Reklamı Kapat

2020'de artık e-fatura ile tasarruf sağlanacak

İnternet üzerinden ticari faaliyetini sürdüren firmalar artık e-fatura kesmektedirler. E-faturanın ise sorgulanabilmesi ve düzenlenebilmesi mümkündür.

E-fatura; elektronik faturadır. Kâğıda basılmış olan standart faturanın dijital ortama aktarılmış haline verilen isimdir. Teknoloji ile beraber e-fatura kullanımı daha çok yaygınlaşmıştır. İnternet üzerinden ticari faaliyetini sürdüren firmalar artık e-fatura kesmektedirler. E-faturanın ise sorgulanabilmesi ve düzenlenebilmesi mümkündür. Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile bu sorgulama yapılabilmektedir. E-fatura bilgi almak isteyenler için detaylar yazının devamında yer almaktadır.

E-Fatura Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-fatura sorgulaması yapabilmek için öncelikle https://ebelge.gib.gov.tr adresine giriş yapılması gereklidir. Ana sayfada bulunan menüden e-fatura seçilmelidir. Açılan alt menüden ise; kayıtlı kullanıcılar listesine tıklanması gereklidir. E-fatura uygulamasına dahil olanlar için bir sorgulama ekranı açılmaktadır. Toplamda 195.398 kullanıcı bu uygulamadan yararlanmaktadır. Sorgulama yapabilmek için öncelikle tür seçilmelidir. Kamu ve özel seçenekleri bulunmaktadır. Ardından unvan yazılması veya vergi kimlik numarasının yazılması gereklidir. Ayrıca T.C. kimlik numarası da kabul edilmektedir. Ara butonuna tıklanmalıdır. Fatura bilgileri, ödeme bilgileri, genel toplam tutar gibi faturada yer alan bilgilerin hepsi sorgulama sonucu elektronik faturada görülebilmektedir.

E-Fatura Düzenlenebilir Mi?

E-faturanın değiştirilebilmesi mümkündür. Dijital ortamda arşivlenen e-faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile düzenlenebilmektedir. E-faturanın görüntülendiği sayfada düzenleme yapabilmek için de uygun butonlar bulunmaktadır.

E-Fatura Kullanımının Avantajları Nelerdir?

E-fatura kullanmanın yararları aşağıda verilmiştir:

  • Yapılan ticari faaliyete müşterinin güven duymasını sağlamaktadır. Daha kısa süre içerisinde fatura kesme işlemini sağladığından, müşterinin eline ürünün ulaşması da hızlanmaktadır.
  • Matbu haldeki fatura ile herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Bu sayede istenildiği zaman kolaylıkla ulaşılabilecek olan e-fatura; hukuki işlemlerde de delil olarak kullanılabilmektedir. Dijital ortamda arşivlenmesinden dolayı da kaybedilse dahi, sistemden sorgulama yapılarak görüntülenebilmektedir.
  • İş yerlerinin ve mükelleflerin fatura düzenlemesi yapması daha kolay olmaktadır. Muhasebe sistemleri ile e-fatura uygulaması entegre bir şekilde çalışmaktadır. Bu yüzden fatura kesme, ulaştırma ve arşivleme gibi işlemleri kolaylaştırmaktadır.
  • E-fatura sayesinde kayıt ve nakliye gibi masraflar olmadan fatura kesilebilmektedir.
  • Çevre dostu bir işlem yapılmış olmaktadır. Kağıt tüketiminin minimuma indirilmesini sağlayan bir uygulama olduğu için e-fatura sayesinde kesilen ağaç sayısı azaltılabilmektedir. Bu sayede de doğanın korunmasına katkıda bulunulmuş olmaktadır.

20 Ocak 2020 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?