Reklamı Kapat

ABD, Afganistan'dan ne istiyor?

11 Eylül saldırılarını bahane ederek Afganistan'ı işgal eden ABD dünya tarihinin en kanlı katliamına imza atıyor. ABD Afganistan'da 2019'da geçmiş yıllara oranla 8 katı bomba attı.

Osmanlı Devleti'nin yıkılmasından sonra acının istikrarsızlığın zulmün hakim olduğu ülke Afganistan.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 7 Ekim 2001'de Afganistan'da El Kaide ve Taliban'a yönelik 'terörle mücadele' (!) adı altında başlattığı askeri operasyonun üzerinden 19 yıl geçti.

ABD savaşta en az 2 bin 400 askerini kaybetti. Askeri harcamalardan altyapı çalışmalarına 900 milyar dolar para harcadı. Bu süre zarfında göreve gelen 3 ABD Başkanı da Afganistan'da barışın tesis edileceği vaadinde bulundu.

Aradan geçen 19 yıl ve kaybedilen binlerce askere rağmen, Afganistan'ın halen dünyanın en fakir, en az eğitimli, yolsuzluk sarmalından kurtulamayan ve de şiddetin en fazla olduğu ülkeler arasında bulunuyor.  Afganistan ordusundaki kayıpların ise “korkunç” düzeyde olduğu belirttiliyor.

2019'da geçmiş yıllara oranla 8 katı bomba attı

The Guardian'ın haberine göre ABD, 2019 yılında Afganistan'a 7 bin 423 bomba attı.  Bu sayı, 2015 yılının verilerini neredeyse 8 katı.  Afganistan'da 2018 yılında 20 bin kişi hayatını kaybederken bu oran 1994’te 9 bin 55, 2017 yılında 19 bin 694 kişi olarak tespit edildi. ABD, 2019'un ilk üç çeyreğinde 1.149 sivili katletti. Kan dökülmesindeki artış  ise ABD tarafından yönlendirilen sürekli barış görüşmeleri yürütülürken meydana geldi.

Afganistan, dünyanın en kanlı savaşına dönüşmek üzere

ABD'nin Afganistan'ın sözde yeniden inşasına şu ana kadar 132 milyar dolar harcadığı ve bu rakamın İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Batı Avrupa'da harcanan paradan çok daha fazla olduğu kaydediliyor. Bununla birlikte askeri operasyonlara 750 milyar dolar harcandı.

Dünyadaki en ölümcül çatışma mı?

Afganistan'daki savaş kırk yıldır devam ediyor ve bir kaç yıldır çıkmazda. ABD’nin Afganistan’ı işgal etmek için en gelişmiş bombalarını yağdırmasının faturası ise yine masumlara çıktı. ABD’nin bombalarıyla binlerce insan hayatını kaybetti. 

ABD madenlerin peşinde

ABD başkanı Trump 2017 yılında bir trilyon dolar değerinde bakır, demir cevheri, nadir toprak elementleri, alüminyum, altın, gümüş, çinko, cıva ve lityum madenlerine sahip Afganistan’ın ekonomik potansiyeline ne kadar çok ilgi gösterdiğini’ ekranlarda nefes nefese duyurmuştu. 

Rus işgalinin bilançosu

Afganistan ABD’den önce İngiliz ve Rus işgaline sahne oldu.10 yıl süren Rus işgali sırasında Afganistan'da en az 1,5 milyon insan hayatını kaybetti. Ülkede 3 milyona yakın kişi sakat kaldı, 5 milyon civarında Afgan da mülteci durumuna düştü.

Sovyet Rusya'nın sacaşı kaybetmesinin en büyük nedeni ise Afganların birlik içerisinde mücadele etmesiydi. Farklı cepheler kuran Afganlar bu mücadelenin ana kumandasında ise şu isimler vardı:

Hizb-i İslami Afganistan: Mühendis Gülbeddin Hikmetyar
Cemiyet-i İslami Afganistan: Prof. Burhaneddin Rabbani
Mehaz-ı Milli İslami Afganistan: Seyyid Ahmed Gilani
Cephe-i Milli İslami Afganistan: Sıbgatullah Müceddidi
Hareket-i İnkılabi İslami: Mevlevi Muhammed Nebi Muhammedi
Hizb-i İslami: Mevlevi Yunus Halis
İttihad-ı İslami Bara-i İslami Afganistan : Abdurrab Resul Sayyaf

 

 

 

29 Ocak 2020 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?