Reklamı Kapat

Ekrem: Doğu Türkistan’da 1884'ten beri sorunlar yaşanıyor

ESAM’ın Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Ekrem oldu.

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erkin Ekrem oldu. Ekrem, “Çin’in Doğu Türkistan Politikası: Zulüm, Soykırım, Asimilasyon” başlıklı sunumda Doğu Türkistan’da yaşananları tüm boyutları ile ele aldı.

DOĞU TÜRKİSTANLILAR UZUN YILLARDIR MÜCADELE VERİYOR

Doğu Türkistan’da yaşanan sorunların tarihinin çok eskilere dayandığını belirten Ekrem, “Bu mesele 1884’te başlar. 236 yıldan bu yana devam ediyor. Doğu Türkistan’ın her yerinde kan dökülmüştür. Bölgenin özelliği, hem Türklerin ana yurdudur hem de İslam’ın en doğu toprağıdır. Bu nedenle başı sorunlardan kurtulmamıştır. Bu nedenle burada Doğu Türkistanlılar uzun yıllar mücadele verdi ve vermeye de devam ediyor” dedi.

“DOĞU TÜRKİSTAN ÇİN’İ BATI’YA BAĞLAYAN BİR KÖPRÜDÜR, KÖPRÜ YIKILIRSA ÇİN ORADAN ÇIKAMAZ”

Çin’in başta Asya’da olmak üzere dünyada büyük bir güç kazanmak için hedeflediği ‘İpek Yolu Projesi’nde Doğu Türkistan’ın önemli bir konumu olduğunu dile getiren Ekrem, bundan dolayı Çin’in bu bölgeyi her zaman denetim altında tutmak istediğini ifade etti. Ekrem, sözlerini şöyle sürdürdü: “İpek Yolu Projesi’nin karadan ilk çıkış yeri Doğu Türkistan’dır. Doğu Türkistan üzerinden Orta Asya, oranın üzerinden Türkiye, Türkiye’nin üzerinden ise Avrupa’ya. Yani Doğu Türkistan bir çıkış kapısıdır, bu kapı kapanırsa Çin’in İpek Yolu’ndaki bir ayağı kırılır. Doğu Türkistan Çin’i Batı’ya bağlayan bir köprüdür, köprü yıkılırsa Çin oradan çıkamaz. Çin’in planında Doğu Türkistan’ı Orta Asya ve Güney Asya’nın çekim merkezi yapmak var. Bu vesileyle Türkiye’de dahil İslam dünyası için Doğu Türkistan’ı çekim merkezi yapmak istiyor. Bunu yapabilmesi için Doğu Türkistan’da istikrarın sağlanması gerekiyor. Fakat burada bir ayrılıkçı, bağımsız hareket var ve bu hareketin Batı dünyasında bir karşılığı var.”

BAĞIMSIZLIK TALEBİ GÖZ ARDI EDİLİYOR

Doğu Türkistan meselesinin dünya kamuoyunda ‘Uygur Meselesi’ olarak adlandırılmasının nedenlerine de değinen Ekrem, “Doğu Türkistan davasıyla Uygur davası, iki dava birleşti. Bu meseleye sadece Çin böyle birleştirerek bakıyor. Amerika’dan Türkiye’ye kadar diğer ülkeler ise bu meseleye iki çeşit bakıyorlar. Doğu Türkistan dediğin zaman bağımsızlık meselesi, toprak meselesi, Uygur dediğin zaman insan hakları meselesi. Bu nedenle Amerika ve Batı ülkeleri Uygur meselesi olarak biliyorlar, çünkü insan hakları açısından böyle biliyorlar” ifadelerini kullandı.

24 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?