Reklamı Kapat

Her yıl milyonlarca lira çöpe gitti! Ekmekte israf üzücü boyutlarda

Ekmek üreticileri acı tabloyu ortaya koydu.Ülkemizde her gün 120 milyon ekmek üretiliyor ve bunların yüzde 10'u israf oluyor. Bayat ekmek nasıl değerlendirebiliriz, ekmek üreticileri açıkladı.

Tüketim çılgınlığı israfı ayyuka çıkardı!

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkanı Murat Kavuncu, günde 120 milyon adet ekmek üretildiğini ve yüzde 10’unun israf edildiğini söyledi. Kavuncu, “Her yıl bu israftan dolayı 1.5 milyar dolar çöpe gidiyor. Bu parayla 500 okul ve 250 devlet hastanesi, 500 kilometre 5 şeritli otoyol yapılabilir” dedi.

İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa ve diğer büyükşehirlerde 6 binin üzerinde ruhsatsız çalışan fırın olduğuna da değinen Kavuncu, 2016’da çıkarılan işyeri açma ruhsatı yönetmeliğinin değiştirilmesi gerektiğini savundu ve halkın merdiven altı fırınları ihbar etmesini istedi.

İnsanlara tüketeceği kadar ekmek almalarını öneren Kavuncu şöyle devam etti: “Üç ekmek tüketirken beş ekmek almak yanlış.Sonra ekmek bayatladı diye tüketmiyorsun, çöpe atıyorsun. Yemek şirketleri, sivil toplum kuruluşlarıyla ekmek israfına yönelik daha etkili kampanyalar hayata geçirmeliyiz.”

‘Fırınlara yazılım geliyor’


Ekmek fırınlarına yönelik yeni bir milli yazılım üzerinde çalıştıklarını duyuran Kavuncu şunları söyledi: “Ticaret Bakanlığı, e-faturayı zorunlu tuttuktan sonra Türkiye’de ne kadar ekmek üreten fırın varsa bir yıl içinde bu yazılıma geçecek. Seminerler düzenleyerek yeni sistemi fırıncılara anlatıyoruz. Böylece üretilen ekmeğin miktarını, kurum ve kuruluşlarda ne kadarının tüketildiğini göreceğiz. Yazılımla ekmek israfını azaltmayı ve kayıt dışı fırınların önüne geçmeyi hedefliyoruz.” 

‘Kalan ekmek toz haline getirilip galeta unu olarak kullanılabilir’


Rumeli Üniversitesi’nden Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral ise (üstte) tüketilmeyen ekmeğin atılmaması için şu önerilerde bulundu: “Kalan ekmek derhal fırına konulup, kurutulmalıdır. İstenirse toz haline getirebiliriz. Toz halindeki ekmeği galeta unu formunda yemeklere katarak kullanabiliriz. Kalan ekmeklerden peksimet veya yumurtalı ekmek yapabiliriz… Yiyeceğimizi dilimleyip buzdolabına fazlasını ise dondurucuya koymalıyız... Ekmekleri ıslatıp, hayvanlara da verebilirsiniz, çöpe atmak ne demek? Ekmek paylaşılmalıdır. Dünyanın içinde bulunduğu küresel süreçte gıdaya ulaşamayan milyonlarca insan var.”

08 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?