Mağdur olan kesimler gözden kaçırılmamalı

Eğitim-Bir-Sen, koronavirüs sebebiyle 48’inci Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı video konferans sistemiyle gerçekleştirdi.

Ahmet Açıkay
Ahmet Açıkay Tüm Haberleri

Toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, “Tedbirler alınırken, mağdur olan kesimleri de gözden kaçırmamalıyız. Bu anlamda, fiilen derse giremediği için tek gelir kaynağı olan ders ücretini kaybeden ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyetini giderecek adım hemen atılmalıdır” dedi.

Eğitim-Bir-Sen, 48. Başkanlar Kurulu Toplantısı’nı koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle video konferans ile yaptı. Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantı Genel Başkan Ali Yalçın’ın açış konuşmasıyla başladı. Koronavirüs salgınının neden olduğu olağanüstü bir dönem yaşandığını vurgulayan Yalçın, “Bu öyle bir süreç ki, bizim geçmişten beri dile getirdiğimiz gibi bir sistemin sonunu işaret ediyor. Artık birçok konunun yeniden tartışıldığı bir sürece girmiş bulunuyoruz. Biz, bu noktada üretilen korkulardan ziyade gerçekliği rasyonel bir şekilde karşılamamız gerektiğine inanıyoruz” dedi.

UZAKTAN EĞİTİM İÇİN ERİŞİLEBİLİR BİR SİSTEM KURULMALI

Toplantının sonunda hazırlanan sonuç bildirgesinde ise şu kararlar alındı:

Koronavirüs ile mücadele sebebiyle uzaktan eğitim uygulamasına geçilerek yüz yüze eğitime ara verilmesi, öğrencilerin ve eğitim çalışanlarının sağlığı ve halk sağlığı açısından önemli bir tedbirdir. Ancak, yüz yüze eğitim-öğretime verilen aranın 30 Nisan tarihine kadar uzatıldığı dikkate alındığında, EBA TV içeriklerinin buna uygun şekilde planlanması, zenginleştirilmesi, müfredatın gerçekçi bir biçimde uygulanması gereklidir.

Yükseköğretimde YÖK tarafından bahar dönemi eğitim-öğretim sürecinin sadece uzaktan eğitim, açık öğretim ve dijital öğretim imkânlarıyla sürdürülmesine karar verilmesi olumlu bir yaklaşımdır. Ancak bütün üniversite öğrencilerinin internet ve bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi iletişim araçlarına sahip olamadığı veya bu imkânların bulunmadığı coğrafi bir konumda olabileceği göz önüne alınarak hiçbir öğrencinin mahrum bırakılmayacağı, erişilebilir bir sistemin kurulması elzemdir.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLER MAĞDUR OLMASIN

“Tedbirler alınırken, kimsenin mağdur olmaması için gereken hassasiyet gösterilmelidir” diyen Yalçın, şu uyarılarda bulundu: “Olağanüstü dönemlerin olağanüstü mevzuatı olur. Olağanüstü süreçte biz de elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz. Misafirhanemizi sağlık çalışanlarının istifadesine sunduk. Bu tedbirler alınırken, mağdur olan kesimleri de gözden kaçırmamalıyız. Bu anlamda, fiilen derse giremediği için tek gelir kaynağı olan ders ücretini kaybeden ücretli öğretmenlerin ve usta öğreticilerin mağduriyetini giderecek adım hemen atılmalıdır.”

29 Mart 2020 - Ekonomi

Muhabir Ahmet Açıkay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?