Reklamı Kapat

“Hatay da Kıbrıs da bölgenin sigortalarıdır”

Son dönemde yaptığı açıklamalarla tepkileri üzerine çeken KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni bir skandala daha imza attı.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri

Doğu Akdeniz’de gerilim zirvedeyken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) seçimlerin yaklaşmasıyla garip çıkışlar gelmeye başladı. Son dönemde yaptığı açıklamalarla tepkileri üzerine çeken KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, yeni bir skandala daha imza attı. Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Hatay’ı işaret ederek yaptığı açıklamalarının çok talihsiz ve kabul edilemez olduğunu belirterek, “Hatay da Kıbrıs da bu bölgenin sigortalarıdır. Söz konusu süreci Annan Planı bu noktaya getirmiştir” dedi.

Bir İngiliz gazetesine konuşan Akıncı, “Türkiye’nin KKTC’yi vilayeti yapacağı ve Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye bağlanmasının korkunç olacağı” şeklindeki açıklamalarına tepkiler dinmiyor. Saadet Partisi Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya, Kıbrıs’ta yaşanan sürece ilişkin Annan Planı’na dikkat çekerek, Annan Planı’nda yürütülen yanlış stratejilerin süreci bu noktaya getirdiğini söyledi.

Kıbrıs’ta bugün olanların Annan Planı’ndan bağımsız değerlendirilemeyeceğini söyleyen Kaya, “Kıbrıs’ı Avrupa Birliği’nin (AB) önünde ayak bağı olarak görmek, bugün bu ortamın oluşmasındaki ana alt yapı oldu. Öyle bir şekilde yürütüldü ki bu süreç hemen ertesi gün AB üyeliği gerçekleşecek gibi, Kıbrıs’ın bir anda yok olmasına neden olacak yanlış yöntemler uygulandı. Bu hayati bir hataydı. O gün KKTC’de yüzde 65 evet çıktı ve o gün Kıbrıs tam bir tuzağın içine çekilmiş oldu. Çünkü o güne kadar iki devletli çözüm üzerinden yürütülen söylemlere rağmen, Annan Planı’nda adada tek devletin oluşmasını öngören o planın ardından Avrupa ülkeleri, Türkiye’ye, ‘Sizin artık iki devletli bir çözüm diye bir mantıkla hareket etmeniz mümkün değil. Çünkü siz Annan Planı’na evet diyerek bunu ortaya koydunuz’ demeye başladılar” diye konuştu.

“TALİHSİZLİĞİN DE ÖTESİNDE AÇIKLAMALAR”

Annan Planı’ndan oluşan olumsuzlukları ortadan kaldırmak amacıyla Kıbrıs halkına dönük özel adımların atılması gerektiğini ve zihin dünyasındaki kopuşların tamir edilmesinin şart olduğunun altını çizen Kaya, Türkiye’nin buna yönelik yol haritası izlemesi gerektiğine vurgu yaptı. Kaya, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Hatay’ı işaret ederek yaptığı açıklamalarının çok talihsiz ve kabul edilemez olduğunu belirterek, “Hatay da Kıbrıs da bu bölgenin sigortalarıdır. Akdeniz bir barış gölüne dönecekse bu Türkiye’nin bölgedeki varlığıyla doğru orantılıdır. Bugün Hatay ile ilgili olumsuz değerlendirilecek hiçbir taraf yok.  Hatay bölgedeki haritaların yeniden çizilmesinin önündeki en büyük engeldir. Mustafa Akıncı’nın yaptığı açıklama talihsizliğin de ötesinde bir açıklamadır. Bu ifadeler kesinlikle kabul edilemez. Bu ifadeler Türkiye ile Kıbrıs arasındaki ortak tarihi müktesebatı da hiçe sayan Kıbrıs’ı sıradan bir kara parçası olarak çok basit bir şekilde değerlendiren bir yaklaşımdır” ifadelerini kullandı.

“SORUMSUZ İFADELER KARDEŞLİK BAĞIMIZI ZEDELER”

KKTC’nin 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Türkiye ile ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi. “Cumhurbaşkanlığı seçimine giderken Akıncı’nın başlatmış olduğu tartışma çok gereksiz. Bu tartışmayı kendi cumhurbaşkanı seçimine malzeme yaparak, avantaj sağlama düşüncesinde” diyen Eroğlu, Akıncı’nın Nisan’da yapılacak seçimleri zor olarak gördüğünü ifade etti. Akıncı’nın bu nedenle Kıbrıslı Türkler arasında Türkiye’ye karşı bir tepki oluşturmaya çalıştığını söyleyen Eroğlu, şöyle devam etti:

“Açıklamaları son derece yanlış. Daha önce de Barış Pınarı Harekâtı’nda 1974 Barış Harekatı’nı konu etti. Şimdi de Kırım’dan ve Hatay’dan bahsetmesi; Tayfur Sökmen’den bahsetmesi, ‘Sökmen olmayacağını’ söylemesi yanlış sözlerdir.  Hatay Cumhuriyeti’nin Türkiye’ye bağlanması Misak-ı Milli sınırları içerisindedir. Bu bir ilhak değildi. Misak-ı Milli sınırları dışında kalan bölgenin alınmasıydı. Bu kahramanca bir durumdu.” 

“İLHAK SÖZÜNÜ HİÇ DUYMADIM”

Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’ye ilhak edilmesi yönünde bugüne kadar bir düşünceyi duymadığını kaydeden Eroğlu, “Ben, 1976’dan beri siyasetteyim. Türkiye’nin Kıbrıs’ı ilhak etmesine yönelik bir cümle dahi duymadım. Akıncı, bu açıklamaların, Türkiye ile Kıbrıs Türkleri arasındaki kardeşlik bağını zedeleyeceğini de düşünmesi lazımdı” dedi.

“KIBRIS TÜRK’ÜNE FAYDA SAĞLAMAZ”

Türkiye’nin kendileri için anavatan olduğunu işaret eden Eroğlu, “Bazıları bizim Anavatanımız Türkiye değil diyebilir. Ama Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanlar 1571 yılından sonra Ada’ya gelenlerdir. Hepimiz Türkiye’den geldik. Ben Kayseriliyim. ‘Türkiye benim anavatanım değildir’ diyenler hiç olmazsa, Kıbrıs Türkü ile Türkiye arasına girmesinler. Bu Kıbrıs Türküne fayda sağlamaz. Türkiye ve hükümetleriyle bağımızı koparır bu” dedi.

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

12 Şubat 2020 - Siyaset

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?