Reklamı Kapat

1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama!

Millî Gazete, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda yaşanan büyük bir hukuk skandalını ortaya çıkardı.

Sadettin İnan
MANŞET HABER Sadettin İnan Tüm Haberleri
1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama!
1 milyon 100 bin çiftçiye hukuksuz atama!
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, büyük bir hukuk skandalı ile çalkalanıyor. 1 milyon 100 bin çiftçi ortağının sahibi olduğu Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde yönetildiği ortaya çıktı. İki yıl önce mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdür için “kişiye özel değişiklikle” işi kılıfına uydurdular.

Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri’nde hukuk skandalı! Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde yönetildiği ortaya çıktı. Mevzuata aykırı bir şekilde atanan genel müdürün, kişiye özel yönetmelik değişikliği ile hukuksuz atamayı kılıfına uydurmaya çalışması dikkat çekti. Tarım Kredi’nin uyguladığı yüksek faizden dolayı çiftçi icra kapılarında sürünürken, mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdürün aldığı yüksek maaş dudakları uçuklatıyor. Poyraz’ın aylık geliri, milletvekili emeklisi olduğu için 15 bin lira emekli maaşı, 30 ile 40 bin lira arasında genel müdür maaşı, üç ayda bir ikramiye, ortalama üç maaş tutarında yılda bir teşvik primi, Gübretaş’tan aylık 9 bin lira huzur hakkı ücreti ve yurt dışı, yurt içi harcırahlarla birlikte asgari 100 bin lirayı buluyor.

YAŞLILIK AYLIĞI ALAN İSTİHDAM EDİLEMİYOR!

Çiftçiye pahalı gübre ve yüksek faizle gündeme gelen Tarım Kredi Kooperatifleri, şimdi de büyük bir hukuk skandalı ile çalkalanıyor. 1581 sayılı özel kanunla yönetilen ve bu kanuna dayanarak hazırlanan insan kaynakları yönetmeliğine göre, Tarım Kredi Kooperatifleri’nde yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar istihdam edilemiyor. Ancak Genel Müdür Fahrettin Poyraz’ın milletvekili emeklisi olmasına rağmen Tarım Kredi Kooperatifleri’nin insan kaynakları yönetmeliğine aykırı bir şekilde bu göreve atandığı ortaya çıktı. Genel Müdür Poyraz’ın mevzuata aykırı atamanın üstünü örtmek için de 2019 yılında yapılan genel kurulda, insan kaynakları yönetmeliğinde kişiye özel bir değişiklik yaptırarak, kendisiyle ilgili emeklilik şartını kaldırttığı gün yüzüne çıktı. 

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETMELİĞİ BAKANLIĞIN ONAYI İLE YÜRÜRLÜĞE GİRİYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri, 1581 sayılı özel kanunla kurulmuş ve faaliyetlerini de bu kapsamda yürütüyor. İnsan kaynakları yönetmeliği de bu kanuna göre hazırlanıyor. İnsan kaynakları yönetmeliği, Tarım Kredi Kooperatifi Yönetim Kurulu tarafından onaylanarak genel kurulda çiftçi ortakların onayı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın genel kurulu tasdiki ile hukuki bir geçerlilik kazanıyor.

2015 YÖNETMELİĞİNDE HÜKÜM AÇIK

2015 tarihli insan kaynakları yönetmeliğinin “Personel Alınması, İlan ve Başvuru” başlığını düzenleyen 6. maddesinin sekizinci paragrafına göre “…Özel emeklilik kurumları veya sosyal güvenlik kurumlarından emekli ya da yaşlılık aylığı almaya hak kazananlar teşkilatta kadrolu olarak istihdam edilemez…” deniliyor. Ancak Fahrettin Poyraz’ın milletvekili emeklisi olmasına rağmen 2017 yılının Aralık ayında genel müdür olarak atandığı ortaya çıktı.

KANUNSUZLUĞU ÖRTMEK İÇİN KİŞİYE ÖZEL DEĞİŞİKLİK

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin 2019 yılında yapılan genel kurulunda söz konusu insan kaynakları yönetmeliğinin 6’ncı maddesindeki emeklilikle ilgili hüküm aynen korunurken, genel müdür ve genel müdür yardımcılığına atama ile ilgili özel şartların ikinci maddesine ek bir cümle eklenerek mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdürle ilgili hukuksuzluğun üstü örtülmeye çalışıldı. Özel şartların ikinci maddesine eklenen cümle şöyle: “Söz konusu ‘Genel müdür, Merkez Birliği Yönetim Kurulu kararı ile atanır’ ve bu atamada yönetmeliğin 6. maddesinin sekizinci paragrafındaki şartlar aranmaz.”

YAPILAN DEĞİŞİKLİK GERİYE İŞLEMİYOR

İnsan kaynakları yönetmeliğinde yapılan kişiye özel bu değişiklik, genel müdürün mevcut görevine kanunsuz bir şekilde atandığını belgelerken, yapılan değişiklik de geriye işlemeyeceği için Tarım Kredi Kooperatifleri iki yıldır hukuka aykırı bir şekilde yönetilmeye devam ediyor. Mevcut yönetmeliğe göre genel müdürün istifa ederek, değişiklik yapıldıktan sonra yeniden atanması gerekiyordu. Ancak mevzuatlara aykırı atamanın ve kişiye özel yönetmelik değişikliğinin ortaya çıkacağı endişesiyle bu istifanın ve yeniden atamanın yapılmadığı kaydediliyor.

KİŞİYE ÖZEL YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİNDEN YÖNETİM KURULUNUN BİLGİSİ YOK

Diğer yandan 2019 yılında yapılan genel kurulda Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yönetim kurulunun tamamı değişmişti. Dolayısıyla yönetmelikte yapılan kişiye özel değişiklikten şu anda görevde bulunan yönetim kurulu üyelerinin bilgisinin bulunmadığı ifade ediliyor.

TARIM BAKANLIĞI, HUKUK SKANDALINA GÖZ YUMDU!

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın böyle bir hukuk skandalına göz yumması ise dikkat çekiyor. Fahrettin Poyraz, eski Tarım ve Orman Bakanı Fakıbaba’nın bakanlığı döneminde atanırken, bakanlığın denetim kurulu üyesinin bu skandala neden göz yumduğu ise bilinmiyor.

TELAFİSİ İMKÂNSIZ ZARARLARA NEDEN OLMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin iki yıldır mevzuatlara aykırı bir şekilde atanan genel müdür tarafından yönetilirken, mevcut mevzuatlara göre de ataması yok hükmünde bulunuyor. Genel müdürün görevde bulunduğu süre içindeki iş ve işlemleri de mevzuatlar açısından tartışmalı hale gelirken, bu durumun Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda telafisi imkânsız zararlara neden olmasından endişe ediliyor.

MİLLÎ GAZETE’NİN SORULARINA CEVAP VEREMEDİLER!

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Millî Gazete’nin ortaya çıkardığı hukuksuz atamayla ilgili sorulara cevap vermedi. Poyraz’ın, Türkiye’nin en önemli çiftçi kuruluşunda yaşanan hukuk skandalıyla ilgili soruları cevapsız bırakması dikkat çekti.

26 Şubat 2020 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Enkuzeylı - adamın suratına sıfatına baksan nur akıyo zannedersın.rabbım kalbını karartmıs olmalıkı,haram felan akıllarına gelmıyor.haram ne tatlı dımı genel mudurum..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 20:25
06

Ahmet M. - Hayır ya. Şunu anlamıyorum. Kadrolaşmaya bile razıyım. Tamam da. Bu ne biçim bir kadrolaşma, burası nasıl bir ülke. Güvenlikçi, Hastane Müdürü oldu. Emniyet Müdürü üniversiteye Rektör oldu. Tarım mezunu Emniyet Müdürü oldu. Akıl, mantık bunun neresinde ya... Bu ülke işgal altında olsa, devletyöneticileri kendi vatandaşına haksızlık yapıp toplum birbirine girsin diye uğraşsa işgalciler ve haketmeyen yöneticileri devlete yönetici yapsalar, yöntemleri ancak bu kadar olur... Resmen ülkem ingiliz işgalindeymiş gibi hissediyorum. Nasılsa, anaokulda, ortaokulda, lisede bile yabancı dil diye ingilizce öğretiliyor... Gerçektende böyle bir atama şekli olamaz...

Yanıtla . 5Beğen . 2Beğenme 26 Şubat 15:22
05

4+4 - Görünen o ki, ülkeyi yönetenlerin, onuru edebi, hayası kalmamış, her hangi bir kuruma bakınız hepsinde her türlü pislik, akıl almaz yöntemler, bunların hepsi AKP nin kokuşmuş, sahtekar tutkularından tatmin olma istekleriyle, iktidar nimetlerini çarçur etme, özellikliklede bütün bunları din için İslam için yüce değerlerimiz için yapıldıkları ima edilmesi ne hazindir, nasıl bir onursuzluk, bunlar kalpsiz mi ? bunlar ABD büyük şeytanın askerleri mi ?, ne olacak bu ülkenin hali, Allah'ım sen bizi şeytanın şerrinden muhafaza eyle, Amin.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 26 Şubat 10:05
04

Özay Görgün - Öbür tarafta var, unutanlar orada çok pişman olacak ama iş işten geçmiş olacak.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 09:16
03

Selam - Bu vatandaşa sorsan ülkemi çok sevdiğim için genel müdürlük yapıyorum der.Öyleyse zaten maaş alıyorsun bu görevi de maaş almadan yap desen öyle şey olur mu der hemen kıvırıverir.Allah bu doyumsuz,daleverecilerin hesabını çok çetin görür.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 08:51
02

doğrusöyler - Yiyin beyler yiyin boğazınızdan gelinceye, aksırıncaya tıksırıncaya kan kusturuncaya kadar yiyinde gözünüzü toprak doyursun emi... hangi kurum doğru düzgün de bura düzgün olacak akp= ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz....

Yanıtla . 6Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 08:23
01

Ferdi - Nerede düzngünlük varki!

Araştir, basit bir belediye bile nasil soyarız, sorusu karşisinda usulsüzlükler ortaya çikar!

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 07:12

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?