İşsizlik maaşı ne kadar, kimler alabilir, kaç ay alınır?

'İşsizlik maaşı nasıl alınır?', 'İşsizlik maaşı almanın şartları ne?', 'İşsizlik maaşı ne kadar?', 'Kim işsizlik maaşı alabilir?' ve 'İşsizlik maaşı kaç ay alınır?' sorularının cevabı haberimizde...

Büyütmek için resme tıklayın

10 Şubat tarihinde açıklanan rakamlara göre Türkiye'de işsizlik oranı 2019 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre 1 puan artışla yüzde 13,3 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Kasım 2019'a ilişkin açıkladığı iş gücü istatistiklerine göre Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı, 2019 kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre 327 bin kişi artarak 4 milyon 308 bine çıktı.

Türkiye'de en çok merak edilen konulardan biri de 'İşsizlik maaşı almanın şartları'...

Türkiye'de çok sayıda vatandaş 'İşsizlik maaşı nasıl alınır?', 'İşsizlik maaşı almanın şartları ne?', 'İşsizlik maaşı ne kadar?', 'Kim işsizlik maaşı alabilir?' ve 'İşsizlik maaşı kaç ay alınır?' gibi soruların cevabını merak ediyor. 'İşsizlik maaşı'na ilişkin bilgiler haberimizde...

İŞSİZLİK MAAŞI ALMANIN ŞARTLARI NE, İŞSİZLİK MAAŞINI KİMLER ALABİLİR?

İşsizlik maaşı alabilmenin belirli şartları bulunuyor. Buna göre ilk şart çalıştığınız işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde İŞKUR'a başvuru yapmak. İşsizlik maaşı alabilmenin bir başka şartı da işten çıkarılmış olmak fakat işten çıkarılma durumunda kusur unsuru olmaması gerekiyor. İşten çıkarılmadan önce son dört ayda yani 120 gün boyunca eksiksiz prim gününe sahip olmanız da gerekli şartlar arasında yer alıyor. İşsizlik maaşı alabilmeye ilişkin diğer bir şart ise son üç yıl içinde 600 günlük sigorta priminin ödenmiş olması yani bir diğer ifade şekliyle 600 gün sigortalı çalışmak.

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

İşsizlik maaşı almak için gerekli şartlara sahip iseniz konuya ilişkin başvuruda bulunmanız gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmanız gerekli. Başvuruyu İŞKUR birimine şahsen giderek ya da elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapmanız mümkün. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülüyor.

Öte yandan işsizlik maaşı ile ilgili sorgulamalarınız için E-Devlet Kapısı'nı kullanabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

İşsizlik maaşı asgari ücret zammının açıklanmasının ardından belli oldu. İşsizlik maaşı brüt asgari ücret üzerinden hesaplanırken 2020 yılındaki işizlik maaşı en düşük bin 177 lira, en yüksek ise 2 bin 354 lira olarak belirlendi.

İşsizlik maaşı çalışırken alınan brüt kazancın yüzde 40'ı alınarak hesaplanıyor. Ayrıca işsizlik maaşı çalışırken alınan brüt tutarın yüzde 80'ini geçmiyor.

Buna göre Damga Vergisi alındıktan sonra 2020 yılı için aylık işsizlik ödeneği hesabı şu şekilde:

Son 4 ay asgari ücretle çalışan kişiye ödenecek işsizlik maaşı 1.168.27 TL, son 4 ay 3500 TL ile çalışan kişiye ödenecek işsizlik maaşı 1.389.37 TL, son dört ay 6000 TL ile çalışan kişiye ödenecek işsizlik maaşı 2.336.53

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY ALINIR?

İŞKUR'un resmi internet sitesinde işsizlik maaşının kaç ay alınabileceği sorusuna cevap veriliyor. İŞKUR'un yapmış olduğu bilgilendirmeye göre işsizlik maaşı süresi şu şekilde:

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün

18 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?