İsmail Coşar kimdir?

İsmail Coşar, Polatlı'da geçirdiği trafik kazası sonrası hayatını kaybetti. Türkiye'nin ünlü hafız ve mevlithanlarından olan İsmail Coşar'ın hayatını İsmail Coşar kimdir? haberimizden okuyabilirsiniz.

İsmail Coşar kimdir?
İsmail Coşar kimdir?
Video için play'e tıklayın

Sesi ve kıraatı ile gönüllere taht kuran  İsmail Coşar dün gece Ankara'nın Polatlı ilçesinde eşiyle geçirdiği trafik kazası sonucu 70 yaşında hayatını kaybetti. Türkiye'nin ünlü hafızı ve mevlithanlarından olay İsmail Coşar 15 Temmuz'da Ankara'da ilk selayı okumuştu. Peki, İsmail Coşar kimdir? Detayları biyografi haberimizden okuyabilirsiniz...

İsmail Coşar, 27 Ekim 2013'te Brüksel Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen sufi müzik gecesinin onur konuğu oldu. (Arşiv)

İSMAİL COŞAR KİMDİR?

1950 yılında Bursa'nın Osmangazi ilçesine bağlı Çağlayan köyünde dünyaya gelen İsmail Coşar, küçük yaşta hafızlık eğitimi aldı. Beş kardeşin en küçüğü olan Coşar, sesinin güzelliği ve sesini kullanmaya olan merakı ile küçük yaşlarda herkesin dikkatini çekmiş ve henüz ilkokula başlamadan ezanı ezberleyerek her fırsatta yaşadığı köyün minaresine çıkıp okumaya başlamıştır.

Bursa'nın Tuzpazarı semtindeki İsmail Hakkı Tekkesi'nde üç yıl süren hafızlık eğitiminin ardından kentin merkez köylerinden birisine dönemin müftüsü Abdullah Saraçoğlu tarafından vekaleten müezzin-kayyım olarak atandı.

Coşar, askerliğini tamamlayıp Bursa'da tekrar göreve başladıktan sonra Ankara Radyosu'na davet edildi. Radyoda okuduğu Kur'an-ı Kerim ile sesini tüm Türkiye'ye duyuran Coşar, müezzin olarak ilk görevine 1972 yılında Ankara'nın Ulus semtindeki tarihi Kağnıcıoğlu Camisi'nde başladı.

1974 yılında Ankara Maltepe Camisi'nde düzenlenen programda Kur'an-ı Kerim okuyan İsmail Coşar, TRT'nin ilk kez naklen yayınladığı Mevlid Kandili programında izleyicilerin karşısına çıktı.

Bu arada açıktan imam hatip lisesini tamamlayan Coşar, henüz inşaat halindeyken Kocatepe Camisi'nin ilk müezzini oldu ve 40 yılı aşkın bu camide görev yaptı.

Türkiye'nin dört bir yanında ve birçok Avrupa, Asya ve Uzak Doğu ülkesinde düzenlenen programlarda Kur'an ve mevlit okuyan Coşar, seslendirdiği birçok kaside ve ilahiyle de hafızalara kazınmıştı.

15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sonrası Ankara'da ilk selayı İsmail Coşar okudu.

İsmail Coşar'ın iki oğlu ve iki torunu bulunmaktadır.

İsmail Coşar, 4 Mart 2020 gecesi Ankara Polatlı'da geçirdiği trafik kazası sonucu eşi Sevim Coşar ile ahirete irtihal etti.

# BİYOGRAFİ İLE İLİŞKİLİ:

04 Mar 2020 - 09:32 - Biyografi
Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Çin'in bulduğu ve Türkiye'de de uygulanacak olan koronavirüs aşını yaptırır mısınız?