Reklamı Kapat

Emekli maaşlarından 36 lira kesiliyordu! SGK'dan açıklama geldi

Milyonlarca emeklinin maaşlarından her ay Türkiye Emekliler Derneği’ne aylık 3 TL aidat (yıllık 36 lira) kesildiğini öğrenen bazı emekliler, isyan etti. SGK iddialara ilişkin açıklama yaptı.

Türkiye Emekliler Derneği’nin üyeleri olmayan emeklilerden yıllık 36 TL’lik aidat kesintisi yaptığı iddiaları ortalığı karıştırdı. İddiaların ortaya çıkmasının ardından e-Devlet'e akın eden emekliler, sosyal medya ve şikâyet sitelerinde, üyesi olmadıklarını öne sürdükleri dernek adına maaşlarından kesinti yapıldığını savundu. Dernek, kendi rızası dışında hiç kimsenin üye yapılmadığını vurguladı.

SGK da bu iddiaları reddederek, “Bir emeklinin bu derneğe aidat aktarmasına dair bir muvafakatı yoksa, kesinlikle hesaplarımızdan bir kuruş çıkmaz” bilgisini verdi.

"SAHTE İMZAYLA ÜYE YAPILMIŞ"

Milliyet'ten Cihat Aslan'ın haberine göre Türkiye’de emeklilerin en çok üyesi olduğu Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), 50 yıl önce kuruldu. 927 bin üyesi olan dernek, her yıl üyelerinden aidat kesintisi yapıyor. Bu yılbaşında da üyelerinin maaşlarından 36 TL aidat kesilen Türkiye Emekliler Derneği ile ilgili son günlerde sosyal medya ve WhatsApp gruplarına gelen bir mesaj ortalığı ayağa kaldırdı. Sosyal medyada annesinin üyesi olmadığı Türkiye Emekliler Derneği adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 36 TL’lik bir kesinti yapıldığını öne süren kullanıcı, “Annem böyle bir derneğin adını bile duymadığını söyledi. Annem adına sahte imzayla dernek üyeliği 1996 yılında başlatılmış ve biz o gün bugündür adını bile duymadığımız bu derneğe boşuna para ödemişiz” ifadelerini kullandı.

Bu mesaj üzerine endişelenen binlerce emekli, Türkiye Emekliler Derneği’ne üye olup olmadıklarını ve maaşlarından kesinti yapılıp yapılmadığını öğrenmek için e-devlet’e akın etti.

"EMEKLİ MAAŞINDAN YAPILAN KESİNTİYİ YENİ ÖĞRENDİK"

Şikâyet sitelerinde de üyesi olmadıkları halde emekli aylıklarından ilgili derneğin adına aidat kesildiğini iddia eden vatandaşlar, mağduriyetlerini dile getirdi. Annesinin maaşından yapılan kesintiyi yeni öğrendiklerini belirten Yusuf Çiftçi, “1993 yılında emekli olan annemin ömrü boyunca üye olduğu hiçbir dernek yok. O dönem emekli olanlara imzalatılan bazı evrakların arasında bunu da imzalatmışlar diye düşünüyoruz” dedi.

Şikâyetlerin artması üzerine Türkiye Emekliler Derneği (TÜED), söz konusu durum ile ilgili açıklama yaptı. Hiç kimsenin kendi rızası dışında derneğe üye yapılmadığını belirten TÜED, “Sadece ülkemizde değil, dünyanın hiçbir ülkesinde, hiçbir sivil toplum kuruluşu; kişilerin bilgisi olmadan ve şahısların başvurularını bizzat almadan onları üye kaydedemez. Bu yasal olarak mümkün olmadığı gibi alenen suç teşkil eder. Derneğimizin aidatı ayda sadece 3 TL’dir ve bütün üyelerimiz bu gerçeği bilmektedir. Asılsız iddialarla sürdürülen bu tahrik açıkça suç unsurları içermekte ve saygın bir kuruluşu karalama kampanyasına dönüştürülmek istenmektedir” ifadelerine yer verdi.

SGK İDDİALARI YALANLADI

Kesintileri yapan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ise Milliyet’e yaptığı açıklamada, iddiaları reddetti: “Böyle bir kesinti yok. Whatsapp gruplarında profesyonelce hazırlanan bir karalama operasyonudur. Bir emeklinin bu derneğe aidat aktarmasına dair bir muvafakatı yoksa kesinlikle hesaplarımızdan bir kuruş çıkmaz, çıkamaz.” Aile Bakanlığı da emekli maaşlarının bir muvafakat ile kesilebileceğini belirtti.

12 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Dilek - emekliler derneğine üyeliğin sgk ile ilgisi yoktur. üyelikten vazgeçmek için sgk ya değil derneğe müracaat gereklidir

Yanıtla . 4Beğen . 2Beğenme 12 Şubat 18:13
04

Nazende Demir - ben 2008 de emekli oldum 10 sene kesmişler geri alamadım ama iptal ettirdim e-devlette kesinti gözükmüyor bizzat sgk ya dilekçe verin

Yanıtla . 6Beğen . 1Beğenme 12 Şubat 15:45
03

alican - alakası,yok.ben sendikalı emekliyim,kesinlikle paramdan kesinti yapılmıyor.

Yanıtla . 1Beğen . 3Beğenme 12 Şubat 15:21
02

Bilal aslan - 1 tl de olsa, kul hakkına girer. izin alınmadan yapılamaz.

bugün izinsiz 3tl alan yarın kimbilir nelere alır ?..

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 14:39
01

Ensar - 3 lira içinmi zırlıyorsunuz?Banka promosyonunu emekliler derneği sayesinde aldık.

Yanıtla . 0Beğen . 12Beğenme 12 Şubat 10:56
06

Ahmet - @Ensar 01 nolu yoruma cevabı: Zırlamak mı ?? Bu ne biçim bir dernek propagandası. 3 lira için insanları böyle aşağılamak onları değil, kişinin kendisini aşağılık yapar. İnsanların sömürülmesini değil, adaleti savunman beklenir, kendini müslüman görüyorsan...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 14 Şubat 16:04

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?