Reklamı Kapat

Kombiyi açmayan alt komşu hakkında dava açılabilir mi?

Alt kat komşunuz kombiyi hiç yakmıyor ya da odaların kalorifer peteklerini kapatıyor. Doğalgaz faturanız cep yakmasına rağmen ısınamıyorsanız ne yapabilirsiniz?

Büyütmek için resme tıklayın

Doğalgaz faturaları cep yakmaya başlayınca vatandaşlardan çok farklı tepkiler gelmeye başladı. Hürriyet yazarı Oya Armutçu, bir okuru kombiyi açmayan alt komşusu hakkındaki şikayetini köşesine taşıdı.

İşte o şikayet ve kombiyi açmayan alt komşu hakkında 'yapılabilecek' seçenekler:

Alt kat komşunuz kombiyi hiç yakmıyor ya da odaların kalorifer peteklerini kapatıyor. Doğalgaz faturanız cep yakmasına rağmen ısınamıyorsanız ne yapabilirsiniz?
Merkezi ısıtmalı bina ve siteler yönünden kaloriferlerin hangi tarihten itibaren ve hangi saatlerde, dış ortam sıcaklığı kaç derecenin altına düştüğünde yakılacağı mahalli çevre kurullarınca karar altına alınıp valilik ve belediyelerce ilan ediliyor. Denetimi de yapılıyor. Ancak soba, kat kaloriferi ve kombi ile ferdi ısıtılan binalarda ise ‘isteğe bağlı’ olarak yakılıyor.
Doğalgaz faturaların cep yakmaya başladığı bu soğuk günlerde komşusunun kombisini yakmadığından şikâyet eden okurlarımın telefon ve e-posta bombardımanına tutuldum. Önce okurum Ş.A.’nın bu konuyu özetleyen örnek sorusu:
“Binamız bireysel kombi ile ısınmaktadır. Benim doğalgaz faturam şubat ayı için 692 TL geldi. Alt kat komşum kombiyi yakmıyor. Birçok odanın peteklerini kapatıyor. Kendisine en fazla 150 civarı fatura geliyor. Onun alt katı da çok yakıyor. Haliyle ben de üstten yakınca kendisinin yakmasına gerek kalmıyor. Ben bu kadar faturaya rağmen evi ısıtmada güçlük yaşıyorum. Bu durumla ilgili cezai bir yaptırımı var mı? Bir yere başvurabilir miyim?”

KOMŞULUK HUKUKUNA AYKIRI

Tüketici hukuku konusunda uzman avukat Buğcan Çankaya’ya sordum. Avukat Çankaya’nın hukuki çerçeveyi de özetleyen yanıtı bakın şöyle: “Okurumuzun sorusu, ikamet ettiği binadaki komşularının mevsimsel gereklilik olmasına rağmen ekonomik düşüncelerle bireysel ısıtma sistemini yeterli veya hiç kullanmaması nedeniyle, kendisi üzerine düşen ısıtma maliyetinin artmasına ilişkindir. Yargıtay içtihatlarına göre, bir kişinin mülkünü kullanmasının etki alanı içinde bulunan kimseler komşu sayılır. Komşu taşınmaz kullanıcısının, komşuluk hukukuna aykırı ve katlanma sınırlarını aşan eylemlerden kaçınması gerekmektedir. Bu nedenle okurumuzun yaşadığı sorun komşuluk hukuku kapsamında çözümlenebilecek niteliktedir.

KANUNİ YÜKÜMLÜLÜK

Diğer yandan genel düzenleyici işlemlerini de irdelemek faydalı olacaktır. Yürürlükte bulunan 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesinde, ‘Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler’ düzenlemesi bulunmaktadır.

HÂKİMİN MÜDAHALESİ İSTENEBİLİR

Eğer aynı binayı paylaşan malik veya kiracılar, mevsimsel zorunluluk olmasına rağmen bireysel ısıtma sistemlerini hiç veya yeterli oranda çalıştırmıyor ise bu eylemden zarar gören komşular, haklarının çiğnendiğinden bahisle uğradıkları maddi zararı talep edebilecekleri gibi, zikredilen kanunun 33. maddesi kapsamında, ana gayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh hukuk mahkemesinden hâkimin müdahalesini isteyebileceklerdir. Mahkeme tarafından yapılacak inceleme neticesinde, komşunun mevsimsel şartlara uygun bir şekilde kullanmakta olduğu konutu hiç veya yeterli oranda ısıtmadığı tespit edildiği takdirde, hâkim bu eylemin sonlandırılmasına karar verebilecektir. Ayrıca eylem nedeniyle diğer komşunun uğradığı maddi bir zarar var ise bunun sorumlusundan tahsili yönünde de karar verilebilir.

MERKEZİ ISINMAYA GEÇİŞ FORMÜLÜ

Diğer yandan, anılan kanunun 42. maddesiyle kat maliklerinden birisinin isteği üzerine, ısıtma sistemi değişikliğinin yapılabilmesi için kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğunca karar alınması yeterli görülmüştür. Bu haliyle, ferdi ısıtma sistemleri, merkezi sisteme çevrilmek suretiyle de okurumuzun sorununa çözüm bulunabilir. Nitekim Ankara ilinde, il umumi hıfzıssıhha kurulları tarafından halk sağlığının korunabilmesi amacıyla, dış ortam sıcaklığının 15 santigrat derecenin altına düştüğü ardışık günlerde ve merkezi ısıtmalı bina ve sitelerde oturanlardan herhangi birisinin talebi halinde, ısıtma sisteminin çalıştırılmasına karar verilmiştir. (Emsal:AİUHK 02.10.2013 tarih ve 1593 sayılı kararı)

BELEDİYEYE BAŞVURABİLİRSİNİZ

Umumi Hıfzıssıhha Kanunu dayanak gösterilmek suretiyle, meskenlerde oluşan insan ve çevre sağlığına olumsuz eylemlerin önlenmesi, tespiti ve yaptırım uygulanması amacıyla, Ankara ili Umumi Hıfzısıhha Meclisi’nin 31 Mart 1986 tarihli ve 1 karar sayılı kararıyla ilçe belediyelerine yetki verilmiştir. Okurumuz tarafından yargı süreci işletilebileceği gibi, ayrıca insan sağlığına olumsuz etki yaratan eylemler hakkında ilçe belediyesince işlem tesis edilmesi de ayrıca istenebilecektir.”

NE YAPABİLİRSİNİZ?

Son bir not: Merkezi ısıtmalı bina ve siteler yönünden kaloriferlerin hangi tarihten itibaren ve hangi saatlerde, dış ortam sıcaklığı kaç derecenin altına düştüğünde yakılacağı mahalli çevre kurullarınca karar altına alınıp valilik ve belediyelerce ilan ediliyor. Denetimi de yapılıyor. Ancak soba, kat kaloriferi ve kombi ile ferdi ısıtılan binalarda ise “isteğe bağlı” olarak yakılıyor.

Bu soruna da öncelikli olarak avukat Çankaya’nın vurguladığı gibi “komşuluk hukuku” içinde çözüm aramak gerekiyor. Yöneticiye başvurup yönetim planına hüküm koydurmak yöntem olarak düşünülebilir. Bu da çözüm olmazsa, mahalli çevre kurulu kararları ışığında ilçe belediyenize şikâyeti deneyin. Son çare ise hâkimin müdahalesini istemek.

24 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Akıllı Olun Yahu - komşuluk hukuku diye bir şeyi pozitif hukukn içersine nasıl yerleştirirsiniz, adam üşümüyorum yakmıyorum derse ne yapacaksın? kombi soğuk olunca üşüyünce yakılır, üşümüyorsa yakmaz,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 21:03
05

Emmi - saçmalık yıllarca alt komşum 6 yıl evi boş bıraktı ist. yaşıyordu birgün geldiğinde yakaladım evi sat yada kiraya ver dedim o da sattı gitti ama satmasada kiralamasada evinin ortağı değilim bu mahkeme saçmalık

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 20:33
04

Ömer Faruk - alt ve üst kat komşularım avrupada yaşadıkları için 1000 tl doğal gaz parası yatırmama rağmen kesinlikle ısınamıyorum istediğin kadar kombiyi açyım soğuk olan taban, tavan ve duvalar ısıyı emiyor. odamın ortalama sıcaklığı 17,5 ila 19 derece. müstakil evde istediğini yap eğer apartmanda yaşıyorsan onunda bir kuralı olması lazım. işe giden insan evde kimse yoksa kombiyi kısabilir ama asla söndürmemeli. ortada kul hakkı var.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 19:27
03

Melih - Herkes istediği gibi kaloriferiniaçar yada kapatır! Kullanmadiği odalari komşuya destek olsun diye Isitmasi ve bu yüzden maliyetinin artmasinin komşuluk hukukuna neresi uygun!

Biraz kalin giyinin birde kalorifer kullanmayida dikkatli yapin! Kullanmadiğiniz odalarin kaloriferini kapatirsaniz, pencere ve kapilardan hava gelmezse tasarruf edebilirsiniz!

Evi Havalandirirken kaloriferi kapatin!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Şubat 19:23
02

Emrah Yurtsever - Alt kat komşuyu kombiyi yakmaya zorlamak onun hakkını gasp etmektir. Evdeki adam işe gidiyorsa ev boşken niye yaksın. Milyarder mi bu adam. Bazı insanlar gece vardiyasında çalışıyor. Gece niye yaksın. Başka şehire gitti niye yaksın. Binayı yapan kat arası izolasyonu iyi yapsın. Isı başka yere kaçmasın. En üste oturan adam da gökyüzünü mü şikayet etsin

Yanıtla . 21Beğen . 1Beğenme 24 Şubat 15:56
01

Ahmet M. - Adaletten uzaklaşmak için en önemli sebep Bencilliktir. Kanunları kendi isteğimize göre evirip çevirip, eğmek bükmek, ancak adaleti incitir. Peygamberimizin bir hadisi şerifinde "Adaletin en güzeli, kendi zararınıza olsa bile, uyguladığınız adalettir" diyor. Merkezi sisteme geçelim diye önerilmesi ve uygulanması haricindeki seçenekler adaletli olmayabilir. Bende de benzer sorun var. Ben en üstte oturuyorum, orta kat benden 100-150 lira daha az öder. Yerler buz gibi. Ama en üstte oturuyorum diye alt kattakine zorla sizde doğalgaz yakın denilemez ki. 15 liraya terlik aldık, evde terlikle yada patikle geziyoruz. Hem hadi zorla yaktırdık, yakmanın ölçüsü ne olacak ? Kaç dereceye kadar, kaç saat yaktırılacak ? Yani ne kadarına zorlanabilir ki ? Ben işten 5 te geliyorum, saat 5 ten gece 12 ye kadar bütün odaları yakmak zorundasın mı denilecek ? Yada eşim en hanımı. Sabah 8'den gece 10a kadar yakacaksınız mı denilecek ? Hem ayrıca bu zorla olduğu için zulüm olmaz mı ? Asıl bu komşuluk hukukuna sığar mı ? Yapanlara zalim denmez mi ?

Yanıtla . 16Beğen . 2Beğenme 24 Şubat 14:17

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?