Reklamı Kapat

Öz İplik-İş, işkolunda yükselişe geçti

İşkollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin 2020 Ocak ayı istatistikleri Resmî Gazete’de yayımlandı.

İşkollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin 2020 Ocak ayı istatistikleri Resmî Gazete’de yayımlandı. Rapora ilişkin basın açıklaması yapan Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, “Sendikamızın üye sayısının artmış olması, sahadaki çalışmalarımızın karşılığı ve işçilerin sendikamızla bağ kurmuş olmasıdır” dedi.

Resmî Gazete’de yayımlanan 2020 Ocak ayı istatistiklerine göre, Türkiye’de 2020 yılında toplam işçi sayısı 13 milyon 856 bin 801 kişi, dokuma ve deri işkolunda çalışan işçi sayısı ise 1 milyon 148 bin 954 kişi olarak belirlendi. Dokuma ve deri işkolunda sendikalı çalışan sayısı bir önceki yıla göre 7 bin 289 kişi artış göstererek 101 bin 627 kişi olarak tespit edildi. Rapora ilişkin basın açıklaması yapan Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı Rafi Ay, sendikanın üye sayısını 2019-2020 yılı aralığında 4 bin 231 kişi artırdığına dikkat çekti.

“SAHADAKİ ÇALIŞMALAR KARŞILIĞINI BULDU”

Sendikalaşma konusunda en çetin mücadelenin verildiği bir iş koluna sahip olduklarını vurgulayan Ay, “Sektörümüzde işçilerin sendikalara üyeliği konusunda ciddi engellerle karşılaşmaktayız. Öyle ki, sendikal tarihin hiç görmediği hukuki kararlar sendikamız aleyhine verilmiştir. Bu açıdan baktığımızda sendikamızın üye sayısının artmış olması, sahadaki çalışmalarımızın karşılığı ve işçilerin sendikamızla bağ kurmuş olmasıdır” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de sendikalaşma oranının çok düşük olduğunun altını çizen Ay, “Türkiye’de sendikalaşma oranı yüzde 13,8, işkolumuzda sendikalaşma oranı ise yüzde 8,8’dir. Sendikalar demokratik yaşamın ayrılmaz parçasıdır. Örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Hilal KUZ / MİLLİ GAZETE

02 Şubat 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?