Reklamı Kapat

Dualarla Hakk’a uğurlandı

Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Baş Müderrisi, Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin’in torunu Abdülkerim Çevik Hoca, ders verdiği esnada uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit edildi.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Baş Müderrisi, Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin’in torunu Abdülkerim Çevik Hoca, ders verdiği esnada uğradığı silahlı saldırı sonucunda şehit edilmişti Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tanınmış İslam âlimlerinden olan Çevik Hoca, geçtiğimiz gün Hakk’a uğurlandı. Seyda Abdülkerim Hoca’nın şehit edilmesiyle ilgili gazetemize konuşan ilim adamları ve ilahiyatçılar, “Âlimler toplumu aydınlatan kandillerdir, Abdülkerim Çevik Hoca sevilen, sayılan âlim bir zattı” dediler.

Doğu Anadolu Bölgesi’nin sevilen âlimlerinden Seyda Abdülkerim Çevik Hoca, hakem olarak arabuluculuk yaptığı bir olayda taraflardan birinin silahlı saldırısı sonrası şehit edilmişti. Çevresindeki birçok anlaşmazlığı, kavgayı ve kan davasını sulh ile çözen, Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin’in torunu Abdülkerim Çevik Hoca, Hakk’a uğurlandı. Tüm Türkiye’de kanaat önderleri, âlimler ve cemaatler tarafından sevilip sayılan Seyda Abdülkerim Hoca ile ilgili ilim adamları ve ilahiyatçılar Millî Gazete’ye önemli açıklamalarda bulundu.

“HOCAMIZIN BU ŞEKİLDE ŞEHİT EDİLMESİ ÇOK ÜZÜCÜ”

DİN-BİR-DER Genel Başkanı Muhittin Yıldırım Hoca, Abdülkerim Hoca’nın, âlim, şuurlu, mücahit ve mürşit bir insan olduğunu belirterek, ”Hocamızın ölümü bütün medreselerdeki hocalarımız ve bütün manevi önderleri can evinden vurmuştur. Biz kendisiyle çok önceden beri tanışıyoruz. Hocamız Kardeşlik Köprüsü programlarına da destek veriyordu. Kardeşlik Köprüsü projeleri kapsamında Karadeniz bölgesindeki medreseleri bizzat gezmiş ve projeye teşvikleri de olmuştur. Hocamızın, hakemlik yaptığı bir anlaşmazlıkta, iki tarafı barıştırmaya çalışırken bu şekilde şehit edilmesi çok üzücü. Abdülkerim Hoca’nın şehit edilmesi olayının yetkililer tarafından hiçbir karanlık nokta kalmayacak şekilde aydınlatılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

“SEVİLİP SAYILAN ÂLİM BİR ZATTI”

Abdülkerim Hoca’nın aynı zamanda Medrese Âlimleri Vakfı’nın genel sekreteri olduğunu belirten Muhittin Yıldırım, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki bütün dini grupların sevdiği saydığı âlim bir zattı. Abdülkerim Hoca, bizzat kendisi bana Erbakan Hocamızın 1969’da Norşin Medresesi’ne ilk geldiği zamanı anlattı. Milli Görüş’e de çok değer veren Abdülkerim Hoca, ‘Erbakan Hoca’nın yolu ve Milli Görüş davasının muhafaza edilmesi lazım’ sözünü sıkça tekrar ederdi. Abdülkadir Hoca, Milli Görüş davasının muhafaza edilmesi için gayret gösterilmesi gerektiğini savunurdu” şeklinde konuştu.

“GENÇ BİR ÂLİM VE DAVET ÖNDERİYDİ”

İlahiyatçı yazar Mustafa Kasadar ise Şeyh Abdülkerim Çevik Hoca’nın medresede doğup medresede batan ve ışığıyla her tarafı aydınlatan bir güneş gibi olduğunu söyleyerek, “Medrese çevresinde doğmuş, medresede yetişmiş, okumuş ve vefatına kadar da medresede talebe okutmuş; talebelerine zahiri ve batıni ilimleri öğretmiştir. Kendisi gerçekten gıpta edilecek bir hayat yaşamıştır. Derin ilmi, takvası, gayreti, davetçi kişiliği, içte ve dışta meydana gelen olayları kavrayış ve tahlilinin yanı sıra ümmetçi bakış açışı ile gerçekten yeri doldurulamaz genç bir âlim ve davet önderiydi. Rabbim kendisini rahmetiyle yargılasın. Yakınlarına, talebelerine ve sevenlerine sabır ihsan eylesin. İnşallah yetiştirdiği yüzlerce talebesi onun yolunu sürdürecek ve amel defteri kapanmayacaktır” diye konuştu.

“ÂLİMLER, TOPLUMU AYDINLATAN KANDİLLERDİR”

Uluslararası Müslüman Âlimler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Ekinci ise ilim ve fikir adamlarının toplumları aydınlatan kandiller olduğunu belirterek, “İlim adamlarına yönelik bir saldırı aynı zamanda toplumun huzur ve barışına yönelik bir saldırıdır. Bu elim olayın iyi niyetli, hayırlı bir çabadan sonra vuku bulması üzüntümüzü daha da artırmıştır. Hâlbuki ilim ve fikir adamları aynı zamanda akil kişiler olarak toplumun huzur ve iç barışına da katkı verirler. İlim adamlarının barış ve huzur ile ilgili olumlu rollerinin etkilenmemesi en büyük temennimizdir. İlim ve fikir adamlarının birlik, beraberlik ve dayanışmasını hedefleyen UMAD olarak merhum Abdülkerim Çevik Hocamıza Allah’tan rahmet, Norşin Medresesi hocaları ve öğrencilerine sabr-ı cemîl dileriz” diyerek baş sağlığı dileklerini iletti.

“BİRÇOK ANLAŞMAZLIĞI, KAN DAVASINI VE KAVGAYI SULHLA ÇÖZMÜŞ BİR ÂLİMDİR”

Norşin Medresesi’nden icazet alan ve Tutak eşrafından olan Feyzullah Özkaya da, Şeyh Abdülkerim’in şehit edilişini anlatarak, “Hocamız bölgede birçok anlaşmazlığı, kan davasını ve kavgayı sulhla çözmüş bir âlimdir. Yine böyle bir anlaşmazlıkta taraflar kendileri arasındaki bir mesele için Şeyh Abdülkerim’i hakem olarak belirliyorlar. Hocamız konuyla ilgili sulhu sağladıktan sonra herhalde taraflardan biri kararı uygun bulmuyor. Daha sonrasında Şeyh Abdülkerim öğrencilere ders verirken 4 kişi medreseye geliyor. Dersteki öğrencileri dışarı çıkartıp, ‘Biz Şeyh Abdülkerim ile konuşacağız, siz dışarıda bekleyin’ diyorlar ve medresede rahlenin başındayken Abdülkerim Hoca’yı şehit ediyorlar. Kimse böyle bir olayın yaşanmasını beklemiyordu. Şeyh Abdülkerim, bölgede çok sevilen birisiydi. Allah rahmet etsin” dedi.

 

 

21 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?