Reklamı Kapat

“Erbakan Hoca, İslam coğrafyasında birçok siyasetçiye ilham oldu”

Güney Asya’daki Müslüman ülkelerden Bangladeş’te yaşanan siyasi gelişmeler, zaman zaman dünya gündeminin üst sıralarında yer buluyor.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Hindistan yanlısı Şeyh Hasina Vecid hükümetine bağlı Bangladeş yargısı, asılsız suçlamalarla yargılayıp mahkûm ettiği Cemaat-i İslami liderlerini birer birer idam sehpasına götürüyor. Güvenlik sebebiyle ismini gizli tuttuğumuz Bangladeşli Siyaset Uzmanı A.G,  Bangladeş’teki siyasi atmosferi ve Cemaat-i İslami hareketine kurulan kumpasları Milli Gazete’ye anlattı.

Ülkeniz Bangladeş’i ve Cemaati İslami hareketini sizden dinleyebilir miyiz?

Bangladeş 165 milyon nüfusu olan bir Asya ülkesi. Halkın yüzde 90’ı Müslüman, yüzde 8-9’u ise Hindu. Cemaat-i İslami Partisi, Bangladeş’teki Müslümanları temsil eden en büyük partidir. Cemaat-i İslami, 1971-1978 yılları arasında Bangladeş’te yasaklanınca başka isimle çalışmalarını sürdürdü. Daha sonra yasal izin çıkınca Cemaat-i İslami hareketi yeniden partileşti. Cemaat-i İslami, Allah’ın dinini hâkim kılmak ve Bangladeş’in İslam’la yönetilmesi için çalışan bir teşkilat.

CEMAAT-İ İSLAMİ BANGLADEŞ’İN EN GÜVENİLİR HAREKETİDİR

Bangladeş’te genel siyasi manzara nasıl, bu konuda neler söylersiniz?

Bangladeş’te 2009’dan beri Bangladeş Müslümanlarının büyük acılar çektiği bir zulüm süreci var. Özellikle Bangladeş Cemaat-i İslami’ye karşı gelişen bu süreçte, Cemaat-i İslami’nin parti izninin kapatılması, çalışmalarının durdurulması, partinin önde gelen isimlerinin tutuklanması bazı de isimlerinin idam edilmesi gibi üzücü olaylar yaşandı. Hâlihazırda Cemaat-i İslami Bangladeş’in ikinci gücü ve en güçlü teşkilatı haline gelmiştir. Cemaat-i İslami, Bangladeş’in en güvenilir hareketidir. Çok fazla propagandayla karşı karşıya olmasına rağmen Bangladeş halkının inandığı bir partidir. Ülkemizde maalesef 2009’dan beri hilesiz bir seçim olmuyor.

CEMAAT-İ İSLAMİ HİNDİSTAN’IN KÖTÜ PLANLARINI BOZDU

Cemaat-i İslami Partisi, Bangladeş siyasetini nasıl etkiledi?

Cemaat-i İslami 2002-2006 yılları arasında Bangladeş Milliyetçi Partisi’nin (BNP) hükümet ortağı olarak Bangladeş’i yönetti. Parti Başkanı Motiürrahman Nizami ve Genel Sekreter Ali Ahsan Mücahit bu dönemde bakanlık yaptılar. Cemaat-i İslami’nin hükümet ortağı olduğu koalisyonda Bangladeş ekonomisi büyük ivme kazandı. Ama şer güçler devreye girdi, biliyorlardı ki Cemaat-i İslami güçlenirse Hindistan Bangladeş üzerindeki çıkarlarını kaybedecek. Dolayısıyla 2007’de askeriye yönetime el koydu. 2009 seçimlerinde askeriyenin kontrolünde hileli bir seçim gerçekleşti. Hindistan’ın etkisi altındaki Avami Ligi Partisi seçimden birinci çıktı. Avami Partisi, 1971’deki savaş suçlarını araştırmak, suçluları yargılamak için mahkeme kurdu ve Cemaat-i İslami liderleri hakkında sözde savaş suçu işledikleri gerekçesiyle idam kararı verdi. Bu suçlamaların hepsi yalan ve iftiraydı. 2013’ten bu yana liderlerimiz idam ediliyor.

ERBAKAN HOCA BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ

Cemaat-i İslami’nin merhum lideri Gulam Azam ile yakın bir dostluğu bulunan Milli Görüş Lideri Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı sormak istiyorum. Bangladeşli bir siyaset uzmanı olarak, Erbakan Hocamızı nasıl tanırsınız, O’nunla ilgili düşünceleriniz neler?

Türkiye’de Milli Görüş hareketiyle tanışınca Erbakan Hoca ile ilgili bilgi sahibi oldum. Milli Görüş’ün Cemaat-i İslami’nin çalışma şekline uygun bir yapı içerisinde olduğunu gözlemledim. Erbakan Hoca’nın ortaya koyduğu vizyon ve Müslümanların geleceğini inşa etmeye yönelik düşünceleri çok önemli. Türk siyasetinde ümmetin genelini ilgilendiren bir vizyon ortaya koymada, Erbakan Hoca’nın bir ilki gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. Hint coğrafyasında Cemaat-i İslami’nin kurucusu olan Mevlana Mevdudi kimse, Türkiye’de de Erbakan Hoca odur diyebiliriz. Başka isimler de İslami çalışmalar yaptılar ama ne Mevdudi gibi ne de Erbakan gibi kapsamlı bir hareket oluşturamadılar. Hocanın kalkınma projeleri, ülkesinin yeterliliğini öne çıkarma düşüncesi, sanayileşme fikirleri İslam coğrafyasında birçok siyasetçiye ilham oldu.

CEMAAT-İ İSLAMİ BANGLADEŞ HALKINA BÜYÜK HİZMETLERDE BULUNDU

Cemaat-i İslami özelde Bangladeş için genelde İslam ümmeti için neler yaptı, hangi önemli çalışmalara imza attı?

Cemaat-i İslami’nin Bangladeş halkına büyük hizmetleri oldu. Cemaat-i İslami her il ve ilçelerde donanımlı hastaneler kurdu. Bu hastaneler şu an devletin kurduğu birçok hastaneden daha etkili çalışıyor. 1983’te Cemaat-i İslami ‘İslami Banka’yı kurdu. Bu banka hala Bangladeş’in en büyük bankası. Faizsiz bankacılığı çok iyi bir şekilde uyguladı ve yardımlaşma usulüyle halkın ihtiyaçlarını giderdi. Bangladeş halkı bu hizmetleri benimsedi, seçimlerde baskı ve hile olmadıkça zaten Cemaat-i İslami’ye sandıkta sahip çıktı. Vakıf üniversiteleri başta olmak üzere, illerde ve ilçede kurumsallaşmış okullar kurdu. Yine her ilde eğitim merkezleri, gençlik merkezleri, sosyal yardım merkezleri inşa etti. İstihdam sağlamak için çalıştı, kalkınma projelerini hayata geçirdi, gayrimenkul toplu konut projelerinde çok aktif çalışmalar yaptı. Önemli gıda fabrikaları kurdu. Cemaat-i İslami gerek hükümette gerek Meclis dışında, her şart ve zeminde halkın ihtiyacı olan birçok çalışmanın yapılabileceğini savundu. Cemaat-i İslami insanların neye ihtiyacı varsa onu fark edip bu doğrultuda üretim yapan bir anlayışa sahip.

19 Ocak 2020 - Dünya

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?