Reklamı Kapat

Hem güvenli hem çevre dostu yapı: Prefabrik Yapı

Prefabrik Yapıların hem uzun ömürlü hem de doğa dostu çevreci yapılar olduğunu biliyor muydunuz?

Haber albümü için resme tıklayın

Hayatın akışı içerisinde bazı isimleri çok sık duyarız ama onun hakkında yeterince bilgi sahibi değilizdir. Yapı sektörü de bunlardan biri. Klasik betonarme sistem, ahşap sistem, taş yapı, çelik yapı gibi çok sayıda yapı modelinin adını sıklıkla duymuşuzdur ama bir çoğumuz bu yapı modellerinin özellikleri, avantaj ve dezavantajları hakkında yeterince bilgiye sahip değilizdir. İşte bu yapı modellerinden biri de Prefabrik Yapı sistemidir. Bu yazımızda prefabrik modelini tanımaya ve avantajlarına daha yakından bakmaya çalışacağız. Açıkça belirtmem gerekirse bu yapı sistemini önceleri ben de sıradan bir model olarak görüyor ve bende de bir ilgi oluşmamıştı. Ne zamanki Prefabrik Yapı modelini incelemeye karar verip daha yakından detayları görmeye başladım bakışımın olumlu yönde değiştiğini, ayrı bir ilginin oluştuğunu fark ettim.

Öncelikle burada şunu vurgulamam gerekir ki sektör incelememde prefabrik sisteminde son teknolojileri kullanan güçlü markaların varlığını gördüm. Türk Prefabrik Yapı Sektörünün, Dünyada ilk sıralarda geldiğini öğrenmem ise bana ayrı gurur verdi. Sektördeki Türk markaları Dünya genelinde prefabrik ev, toplu konutla beraber enerjiden madenciliğe, petrolden inşaat projelerine büyüklükleriyle öne çıkan projelere prefabrik yapılarıyla şantiye yerleşkeleri kurulumlarıyla önemli destek sağlıyorlar. Benim izlenimlerim için inceleme desteği aldığım Karmod markası da bunlardan biri. Firma Dünyanın en büyük doğalgaz projesi Şahdeniz 2’ye şantiye yapılarıyla destek sunmuş. Irak’ın Bağdat ve Kut şehirlerinde kurulan bin 884 konutun üretimini 7 ay gibi kısa bir sürede tamamlamış. Bu proje Dünyada tek seferde gerçekleştirilen en büyük prefabrik toplu konut projesi olmuş. Benim firmayı ziyaretimde Kongo için 900 konutluk yeni bir projenin üretimine bantta devam ediliyordu.

Prefabrik modelinin avantajı henüz üretim aşamasında başlıyor. Biliyorsunuz prefabrik ön üretimi fabrika tesislerinde demonte olarak hazırlanan, daha sonda da kurulum yerine sevk edilerek uzmanlarca kullanıma hazır montajlanarak teslim edilen bir model. Modern teknolojiyle donatılan bant sisteminde gerçekleşen üretim esnasında asla israf olan bir malzemeyi görmeniz mümkün değil. Çünkü özel yazılımlı programda bilgisayarda tasarlanan yapılar teknolojik hatta tüm detaylarıyla tam malzeme kullanılarak israf edilmeden hazırlanıyor. Üretim tesisi incelememiz esnasında hatta üretimi devam eden Prefabrik Ev vardı. Bu evin tüm üretim aşamasını detaylarıyla izledik. Mimarlarca tasarlanan ev modeli mühendislerce statik hesaplamaları ve gerekli üretim testleri yapılarak bilgisayar sisteminde üretime hazır hale geliyor. Üretim aşamasında ana çelik taşıyıcılar, duvar blokları, çatı makas taşıyıcı sistemi, çatı örtüsü gibi ana prefabrik birleşenleriyle diğer detaylar bilgisayardaki onaylı projeye tam uygunlukta makina bant sisteminde üretilerek kalite kontrol aşaması süreçleri sonrasında sevkiyata hazır hale getiriliyor. Üretim aşamasında dikkatimizi çeken bir diğer husus ta prefabrik yapı sisteminde kaynak vb. uygulamaların kullanılmıyor oluşuydu. Bu durum teknolojik üstünlük farkı tabiki. Kaynaksız teknolojiyle civata – somunlu ve geçmeli sisteme sahip birleşenler yapı statiği açısından da oldukça güven verici. Ülkemizin deprem kuşağında bulunduğu gerçeğinden hareketle bu yapı sistemi yatay mimari konseptleri için ilk önerebileceğim model.

Çevreye dost yapının adı Prefabrik yapı

Başta prefabrik yapı sisteminin çevre dostu olduğundan bahsetmiştik. Burada bu detaydan da bahsetmeden geçersek büyük eksiklik olur. Üretim aşamasını anlatırken prefabrik evde kullanılan malzemelerin tamamının israf edilmeden tam malzeme kullanımıyla hazırlandığını vurgulamıştık. İsrafın olmayışı tam malzeme kullanımıyla prefabrik yapıları oldukça ekonomik kılıyor aynı zamanda. Bu noktada önemli bir konu da prefabrik yapıda kullanılan malzemelerin hiç birinde çevreye zarar verici maddeler bulunmuyor oluşu. Ayrıca uzun ömürlü yapı sınıfındaki prefabrik evde kullanılan malzemelerin tamamı istendiğinde farklı alanlarda defalarca kullanılarak değerlendirilebilir özeliklere sahip. Bu yazımızda prefabrik yapı modeline kısa bir bakış gerçekleştirerek genel izlenimlerimizi size aktarmaya çalıştık. Yapının uzun ömür, yapı güvenliği,yalıtım, kısa sürede kurulum gibi avantajlarını sonraki yazılarımızda detaylı olarak aktarmaya çalışacağız.

17 Ocak 2020 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?