Reklamı Kapat

MEB sınıfta kaldı! Atanamayan öğretmen sayısı yarım milyonu geçti!

2019-2020 eğitim ve öğretim yılında MEB sınıfta kaldı. Mesleğine kavuşturulmayan öğretmen sayısı, yarım milyona dayandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Eğitim-İş ve Birleşik Kamu İş Konfederasyonu tarafından hazırlanan, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılı Yarıyıl Değerlendirme Raporu yayımlandı. Raporda eğitim sorunlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yer aldı. Yayımlanan raporda, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmen ihtiyacına rağmen yeterli oranda atamalar yapmamasının altı çizildi.

Raporda eğitim sorunlarına ilişkin ana başlıklar ise şu şekilde: 

Okulun kapısından girmemesi gereken şiddet, eğitimin demirbaşı oldu. Politikalar ve ticarileştirilen eğitim sistemi ağır sonuçlara yol açtı. Okul ve üniversitelerde şiddet olayları arttı.
 Ataması yapılmayan öğretmen sayısı can alacak kadar arttı. Mesleğine kavuşturulmayan öğretmen sayısı, yarım milyona dayandı. MEB, kendi verilerindeki öğretmen ihtiyacına rağmen komik sayılarda atamalar yaparak tepki çekti. MEB'in bu vurdumduymazlığı nedeniyle 2019'da ataması yapılmayan 9 öğretmen intihar etti
Liyakate rastlanamadı. Bakan Ziya Selçuk'un liyakat getirecekleri söylemine rağmen, yandaş olmayanı ayıklama sistemi olarak yine sözlü mülakat yöntemi kullanıldı. KPSS'den çok yüksek puan alan öğretmen adayları dahi açıkta kaldı.
Üniversitelerin başarı oranları daha da utanç verici hale geldi. Türkiye’den hiçbir devlet üniversitesi başarı sıralamasında ilk 500’e giremedi.
Eğitimin bütçesi kısıldı, bilimsel eğitim bir lüks oldu. 2019'da, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) bütçesinden tasarruf tedbirleri kapsamında 2 milyar TL kesinti yapıldı.
Değiştirilen okula başlama yaşı yine değiştirildi. Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla 66 ay olan ilkokula başlama yaşı 69 ay olarak değiştirildi
Öğretmenin yüzü kamuda da özelde de gülmedi. Kamuda çalıştığı için yoksulluğa mahkum edilen öğretmenler, keyfi disiplin cezaları, fişlenmeler, sürgünler ve mobbingle yüz yüze kalmaya devam etti. Özel okullardaki öğretmenlerin durumu da 2019'da daha vahim hale geldi.
Öğrenciler eğitimden kopartıldı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülkede lise çağındaki gençlerin yüzde 50’ye yakını eğitimde yer almadığını ve bu gençlerin 1 milyon 375 bininin ise ne yaptığının bilinmediğini açıkladı.

18 Ocak 2020 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?