Reklamı Kapat

Şeyh Raid Salah’ın avukatı Khaled Zabarka Millî Gazete'ye konuştu

Terörist İsrail’in haksız yere tutukladığı ‘Aksa Muhafızı’ lakaplı Şeyh Raid Salah, 28 ay daha hapis cezasına çarptırıldı.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Filistin davasının sembol isimlerinden, “Aksa Muhafızı” lakaplı Şeyh Raid Salah, işgalci İsrail tarafından 28 ay hapis cezasına çarptırıldı. Açıklamalarda bulunan Salah’ın avukatı Khaled Zabarka, “Salah yalnız bırakıldı ve kendi şahsi suçlarından dolayı mahkûm edilmiyor, Mescid-i Aksa’ya Müslümanca baktığı için mahkûm ediliyor” diye konuştu.

Filistin Davasını biz Necmettin Erbakan’dan öğrendik” sözleriyle hafızalara kazınan Şeyh Raid Salah’ın avukatı Khaled Zabarka, “Mesele tamamıyla dini bir konu, şahsıyla ilgili bir durum yok. Burada Müslümanların Mescid-i Aksa’ya bakış açısını hedef aldılar. Geçtiğimiz hafta Trump ve Netanyahu’nun imzaladığı Yüzyılın Dayatmasına bir ön hazırlık olarak Şeyh Raid Salah bugün zulüm görüyor” açıklamasında bulundu.

Terörist İsrail’in haksız yere tutukladığı ve yaklaşık 3 yıldır mahkûm ettiği ‘Aksa Muhafızı’ lakaplı Şeyh Raid Salah, çıkarıldığı mahkemede, kışkırtıcılık ve yasadışı (!) dernek faaliyetleri gerekçesiyle 28 ay hapis cezasına çarptırıldı. “Filistin Davasını biz Necmettin Erbakan’dan öğrendik” sözleriyle hafızalara kazınan Salah, Filistin ve Mescid-i Aksa hareketinin sembolü haline gelmişti.

Zalim İsrail’in Şeyh Raid Salah ile ilgili aldığı bu hadsiz kararla ilgili Şeyh’in avukatı Khaled Zabarka ile görüştük. 28 aylık hapis cezasına karşı Millî Gazete muhabiri Onur Şehmus Şahin’e önemli açıklamalarda bulunan Khaled Zabarka, Müslüman yöneticilerin duruma sessiz kalmasına tepki gösterdi.

- Şeyh Raid Salah’a yöneltilen suçlamalar ve Şeyh’in tutuklanma süreci nasıl gerçekleşti?

- 15 Ağustos 2017’de Şeyh Raid Salah tutuklandı. Bu tutuklamanın gerekçesi ise Mescid-i Aksa’ya konulmak istenen elektronik kapılardır. Salah da herkes gibi buna karşı çıktı ve İsrail’in yapmış olduğu bu haksızlığı hutbelerde, derslerde ve çeşitli ortamlarda dile getirdi. Her zaman Müslümanların görevinin Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak olduğunu söyledi. Fiili hiçbir suçlama yok, sadece söylediği sözler gerekçe olarak gösterildi. Yahudilerin Filistin’i ve Mescid-i Aksa’yı işgal etme girişimlerinin bir aşamasıydı bu elektronik kapılar. Sonuç olarak da, 15 ay haksız yere hapis yattı. Sonra da ev hapsi verildi. Şimdi de tekrar 28 ay hapse mahkûm edildi.

“MÜSLÜMANLARIN MESCİD-İ AKSA’YA BAKIŞ AÇISINI HEDEF ALDILAR”


- Şeyh Raid Salah, 7 Temmuz 2018 tarihinden itibaren ev hapsine alındı. Ev hapsine alındıktan sonraki gelişmeleri de anlatabilir misiniz?

- Ev hapsinde olduğu süre boyunca dışarıyla iletişimi kesildi. Tutuklandığı günden beri hiçbir Cuma namazına gidemedi. Mesele tamamıyla dini bir konu, şahsıyla ilgili bir durum yok. Burada Müslümanların Mescid-i Aksa’ya bakış açısını hedef aldılar. Geçtiğimiz hafta Trump ve Netanyahu’nun imzaladığı Yüzyılın Dayatmasına bir ön hazırlık olarak Şeyh Raid Salah bugün zulüm görüyor. Böyle bir karar çıkmış olması da ABD’nin bir oyunudur.

“YÜZYILIN DAYATMASI FİLİSTİNLİLERİN ALEYHİNEDİR”
- Şeyh’in Yüzyılın Dayatması’ndan sonra yargılanması neyi gösteriyor? Bu günden sonra Müslümanların durumu ne olacak?

- Yargılanmanın Yüzyılın Anlaşması’ndan sonraya bırakılması sembolik bir durumdur. Şu anda Filistin davasıyla ilgili her şey daha karmaşık hale geldi. Gerek hukuki haklar, gerek kanuni haklar, gerek Kudüs’te yaşayan Müslümanların durumu gerekse 1948 yılı topraklarında yaşayan Müslümanların durumu… Tamamıyla karmakarışık bir hal aldı. Filistin’deki durum hep Siyonistlerin lehine çevrilmeye çalışılıyor. Olayın hangi tarafına bakarsanız bakın, Yüzyılın Dayatması tümüyle Filistinlilerin aleyhine olmuş bir durumdur.

KUDÜS VALİSİNE BATI ŞERİA’YA GİRME YASAĞI

Terörist İsrail, Filistin yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays’ın 6 ay boyunca Batı Şeria’ya girmesini yasakladı. Gays, işgal altındaki Kudüs’te bulunan El-Meskubiye Polis Merkezi’nde ifade verdiği sırada kendisine iki tebligatta bulunulduğunu belirtti. Gays tebligatlardan ilkinin 6 ay boyunca Batı Şeria’ya girmemesini, ikincisinin ise Filistin yönetimindeki yetkililerle görüşmemesini içerdiğini kaydetti.

''SADECE SALAH DEĞİL, TÜM MÜSLÜMANLAR MAHKÛM EDİLİYOR''


- Şeyh Raid Salah’a İslâm coğrafyasından bir destek var mı? Müslüman siyasetçilerden Şeyh Raid Salah’ın durumuna karşı tepki gösteren oldu mu?

- Şeyh Raid Salah’a resmi olarak Müslüman siyasetçilerden bir desteğin olduğunu söyleyemeyiz. Bu anlamda tersine tüm Müslümanların Salah’ın arkasında durması gerekirdi. Bu bir İslâm davasıdır. Bu Müslümanların inancıyla alakalı, Kudüs ve Mescid-i Aksa ile alakalı bir konudur. Bu davada Müslümanların kanaatleri, itikatları ve düşünceleri de yargılanmış oldu. Müslümanların destek verip onun düştüğü zor duruma karşı mücadele etmesi gerekir. Burada Filistin davası söz konusu… Salah yalnız bırakıldı ve kendi şahsi suçlarından dolayı mahkûm edilmiyor, Mescid-i Aksa’ya Müslümanca baktığı için mahkûm ediliyor. Üzerinde durulması gereken konu Mescid-i Aksa ve Kudüs’tür.”

12 Şubat 2020 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?