Reklamı Kapat

Kızılay Başkanı 'Ensar Vakfı'na 8 milyon dolar aktarılması'nı savundu

Kızılay, Başkentgaz'dan alınan 8 milyon dolar bağış parasını AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ensar Vakfı’na aktarıldığını kabul ederken Kızılay Başkanı Kerem Kınık, bağış olayını böyle savundu.

Kızılay, Başkentgaz'dan alınan 8 milyon dolar bağış parasını, AKP’ye yakınlığıyla bilinen Ensar Vakfı’na aktarıldığını kabul ederken, Kızılay Başkanı Kerem Kınık, Başkentgaz'ın vergi kaçırdığı iddiaları karşısında, "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır" savunmasında bulundu.

2017 yılında, Başkentgaz tarafından Kızılay'a muvafakat verildi ve Başkentgaz bu doğrultuda 8 milyon dolar kuruma bağış yaptı. Belge ile Kızılay'a tam 8 milyon dolar bağışlandığı, bu bağışın sadece 75 bin dolarının Kızılay’a verildiği geri kalan 7 milyon 925 bin doların ise Ensar Vakfı’na aktarıldığı ortaya çıkarılırken, olay kamuoyunda büyük tepkileri de beraberinde getirdi.

Habertürk TV'de canlı yayına katılan Kınık, Ensar Vakfı'na aktarılan para ve Başkentgaz'ın vergi kaçırdığı iddiaları karşısında, "Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak başkadır" dedi.

"Başkentgaz'ın verdiği para ile Kızılay'ın Ensar Vakfı'na yurt yapması yasal mıdır?" sorusuna, Kınık, "Tamamen yasaldır, bu bir şartlı bağıştır" cevabını verdi ve ekledi:

"Sorulan sorulardan biri 'vergi mi kaçırıyor, kanunu mu dolanıyor' meselesi. Vergi kaçırmak başkadır, vergiden kaçınmak vergidir. Fark şudur. Devlet yasal olarak size bir imtiyaz vermiş. Diyor ki, 'Türkiye Cumhuriyeti'nde kamunun yapması gereken hizmetlerden birine destek olacak bir yatırım yapıyorsunuz, mesela bir eğitim veya sağlık kurumu yapıyorsanız ve bunu benim şartlarımda yapıyorsanız, bana vergi vermek yerine, bu yardımı yapan kuruluşlar üzerinden ya da doğrudan siz, bu yatırımı yapabilirsiniz ve vergi matrahından bunu tamamıyla düşme hakkınız var."

Ortaya çıkarılan belgede şu detaylar dikkat çekiyordu:

Belgenin altında dönemin Başkentgaz Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkentgaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun imzası yer alıyor. Belge ile Kızılay'a tam 8 milyon dolar bağışlandı, bu bağışın sadece 75 bin doları Kızılay’a verildi ve geri kalan 7 milyon 925 bin dolar Ensar Vakfı’na aktarıldı.

Başkentgaz’ın Kızılay’a gönderdiği yazıda şunlar kaydediliyor:

“Kurumunuz hesaplarına 27.12.2017 tarihinde aktarılan 8.000.000 USD'lik bağış tutarının 75.000 USD'lik kısmının Derneğiniz faaliyetlerinde, kalan 7.925.000 USD bakiye tutarın ise Derneğiniz ile Ensar Vakfı arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat ettiğimizi, bu amaçla belirtilen tutarın Ensar Vakfı hesaplarına aktarılması ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak Derneğinizin hukuki, mali ve idari hiçbir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz.”

Başkentgaz, özelleştirme sürecinin ardından Torunlar GYO’ya satılmıştı. Başkentgaz’ın bağışı doğrudan Ensar Vakfı’na değil de Kızılay aracılığıyla yapmasının nedeninin ise vergi olduğu tahmin ediliyor.

AKP tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte Kızılay'a yapılan tüm bağışlar "tamamen" vergiden düşebiliyor.

Yani AKP'ye yakınlığı ile bilinen TORUNLAR GYO'nun satın aldığı Başkentgaz 8 milyon doları önce Kızılay'a yatırarak vergiden düşüyor. Arkasından ise paranın Kızılay'ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin dolar tutarındaki kısmının Ensar Vakfı'na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.

Böylece hem Başkentgaz'ın sahibi Torunlar GYO 8 milyon dolar vergiden düşüyor, hem de Ensar Vakfı'na mali kaynak aktarımı sağlanmış oluyor.

30 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

serkan İYİ PARTİ - çocukların ırzına Biraz daha geçsin diye akp kendi yandaşı Ensar Vakfı'na 8 milyon dolar bağış yapmış cukka yapmış gerçekten akplilerden tiksiniyorum

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 30 Ocak 14:58
01

Mtk - hukukun üstünlüğü mü üstünlerin hukuku mu? demişti bir zamanlar REİS!! gördük ki üstünlerin hukukuymuş. bu vergi kaçırma. dolandırıcılıky, sahtekarlık, örgüt kurup para aklamak gibi birşey.. gariban yapsa şimdi sürünmüştü. mesele şu; Başkentgazın bir gayri meşru işi var, bunu AKP üzerinden yapacak, AKPLi yetkililer de Ensar vakfına bağış yap senin gayri meşru işini yapalım. mesele bundan ibaret. başka örneklerini şöyle gördük. elimizde belge yok ama yaşanmış olay. adam silah ruhsatı alacak, son merci vali imzası. vali imzalarsa alacak. vali de git ensar vakfına 10 bin lira bağış yap gel imzanı atayım, sende ruhsatı al. bu zorlama değil, sadece al gülüm ver gülüm hesabı.. tabi kendi görüşüne göre.. biz şunu gördük ki müslümanlar imkanı olduğunda en azılı hırsız, dünya perest olabiliyormuş..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 30 Ocak 10:36

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?