Muhyiddin Yasin kimdir?

Malezya'da 5 siyasi parti, Enver İbrahim'e karşı, başbakanlık koltuğu için Muhyiddin Yasin'i ortak aday olarak gösterdi. Peki, Muhyiddin Yasin kimdir? Cevabı biyografi haberimizde...

Malezya'da Mahathir Muhammed'in başbakanlıktan istifası sonrası muhalefetten ve eski iktidar koalisyonundan toplam beş siyasi parti, Halkın Adaleti Partisi Genel Başkanı Enver İbrahim'e karşı ortak aday olarak Malezyalı Birleşik Yerli Partisi (PPBM) Başkanı Muhyiddin Yasin'i gösterdi. Eski İçişleri Bakanı olan Muhyiddin Yasin'in hayatını biyografi haberimizden okuyabilirsiniz...

MUHYİDDİN YASİN KİMDİR?

Mahathir Muhammed'in başbakanlığında İçişleri Bakanı olarak görev yapan Muhyiddin Yasin, siyasete 1971'de UMNO'ya üye olarak girdi.

1986'da Johor eyaletinin siyasi lideri seçilen Muhyiddin, 1995'te Mahathir'in ilk başbakanlığı zamanında kabineye girerek Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İç Ticaret Bakanlığı görevini üstlendi.

Eski Başbakan Necip Rezak'ın hükümetinde Başbakan Yardımcısı olan Muhyiddin, Necip'in Malezya Kamu Kalkınma Fonu (1MDB) yolsuzluğuna karıştığı iddialarına tepki gösterdiği için 2015'te kabinedeki görevinden alınmıştı.

Bir yıl sonra Muhyiddin, yolsuzluk iddialarına tepki göstererek Mahathir ile UMNO'dan istifa ederek, Malezyalı Birleşik Yerli Partisi'ni (PPBM) kurdu.

2018 genel seçimlerinde Mahathir'in liderliğindeki koalisyonun galip gelmesi üzerine Muhyiddin, İçişleri Bakanı olarak yeniden kabineye girmişti.

29 Şub 2020 - 09:50 - Biyografi
Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Çin'in bulduğu ve Türkiye'de de uygulanacak olan koronavirüs aşını yaptırır mısınız?