Reklamı Kapat

Hastalıklar moral bozukluğundan kaynaklanıyor

TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın korkutan raporu ile ilgili Millî Gazete’ye konuştu…

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri

Türkiye’de ve dünyada giderek artan sinir sistemi hastalıkları, beraberinde artan ilaç satışlarını da getiriyor. 2017’de 298,4 milyon kutu sinir sistemi ilacı satılırken, bu rakam bir yıl içinde 10 milyon kutu artarak, 308 milyona ulaştı. Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan rapora göre Türkiye’de son 5 yılda sinir sistemi ilaçlarının tüketimi yüzde 19 arttı. Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, konuya ilişkin olarak gazetemize açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı’nın raporuna ilişkin gazetemize açıklamalarda bulunan TEİS Genel Başkanı Nurten Saydan, bütün hastalıkların insanın moral bozukluğuyla ortaya çıktığını ya da arttığının altını çizerek, “Hastaların kullandıkları ilaçların miktarının artmasını engellemek için ilaca ulaşımı güç kılmak ya da geri ödeme koşullarını zorlaştırmak yerine hastalık etmenlerini ortadan kaldırmak gerekir” dedi.

KENT YAŞANTISI YORGUNLUK SEBEBİ

Vatandaşın bedenen ve ruhen yorgun olmasıyla antidepresan gibi ilaçlara yöneldiğinin altını çizen Saydan, “Büyükşehirlere yapılan göç çok fazla. Kent yaşantısı ve köy yaşantısı arasında fazlaca bir yorgunluk farkı var. İnsanlar kent yaşantısında çok hızlı olmak zorunda. Bu da bir yorgunluğa sebep oluyor. Bütün hastalıklar insanın moral bozukluğuyla ortaya çıkar ya da artar. Çünkü bağışıklık sistemi zayıflıyor. Buna dikkat etmek gerekir” dedi.

HASTALIK ETMENLERİ ORTADAN KALDIRILMALI

Saydan, gazetemize yaptığı açıklamada, ilaç satış istatistiklerine sadece sayısal birer veri gözüyle bakmanın yanlış olacağını vurguladı. Saydan, “Bizler bu ülkenin eczacıları olarak hastaların ihtiyacı olan ilacı doğru zamanda doğru şekilde vermek üzerine eğitim aldık. İlaç harcamaları sadece istatistiki bir veri değildir. Hastaların kullandıkları ilaçların miktarının artmasını engellemek için ilaca ulaşımı güç kılmak ya da geri ödeme koşullarını zorlaştırmak yerine hastalık etmenlerini ortadan kaldırmak gerekir” açıklamasında bulundu.

EĞİTİM VERİLMELİ!

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen Elâzığ depremiyle alakalı olarak insanların bu tür coğrafi olaylar karşısında zihinsel açıdan zayıf olduklarını belirten Saydan, “Deprem hepimizce korkunç bir olay. Bunun insan psikolojisi üzerinde de etkisi oldukça fazla. Bu yüzden de bu insanların antidepresan kullanma ihtimali çok yüksek. Deprem gibi doğal afetlere ya da gerçekleşen sosyal olaylara karşı insanlara çocukluktan itibaren eğitimler verilmeli. Erken yaşlardan itibaren bu gerçekle yüzleşen ve ne yapması gerektiğini bilen insan, psikolojik açıdan daha güçlü olur” ifadelerini kullandı.

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZLERİ GÖREV ALMALI

İlçe sağlık müdürlüklerine bağlı olarak faaliyet gösteren toplum sağlığı merkezlerinin depresyon ile mücadelede rol alması gerektiğini vurgulayan Saydan, “Halkın kolayca faydalanabileceği toplum sağlığı merkezleri var. Buralarda depresyon ile mücadele hakkında klinikler açılırsa halk antidepresan gibi ilaçları daha az veya daha bilinçli kullanır. Hatta bu sayede ilaç bağımlılığının önüne geçmek daha da kolaylaşır” cümlelerine yer verdi.

Milli Gazete - Hilal Kuz

16 Şubat 2020 - Sağlık

Muhabir Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?