Reklamı Kapat

Çözüm iyi bir eğitimden geçiyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ÖĞ-DER Eğitim Kampı’nda önemli değerlendirmelerde bulundu... 

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Eğitim sistemindeki keşmekeşliğe vurgu yapan Karamollaoğlu, öğretmenlerin geleceği inşa eden mimarlar olduğunun altını çizdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, ÖĞ-DER’in 6’ncı Eğitim Kampı’na katıldı. Nevşehir Kozaklı’da düzenlenen kampta bir konuşma gerçekleştiren Genel Başkan Karamollaoğlu, öğretmenlerin geleceği hazırlayan mimarlar olduğunun altını çizdi. Öğretmenlerin bir bakıma ülkenin geleceğini belirlediğini belirten Karamollaoğlu, “Türkiye genelinde yaklaşık 1 milyon öğretmenimiz var herhalde. Orduda bile bu kadar asker yok. Türkiye’nin en genç kadrosu eğitim camiasında yani öğretmenlerimiz” dedi.

EĞİTİMDE HEDEF İYİ BELİRLENMELİ

Eğitimde hedefin iyi belirlenmesi gerektiğine dikkat çeken Karamollaoğlu, “Eğitim için ne gerekiyor? Bina yapılacak. Ancak bizim ülkemizde hedeflerin amaçların tam manasıyla belirlendiği söylenemez. Nasıl bir müfredatla çocukları yetiştireceğimiz ve nasıl bir kadro ile eğitim vereceğimizi iyi belirlememiz lazım. Biz çocuklarımız yüksek ahlaki ve manevi değerlerle yetiştirilmesini istiyoruz. Ancak Milli Eğitim’de tam manasıyla böyle bir düşüncenin hakim olduğunu düşünmüyorum” diye konuştu.

YENİLİĞE BİNA YAPMAKLA BAŞLADILAR

Milli Eğitim’de yenilik adına temel eğitime, müfredattan değil temel bina işinden başlandığını hatırlatan Karamollaoğlu, şöyle devam etti: “Sonra akıllı tahtalar koyalım dediler. Sonra öğrencilere tablet verelim dediler. Uzmanlar 15-16 yaşına kadar çocukların eline akıllı telefon verilmemesini tavsiye ediyor ancak biz ilkokulda ellerine tablet verdik. Bu böyle olmaz.”

BİR NUMARALI PROBLEM KUTUPLAŞMA

Memleketin en büyük problemi sorulduğunda hiç düşünmeden kutuplaştırma olduğunu söylediğini belirten Karamollaoğlu, “Bizim de, İslam âleminin de bir numaralı problemi içinde bulunduğumuz problemleri oturup konuşamıyoruz. Batılılar bunu bize göre daha iyi yapıyorlar. Çözülüyor ya da çözülmüyor ama oturup konuşabiliyorlar. Biz bu ülkede kendi düşüncelerimizi, fikirlerimizi inancımızı kâmil manada ifade edemezsek, oturup bunları konuşamazsak milim yol alamayız. Fikir ve düşünce hürriyeti bizim inancımızın temelinde yatan bir özelliktir. Başka hiçbir inançta bu yoktur” şeklinde konuştu.

İŞİ EHLİNE VERİP ADALETİ TESİS ETMELİYİZ

“Adalet mükemmel olmadığı sürece hiçbir ülkede huzur ve barıştan söz edilemez” diyen Karamollaoğlu, “Adalet sağlandıktan sonra devleti yönetiyorsanız ehliyet ve liyakati göz ardı edemezsiniz. Hakim dik durmasını bilmeli, adaleti özümsemeli. Liyakate gelince öyle bir şey kalmadı. Devlet eş dosttan ibaret bir yapı haline geldi. Durum böyle olunca da işleri kontrol edemiyorsunuz. Ehliyeti olmayan birine otobüs emanet edebilir misiniz? Deli olmak lazım bunun için. Aynı düşünmüyorsanız bile o köyde kasabada ilçede ehliyeti olan birine teslim edersiniz canınıza zarar gelmesin diye. İşi ehline verip adaleti tesis etmemiz emredilmiş” dedi.

ÇÖZÜM İYİ BİR EĞİTİMDEN GEÇİYOR

Türkiye’deki bütün problemlerin çözümünün iyi bir eğitimden geçtiğine vurgu yapan Karamollaoğlu, şunları kaydetti: “Burada görev siz öğretmenlere düşüyor. Eğer sizler iyi öğrenciler, ahlaklı, dürüst öğrenciler yetiştirirseniz birçok problemi de dolaylı olarak çözmüş olursunuz.”

AR-GE’YE BÜTÇE AYRILMADAN REKABET EDEMEZSİNİZ

Firmaların kalkınabilmesi için Ar-Ge’ye en az yüzde 3 ayırması gerektiğini hatırlatan Karamollaoğlu, “Bu ülkeler için de geçerli. Ülkeler de rekabet etmek istiyorsa milli gelirin yüzde 3’ünü Ar-Ge’ye ayırması gerekir. Ancak Türkiye ne yazık ki bu bütçeyi ayırmıyor. Böyle yaparsınız rekabet edemezsiniz. Ar-Ge’ye bütçe ayırmanız gerekir. Hem dünyamızın hem de ülkemizin ilerisi için bu şart” diye konuştu.

 

21 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?