Reklamı Kapat

Vekilleri dava açmaya çağırmak FETÖ'cüleri sevindirecek bir hamledir

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, AK Parti milletvekillerinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında dava açmasına ilişkin tepki gösterdi.

 İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'li milletvekillerinden eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'a dava açmalarını istemesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Musavvat Dervişoğlu, Ak Parti milletvekillerinin eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında dava açmasına ilişkin, "FETÖ'nün siyasi hamlelerinin ve ayağının izini süren bir görüşü 'Meclis'in şahsına taarruz.' diye değerlendirmek, yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Eksik bilgilerle bu hataya düşüp, üzerine bir de milletvekillerini dava açmaya çağırmak, olsa olsa FETÖ’cüleri sevindirecek bir hamledir. 'Onu FETÖ cezalandıramadı, siz cezalandırın.' demektir. Bu hamlenin hain örgütten ve Türk düşmanlarından başka kimsenin işine yaramayacağı da aşikardır." dedi.

GÖRMEZDEN GELİNEMEZ

Dervişoğlu, eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ'un FETÖ'nün Türk ordusuna kurduğu kumpasın mağdurlarından biri olduğunu dile getirerek Başbuğ'un bir televizyon programında yaptığı açıklamaları anımsattı. Müsavat Dervişoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Başbuğ'un, 26 Haziran 2009'da yapılan ve askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa değişikliğinin, hep birlikte tanık olduğumuz kumpas davalarına hukuki zemin hazırladığı yönündeki görüşü, yabana atılacak ve görmezden gelinecek sözler değildir. Bu yasa değişikliğinin savcı ve hakim kılığında adalet sistemimize yerleştirilen örgüt üyelerinin elini kolaylaştırdığı da hepimizin malumu ve ortak kabulü olan bir husustur. O yasa değişikliği ve ardından yapılan 2010 referandumuyla gerçekleşen bazı anayasal düzenlemeler, FETÖ'nün yargıdaki uzantılarına gemi azıya aldırmış ve yüzlerce Türk askeri, uyduruk sebeplerle ve terörist gizli tanıkların ifadeleriyle cezaevlerine atılmıştır." 

FETÖ'NÜN SİYASİ AYAĞINI ARAŞTIRMAK TARİHİ SORUMLULUKTUR

Dervişoğlu, söz konusu değişikliklerle askere karşı işlenen suçlarda devreye giren askeri mahkemelerin yetkilerinin alındığını, bu nedenle de adliyeye sızmış ve kumpaslara imza atmış hain çetelerin dolaylı olarak güvence altına alındığını savundu. 

 "Yasayı çıkaran Meclis'tir, anayasayı onaylayan millettir." diyerek hain senaryonun ardındaki kirli elleri aramaktan vazgeçmeyecelerini kaydeden Dervişoğlu, "Bir dönemin Türkiye gerçeklerine ilişkin değerlendirmeleri ve siyasette yarattığı akisleri, Meclis'in kurumsal kimliğine ya da millet iradesine karşı bir hamle olarak değerlendirmek, hem gerçeklerin reddi hem de bizlerin sorumluluk duygumuzun eksikliği anlamına gelir. Bu hain örgüt sadece devlet kurumlarımıza değil, kirli emellerini gerçekleştirmek adına anayasamıza ve yasalarımıza sızma cüret ve cesaretiyle hareket etmiştir. Buna karşı gerekli direnci göstermek, ne varsa, köküne ve kökenine kadar araştırmak sadece siyasi değil aynı zamanda da tarihi sorumluluğumuzdur." şeklinde konuştu.

BAŞBUĞ YASAYI AK PARTİ'NİN ELİNE TUTUŞTURANLARI İŞARET ETMİŞTİR

Yasa değişikliğiyle Türk askerinin FETÖ'nün yargıya sızmış akbabalarının önüne atıldığını ifade eden Dervişoğlu, "Sayın Başbuğ'un açıklamalarının tamamı dinlendiğinde, kendi değerlendirmeleri ışığında, somut bir olaydan hareketle FETÖ'nün siyasi ayağıyla ilgili ipuçları verdiği anlaşılacaktır. Biz, Sayın Cumhurbaşkanı'nın o açıklamalarının içeriğini kendisine aktaranları da gözden geçirmesini öneriyoruz. Zira Sayın Başbuğ, yasa değişikliğine parmak kaldıranlardan çok, yasa değişikliğini son dakika AK Parti grubunun eline tutuşturanları işaret etmektedir. Bu yanıyla da değerlendirmeleri 'Kandırıldık' itirafında bulunan Sayın Cumhurbaşkanını doğrular niteliktedir." ifadelerini kullandı.

DAVA AÇMAYA ÇAĞIRMAK FETÖCÜ'LERİ SEVİNDİRECEK HAMLEDİR

Müsavat Dervişoğlu, AK Parti'nin 2010 yılında EMASYA olarak bilinen Emniyet Asayiş Yardımlaşma Protokolü'nü de "Darbeleye zemin hazırlıyor" gerekçesiyle iptal ettiğini ancak 15 Temmuz kalkışmasından 6 gün önce protokolü yeniden devreye aldığını söyledi. İYİ Parti olarak Türk Devleti’nin kurumlarının aldığı hasarın farkında olduklarını kaydeden Dervişoğlu, şöyle konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanı’na sesleniyoruz. FETÖ ve ona destek verenlerin tüm çabalarına rağmen, milletiyle elele vererek 15 Temmuz ihanetini ezen kahraman ordumuzu, yeniden darbe tartışmalarının öznesi haline getirerek yıpratmayınız. 'Biz o yasayı darbelere engel olmak için değiştirdik.' diyerek FETÖ'nün tezgahını sahiplenmeyiniz. Dünyadaki hiçbir darbe, gerekçesini ya da meşruiyetini yasalardan alamaz. Darbelerin karakteri zaten yasaları tanımamaktır. O yasa değişikliğinden hareketle FETÖ'nün siyasi hamlelerinin ve ayağının izini süren bir görüşü 'Meclis'in şahsına taarruz.' diye değerlendirmek, yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Eksik bilgilerle bu hataya düşüp üzerine bir de milletvekillerini dava açmaya çağırmak, olsa olsa FETÖ’cüleri sevindirecek bir hamledir. 'Onu FETÖ cezalandıramadı, siz cezalandırın.' demektir. Bu hamlenin hain örgütten ve Türk düşmanlarından başka kimsenin işine yaramayacağı da aşikardır."   

# İYİ PARTİ İLE İLİŞKİLİ:

07 Şubat 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Hasan - Akp: fetöye ençok yardim yapandir,

Fetöyü devlette kadrolaştirandir,

İhaleleri ve imkanlari parsel parsel verendir!

Kpss ve diğer SINAVLARI FETÖCÜ OLMAYAN KAZANAMIYORDU, VE DEVLET HERKESİ FETÖYE MECBURI İSTİKAMET OLARAK YÖNLERNDİRENDİR!!!

YANINDAKİLER VE KENDİSI FETÖNÜN SİYASİ AYAĞI OLMAYA EN LAYIK KİŞİDİR!

YAPTIKLARI VE SÖYLEDİKLERİ ORTADA!

ŞİMDİDE o imtihan kazanmak için giden dahil ibadet için gidenler hapiste!

Ticaret ve İHANET TABAKASI SERBEST!

ASIL HAINLER SERBEST, ALT TABAKA TUTUKLU!

SİZ ZALİMSİNİZ, YALACISINIZ.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Şubat 19:34

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?