Reklamı Kapat

Çavuşoğlu, karşı çıktı! Yüzyılın zilleti bu girişimi tarihe gömelim

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Trump'ın açıkladığı sözde barış planının "ilhak planı ve satış belgesi" olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, "Böyle bir ilkesizliği Allah da, ümmet de affetmez." dedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) dışişleri bakanları düzeyinde "Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi" toplantısına katılarak bir konuşma yaptı. Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump'ın sözde barış planını işaret ederek, "ABD'nin açıkladığı belge barış değil, ilhak planıdır. Plan, Kudüs ve Batı Şeria'daki İsrail işgal ve ilhakını meşrulaştırmaya yönelik bir dayatmadır." dedi. Çavuşoğlu, "Böyle bir ilkesizliği Allah da, ümmet de affetmez." ifadesini kullandı.

'SİYONİSTLERİN EN ARSIZ PLANIDIR'

Mevlüt Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Önümüzdeki plan İsrail'in maksimalist taleplerinin ABD'nin ağzından dikte edildiği bir satış belgesidir. Filistinlileri İsrail işgaline ve işgalin getirdiği acılara ilelebet mahkum etmeyi amaçlamaktadır. Siyonistlerin ve destekçilerinin en arsız rüyalarını gerçekleştirmelerini sağlamak üzere tasarlanmış bir plandır. İsrail'in güvenliği bahanesiyle, tüm Filistin halkını tecrit edilmesi gereken potansiyel teröristler olarak göstermeye çalışan bir plandır. Sınırlar, yasa dışı yerleşimler, Kudüs'ün statüsü ve mülteciler başta olmak üzere, sorunun adil, kapsamlı ve kalıcı çözümüne yönelik tüm uluslararası parametrelere aykırıdır."

BÖYLE BİR İLKESİZLİĞİ ALLAH DA ÜMMET DE AFFETMEZ

İİT'nin, temel kuruluş amacını dinamitleyen bu hain plana onay vermesinin hiçbir şart altında mümkün olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Ortak davamız Filistin için burada ve diğer platformlarda aldığımız onca kararı önce destekliyor görünüp, ardından bu kararlar hilafına hareket edenler olduğunu müşahede ediyoruz. Bilmenizi isterim ki böyle bir ilkesizliği Allah da affetmez, Ümmet de affetmez, biz de affetmeyiz. İki dünyada hesap veremezler." diye konuştu.

YÜZYILIN ZİLLETİ OLAN BU GİRİŞİMİ TARİHE GÖMMELİYİZ

İİT'nin, ümmete karşı sorumluluklarından asla vazgeçemeyeceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Filistinli kardeşlerimizin onurunu, kurtuluşunu, istiklalini savunmaktan hiçbir zaman geri durmayacağız." dedi.

İşgalin sebep olduğu acıları günbegün yaşayanların, evleri yıkılan, malları gasbedilen, sevdikleri öldürülen, sakatlanan veya tutuklananların, İsrail'in sayısız kontrol noktalarında sürekli aşağılananların Filistinliler olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Esasen İsrail-Filistin barışını kimse onlardan daha fazla isteyemez. İslam dünyası olarak kendimize sormamız gereken soru şudur: Kudüs’ün müdafaası için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı, 50. yıl dönümünde Kudüs’ü Filistin’den koparmaya çalışan bu plana karşı ortak ve sağlam bir tutum benimseyebilecek midir? Bu, Filistin davası için olduğu kadar, ümmetin teşkilatımızdan beklentileri bakımından da önemli bir imtihandır. Tüm dünyanın gözü işte bu yüzden bugün üzerimizdedir. Gün birlik günüdür. Ümmetin temsilcileri olarak aramızdaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak safları sıklaştırmalıyız. Yüzyılın zilleti olan bu girişimi açıkça reddetmeli ve tarihe gömmeliyiz."

03 Şubat 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

4+4 - ABD Başkanı Trump sizi ve avanenizi tarif ederken beni en iyi anlayanlar diye sizlerden bahseder. İsrail'le ekonomik ve siyasi ilişkiler onların izin verdikleri kadardır sizlerle, Allah aşkına sizin siyasi şaklabanlıklarınız açık şekilde anlaşılmaktadır, gölge etmeseniz.....

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 19:38
01

Hulusi Ballıdağ - boş boş hamaset yapacağına şehit askerlerin hesabını ver . Ayrıca bıktık sizin bu filistin yalanlarınızdan. Anca laf, gaz alma başka bir nuımara yok.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Şubat 13:46

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?