Reklamı Kapat

Akif Beki'den İsrail'e yaptırım teklifi!

Karar Gazetesindeki köşesinde yüzyılın dayatmasına değinen Akif Beki, "eliçimizi çekmeliyiz" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Akif Beki'den hükümete İsrail'e yönelik izlenecek politika tavsiyesi!

Karar gazetesindeki, bugünkü köşesinde ABD ve İsrail'in imzaladığı yüzyılın dayatmasına değinen Akif Beki, yapılması gereken yaptırımları sıraladı.

Sadece sözlü uyarının sonuç vermeyeceğini belirten Beki, "Hiç değilse istişare için elçimizi çekmek, Dışişleri'ne çağırıp elçilerine nota vermek, daha da olmadı telefonlarına çıkmamak, teması kesmek, varsa randevuları iptal etmek, anlaşmaları askıya almak." yazarak atılacak adımlar konusunda yöneticileri uyardı.

Meclis'ten ortak bildiri, iktidardan net tepkiler, muhalefetten sert çıkışlar geldi; Türkiye, 'Yüzyılın Anlaşması'na sessiz  kalmadı, ne ala!
Fakat elimizden gelen bu mudur?
Trump-Netanyahu ikilisinin 'Yüzyılın Planı' diye pazarladığı şeyi sloganlarla durdurmak mümkün olsaydı, başlamadan bitmişti zaten.
Atılmadık ne slogan bırakıldı ki!..
'Asrın Fitnesi' de dendi, 'Yüzyılın Provokasyonu, Binyılın Sabotajı' da...'Filistin'i ilhak girişimi' de dendi, 'Kudüs'ün gaspıdır' da...
ABD Büyükelçiliği törenle Kudüs'e taşındığında da aynı tavizsizlikle karşı çıkılmıştı. 'Kırmızı çizgimizdir, kabul edilemez, ateşle oynamaktır, dünya barışını dinamitlemektir, akıl tutulmasıdır, bizim için yok hükmündedir, tanımıyoruz' sloganları yeri göğü tutmuş, arşı inletmişti.
'Birleşik Kudüs', yine İsrail'in 'bölünmez başkent'i ilan edildi. İşgal altındaki Filistin toprakları, yine bir gasp planıyla İsrail'e katılmaya kalkışıldı.
Barış planı adı altında Ortadoğu barışını imkansızlaştırma projesi devam ediyor. Asrın şeytanlığı, dur durak demeden bildiğini okuyor yine.
'Sarı Provokatör' laftan anlamıyor, uyarı ve sloganlar da pervasızca yaktığı ateşi söndürmeye güç yetiremiyor, orası kesin.
Yok mu peki alınabilecek somut bir aksiyon, yok mu lafta bırakılmayıp eyleme geçirilebilecek bir ikaz?
Yok sayınca hiç yaşanmamış gibi yok olmuyor çünkü.
Doğu Kudüs'ü Filistin Devleti'nin fiili başkenti olarak tanıyan, bunu göstermek için diplomatik misyon bulunduran ülkeler var. Türkiye de onlardan biri.
Adı Kudüs Başkonsolosluğu olan temsilciliğimiz, Filistin yönetimiyle ilişkilere bakıyor. Başına da 2005’den beri bir büyükelçi atanıyor.
Trump’ın oldu-bittisi tatbikata geçirildiğinde bile ABD'nin de Filistin yönetimi nezdinde faaliyet gösteren bir misyonu vardı.
Doğu Kudüs’te ayrı, Batı Kudüs’te ayrı, hatta kimseye ait olmayan bölgede ayrı konsolosluk faaliyetlerine devam ediyorlardı.
Yani; Kudüs’ün bölünmüş statüsü ve Filistinlilerin Doğu Kudüs üzerindeki hak iddiası, Washington tarafından da zımnen tanınıyordu aslında.
Sonra, Trump'ın şuursuz ve şarlatanca popülist şovu başladı.
Söz söylene söylene aşındığında, uyarı dili kullanıla kullanıla yalama olup caydırıcı etkisini kaybettiğinde, tek çare eyleme dökmektir.
1980'de İsrail Parlamentosu, Kudüs’ü ‘ebedi ve bölünmez’ başkent ilan ettiğinde yapıldığı gibi. Tepki ve protesto olarak Kudüs Başkansolosluğumuz  kapatıldı. 12 Eylül ve Özal dönemi boyunca, ta 1992'ye kadar da kapalı tutuldu.
Madem laf işlemiyor, bugün de bir etkin protesto yöntemi bulunamaz mı? Ciddiyet ve kararlılığımızı bilfiil gösterecek bir yöntem? Hiç değilse istişare için elçimizi çekmek, Dışişleri'ne çağırıp elçilerine nota vermek, daha da olmadı telefonlarına çıkmamak, teması kesmek, varsa randevuları iptal etmek, anlaşmaları askıya almak vesair gibi...

31 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Keko - hahaha,yav akif beki,yapabılıyorsa ilk önce incirliği sonrada küreciği kapatsın yeter,yaparsa istemeyerek te olsa oy verecegım bunlara

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 12:08
05

Memocan - Ünlü Şair Yunus Dündari'nin anlamlı ve güzel bir sözünü hatırlatmak isterim; seninleyiz fodul adam.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 11:10
04

Meçhul Yolcu - Herkes bu ve benzeri haberleri MAGAZİN HABERİ okur gibi okuyor ve geçiyor,tepkisizleştirildik,....İŞ HALK ta mı yoksa YÖNETİM de mi bitiyor....hepimiz kafa yorup sanki şahsi malımıza el konulmuş gibi tepki versek ve bunu birileri organize etse (stk veya devlet) Nasıl olur acaba...?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 11:06
03

Mehmet - İsrail'e yaptırım yapılması gerektiği ve bunun başlıklarını haykırın, gündemden düşürmeyin,1 defa dedik demeyin, manşetten çıkın ; mazlumlar ayağa kalkmazsa zalimler diz çökmez!!!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 10:08
02

Abbas Musevi̇ - Sayın Cumhurbaşkanımızın temiz üslubu dahilinde vermiş olduğu bu tepkiyi gönülden destekliyoruz. Bir insaniyet meselesi haline dönüşen ABD ve İsrail ikilisinin bütün insanlığı uluslararası müesseseleri antlaşmaları müşterek kararları ayaklar altına alan insaniyet onuruna yapılmış en büyük saldırılardan biri olan bu facia karşısında daha bilinçlendirici ve belirleyici adımları devlet büyüklerimizden bekliyoruz.

Unutulmasın ki insanlık temeddünü hiç bu kadar aşağılanmamıştı ve hiç bu kadar insanlık onuru ile alay edilmemişti.

İnsanlık onuru ayaklanmalı eğer değilse TRAMP-NETENYAHU felaketi insanlığı önlenemez bir ahlaki ve vicdani yok oluşa nihayetinde de neslimizin yok oluşuna sürükleyecektir.

TRAMP-NETENYAHU ZULMÜNE İTİRAZIMIZ VAR ve ASLA BU İNSANİYET KATİLLERİNE ÇOCUK KATİLLERİNE İTAAT ETMEYECEĞİZ .

BUNU HEM

BİZİM ÇOCUKLARIMIZ

HEM AMERİKALI

FİLİSTİNLİ

AFRİKALI

NİHAYETİNDE BÜTÜN DÜNYA

ÇOCUKLARI

İNSANCA BİR DÜNYAYA GÖZLERİNİ AÇABİLSİN DİYE YAPACAĞIZ.

YAŞASIN İNSANLIK

YIKIL ve GİT TRAMP-NETENYAHU

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 09:31
01

Hasan İpek - Erdoğan’dan İsrail aleyhine beklenti boşuna İsrail’e destek veriyor verdiği destekler gündeme getirilsin vatandaşımız bilgilendirilsin İsrail’e tepkiler laftan öteye gitmiyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 31 Ocak 09:21

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?