Erdoğan, Suriye rejimine tarih verdi! Çekilmezseniz...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye rejimine tarih verdi. Erdoğan, şubat ayı sonuna kadar Suriye rejiminin geri çekilmemesi halinde Türkiye'nin gereğini yapacağını söyledi.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, haftalık grup toplantısında gündeminde Suriye'de Esad rejiminin Türkiye'nin gözlem noktasına yaptığı saldırı, ABD Başkanı Donal Trump'un sözde Ortadoğu Barış Planı ve İlker Başbuğ'un FETÖ'nün siyasi ayağı üzerine yaptığı açıklamaları vardı. Erdoğan, Suriye ordusunun şubat ayı sonuna kadar gözlem hattından çekilmemesi halinde Türkiye'nin bizzat müdahale edeceğini söyledi. 

ASKERİMİZE YAPILAN SALDIRI SURİYE'DE YENİ BİR DÖNEMİN MİLADIDIR

Erdoğan’ın konuşmasının ilgili bölüm şöyle: 

"Bugün geldiğimiz noktada ne İdlib’deki ne de Barış Pınarı Harekâtı bölgesindeki güvenli bölge mutabakatlarının gerçek anlamda işlemediğini görüyoruz. Hassasiyetimizi ve kararlılığımızı her fırsatta belirtmemize rağmen Suriye’de anlaşmalara uyulmuyor. Askerlerimize yapılan saldırı Türkiye açısından Suriye’de yeni bir dönemin miladıdır. Askerlerimize karşı taammüden yapılmış bir saldırıdır. Hiçbir şeyin aynı şekilde devam etmesine izin veremeyiz. 76 kişi orada etkisiz hale getirdik. Fazlası var azı yok. Şayet taraflardan biri uymayacaksa bu mutabakatlar niçin yapılıyor?"

"Suriye’deki milyonlarca insanı canımız pahasına savunuyoruz. Bunun için ölen her insanın acısını yüreğimizde hissediyoruz. Elbette bunları yaparken vatandaşlarımızın huzurunu, sınırlarımızın güvenliğini, devletimizin bekasını da gözetiyoruz. Her kim Türkiye’nin Suriye’de ne işi var diye soruyorsa bilin ki ya gafildir ya da taammüden bu ülkenin ve milletin hasmıdır."

'REJİM ÇEKİLMEZSE TÜRKİYE GEREĞİNİ YAPAR'

"Suriye’deki gelişmeler bizim hem İdlib’de hem de tüm sınır hattımızdaki güvenlik stratejimizde değişiklik yapmaya mecbur bırakmıştır. İdlib’den kontrolümüz altındaki ülkelere ve sınırlarımıza harekete geçen kişi sayısı bir milyonu aştı. Bu çarpık fotoğrafı düzelterek İdlib halkını evinde yaşamasını sağlamakta kararlıyız. Bundan sonra vardığımız mutabakatların ihlali anlamına gelen hiçbir adıma göz yummayacağız. Öncelikle İdlib’de rejimin gözlem noktalarımızın gerisine çekilmesini dün akşam sayın Putin’e ifade ettim. Şu anda 12 gözlem noktasından ikisi rejim hattının gerisinde kalmıştır. Şubat ayı sonuna kadar geri çekilmelerin tamamlanmasını umuyoruz. Rejim bu sürede geri çekilmezse, Türkiye bu işi bizzat yapmak mecburiyetinde kalacaktır. Bugüne kadar rejimin İdib’de yaptığı saldırıların gerekçesi olarak sunulan ateşkes ihlalleri en başından beri tek taraflı olmamıştır. Suriye’deki en sorunlu grupların ülkenin dört bir yanından getirilerek özellikle toplandığı İdlib’de işlerin kolay yürütülemeyeceğini herkes biliyordu. Rejim nasıl muhalif grupların en küçük bir ihmaline ağır saldırılarla karşılık veriyorsa, bundan sonra da rejimin ihlalleri de askeri unsurlarına dönük olarak mukabil şekilde cevaplandırılacaktır."

"TSK, İhtiyaç duyduğumuz her an tüm harekat bölgelerinde ve idlib’de serbestçe hareket edecek gerektiğinde operasyon yürüteceklerdir."

HİÇBİR DOSTUMUZLA KARŞI KARŞIYA GELMEK GİBİ BİR NİYETİMİZ YOK

“Madem terör örgütünün saldırıları garantör ülkeler tarafından durdurulamıyor, öyleyse bizim bu işi bizzat kendimizin yapması kaçınılmaz hale gelecektir. Önümüzdeki günlerde bu çerçevede beklediğimiz adımların atılmaması halinde Barış Pınarı bölgesinde başlattığımız harekâtı sağ, sol ve alt taraftan sürdürmekte tereddüt etmeyeceğiz. Türkiye’nin Suriye’deki güvenlik ihtiyaçları karşılanana kadar Türkiye’nin izleyeceği yeni yol işte bu şekildedir. Bizim hiçbir müttefikimizle hiçbir dostumuzla karşı karşıya gelmek gibi bir niyetimiz , amacımız kesinlikle söz konusu değildir.”

# RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE İLİŞKİLİ:

05 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

doğrusöyler - gereğini yaptı potin abisi emretti oda savaşı kesti...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Mart 08:49


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket 20-65 yaş arasında birisi olarak Maske alabildiniz mi?