı! En faziletli tövbe duası
En faziletli tövbe duası - Seyyidül İstiğfar Duası
Video için play'e tıklayın

Günah; Allah’ın emirlerine aykırı olarak görülen iş, hâl ve hareket, davranışlara denilmektedir. Günâhkâr ise günah işyenlere denilir. Tevbe/tövbe eden Müslüman bir birey, manevi olarak benliğini yeniler. İşlediği suç Allah katında affedilir. Peki, Nasuh tevbesi nedir? Nasuh tövbesi anlamı, Nasuh tevbesi nasıl edilir?, En faziletli tövbe duası

NASUH NEDİR?

Nasuh; Arapça kökenli olan bir kelimedir. Sözlükte kelime manası “nasihatçı, öğütçü, halis, temiz” anlamına gelir. Nasuhi ise; “bozulmaz şekilde tevbe edici” manasındadır.

NASUH TEVBESİ NEDİR?

Tevbe, tövbe; işlenmiş bir günah veya suçun bir daha işlenmeyeceğine dâir Allah’a verilen bir sözdür. Nasuh tevbesi; kesinlikle bozmamak üzere edilen tövbeye denir. Efendimiz ümmetine her gün tevbe etmesi konusunda tavsiyelerde bulunmuştur. Tövbe Müslümanı manevi olarak temizler. Maddi olarak hayatına bereket katar.

NASUH TÖVBESİ NASIL YAPILIR?

Müslüman bir birey, Nasuh tövbesi yaparken halis niyetle, içten, samimi bir şekilde Allah’tan af ve mağfiret için yakarışta, duada bulunur.  Şu halde Tevbe-i Nasuh, hüsn-i niyet, hulus-i kalp, samimi, ciddi ve yürekten tövbede bulunmak demektir. Ayrıca Tövbe-i Nasuh başkalarına nasihat ediyor gibi güzel örnek olmak anlamlarını da taşımaktadır. Buna da Nasuhi denir. Nitekim Allah’a iman eden kul, günah ile kirlenirken, tövbe ile temizlenebilir.

EN FAZİLETLİ TÖVBE DUASI

Seyyidül İstiğfar Duası, en faziletli tövbe duası ve istiğfar duasıdır. Seyyidül İstiğfar Arapça duası ve okunuşu şu şekildedir.  

Seyyidül İstiğfar Duası Okunuşu: “Allahümme ente Rabbî lâ ilahe illâ ente halaktenî ve ene abdüke ve ene alâ ahdike ve vâ’dike mes’tetâtü eûzü bike min şerri mâ sanâtü ebû’ü leke bi-nîmetike aleyye ve ebû’ü bizenbî fağfirlî feinnehû lâ yağfıruz-zünûbe illâ ente.” 

Seyyidül İstiğfar Duası Anlamı: “Allah’ım! Sen benim Rabbimsin. Sen’den başka ibâdete lâyık ilâh yoktur. Beni Sen yarattın. Ben Sen’in kulunum. Ezelde Sana verdiğim sözümde ve vaadimde hâlâ gücüm yettiğince durmaktayım. İşlediğim kusurların şerrinden Sana sığınırım. Bana lutfettiğin nîmetleri yüce huzûrunda minnetle anar, günâhımı îtirâf ederim. Beni affet, şüphe yok ki günahları Sen’den başka affedecek yoktur.”

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurur:

“Her kim, bu Seyyidü’l istiğfârı sevâbına ve fazîletine bütün kalbiyle inanarak gündüz okur da o gün akşam olmadan ölürse Cennetlik olur. Yine her kim, sevâbına ve fazîletine gönülden inanarak gece okur da sabah olmadan ölürse Cennetlik olur.” (Buhârî, Deavât, 2, 16; Ebû Dâvûd, Edeb, 100-101)

“İÇTENLİKLE KARARLILIK İÇİNDE ALLAH’A TÖVBE EDİN”

Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de Tahrim Sûresi 8. Ayet-i Kerim’e şöyle buyurmaktadır:

“Ey iman edenler! İçtenlikle ve kararlılık içinde Allah’a tövbe edin. Umulur ki rabbiniz kötülüklerinizi örter ve sizi altından ırmaklar akan cennetlerine koyar. O gün Allah, peygamberi ve onunla aynı imanı paylaşanları utandırmaz. Onların nuru önlerinde ve sağ yanlarında ilerleyerek yollarını aydınlatırken şöyle derler: “Rabbimiz! Nurumuzu arttır eksiltme ve bizi bağışla. Şüphesiz senin her şeye gücün yeter.”

Demek ki her insan mutlaka hata yapabilir. Fakat hata yapanların en hayırlısı ise hemen tövbeye koşanlardır. (Bkz. Tirmizi, Kıyame, 49)

TEVBE SÜREKLİ BİR TEDAVİ ŞEKLİDİR

“Tövbe, şeytanın insan üzerindeki hâkimiyetinin sona ermesini ve insanın hakiki hürriyetine kavuşmasını ifade eder. Günah, nefsin ve şeytanın insanı aldatması, tövbe ise, iradenin nefse ve şeytana tokat vurmasıdır. Demek ki tövbe, insandaki günahların meydana getirdiği yaraların iyileştirilmesi gayretinin göstergesi olup, sadece kanı durdurmaya yönelik geçici bir pansuman olmamalıdır. Bilakis tövbe, insanın içiyle beraber dışının da temizlenmesi ve onarılması demektir. O halde tövbe, hastalıktan tamamen kurtulmaya ve yaranın hiç izi kalmayacak şekilde kökünü kurutmaya yönelik sürekli bir tedavi şeklidir.” (Dr. M. Selim Arık)

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.S.) buyurdu ki:

“Tövbe ediniz! Allah’a kasem (yemin) olsun, ben günde yetmiş kere Allah’a tövbe ve istiğfar ediyorum.”

Peygamberimizin her gün tevbe etmesi ümmetine tövbedeki hikmeti ve istiğfarın sürekliliğini göstermektedir. Küçük veya büyük fark etmez günahlar hafife alınmamalıdır. Tevbe etmekten çekinilmemelidir.

Peygamberimiz (S.A.S), “Günahından tövbe eden, günahsız (günah işlememiş) gibidir.” (İbn Mace, Zühd, 31) buyurarak, Cenab-ı Hakk’ın engin rahmetine işaret etmektedir.

KİFL KISSASI: KİFL’İN TEVBESİ

İslam tarihinde Nasuh tövbesine affa mazhar olanların başında İsrail Oğullarından Kilf, bunun yanı sıra Ebu Lübabe, Ka’b b. Malik ve arkadaşları gibi Sahabe-i Kiram örnek gösterilebilir. Kilf’in kıssası şöyle:

Kifl isminde günahtan hiç sakınmayan bir kişi varmış. Bir gün yanına ihtiyaçlı (fakir) bir kadın gelir. Kifl, kadınla beraber nikâhsız yaşama karşılığında altmış dinar vermeyi teklif eder. Çaresiz kalan kadın teklifi kabul eder. Fakat kadın başkasının evinde ve şimdiye kadar yapmadığı bir işe (zinaya) zorlanmaktadır. Kadın titremeye ve ağlamaya başlar. Kifl, niye ağladığını sorar. Yoksa benden mi tiksindin, der. Kadın: “Hayır ihtiyacımdan dolayı şimdiye kadar yapmadığım bir işe zorlanıyorum. Bu günahtan dolayı Allah’ın huzurunda nasıl hesap vereceğimi düşünüyorum” der. Kifl, bu cevap karşısında, demek ki sen şimdiye kadar hiç böyle iş yapmadığından ve Allah korkusundan dolayı ağlıyorsun, öyle mi? der. Kifl de ağlayarak, “O halde verdiğim paralar senin olsun, serbestsin, gidebilirsin. Allah’a yemin olsun ki, ben de bundan sonra Allah’a hiçbir zaman asi olmayacağım (haram işlemeyeceğim)” der. Ve Kifl o gece ölür. Kapısında şöyle yazılmıştır: "Muhakkak ki Allah Kifl’i affetmiştir" (Tirmizi, Sıfatu’l-Kıyame, 48)

31 Mar 2020 - 17:32 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?