Reklamı Kapat

O ülkede rektör ve dekanlara 65 yaş sınırı getirildi

Bulgaristan'da Yükseköğretim Yasası'nda değişiklikler yapıldı. Değişiklikler, yüksek okulların üst yönetim kadrosuna atanacak görevlilere 65 yaş sınırı getiriyor.

Bulgaristan'da Yükseköğretim Yasası'nda yapılan değişikliklere göre, üniversitelerin üst yönetim kadrosuna seçilen kişiler, seçim tarihi itibariyle 65 yaşını doldurmamış olmalıdırlar. Ancak rekrör, bölüm, şube ve kolej müdürü, anabilim dalı başkanı ve yardımcılarının görevine 65 yaşını doldurduklarında son verilmeyecektir.

YÖNETİCİLER GÖREVİNİ TAMAMLAYACAK

Kanun değişikliklerinin yürürlüğe girdiği sırada 65 yaşını doldurmuş olanlar, seçildikleri koşullara bağlı olarak görev sürelerini tamamlayacaktır. Yani yükseköğretim kurumlarının akademik teşkilat yönetmeliklerinde görev süresinin 65 yaşın doldurulması ile sona erdiği belirtilmişse bu olacak, fakat yönetici kadrosunda yer alan görevlilerin görev süresini tamamlayacağı belirtilmişse, bunun önünde herhangi bir engel olmayacaktır.

Meclis, bugün Ulusal Yükseköğretim Kurumları Haritası’nın Ulusal Meclis yerine Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesine karar verdi. Harita ile meslek alanları ve düzenlenmiş mesleki uzmanlık alanlarına göre ülkedeki yükseköğretim kurumlarının profili ve bölgesel yapısı belirlenecektir ve harita, Eğitim ve Bilim Bakanı’nın önerisi ile ulusal işveren ve sendika örgütleri ile koordineli olarak hazırlanacaktır.

Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Vılçev, Mecliste yapılan tartışmalar sırasında son otuz yılda yükseköğretim kurumlarının profil gelişimi de dahil olmak üzere bağımsız stratejilere yol açan nihai bir akademik özyönetim modeli olduğunu söyledi. Bakan, böylece örneğin 14 yeni üniversitenin açıldığını kaydetti. Vılçev,” Bu model genel bir çerçeveye oturtulmamıştı ve sosyal, hukuki ve iktisadi bilimlerde yüksek öğrenim arzında artışa neden oldu” dedi.

Vılçev, haritanın yükseköğretim kurumlarının profil yapısını tamamen devlet planlamasına geri döndürmeyeceğini, daha ziyade daha fazla yüksek öğrenim merkezinin açılmaması, yükseköğretim kurumlarının yeni şubeler açmak için çaba harcamaması yönünde bir çerçevesi olacağını belirtti. Onun ifadesine göre, harita aynı zamanda Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Kurumu’na projeleri gözden geçirmemesini de işaret edecektir.

GERB partisi mensubu olan Meclis Eğitim Komiyonu Başkanı Milena Damyanova, haritanın Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesi kararıyla esneklik ve lobi çıkarlarına karşı koruma sağlanacağını açıkladı. Onun ifadesine göre, harita Ulusal Meclis tarafından kabul edilirse bu, belirli bölgelere akademik görünüm verme girişimi olacaktır.

14 Şubat 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?