Reklamı Kapat

"Babacan ve Davutoğlu'nun üstüne gidilirse ikisi de konuşur"

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, AKP yönetimi tarafından sert şekilde eleştirilen Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan hakkında dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

AKP'den ayrılarak yeni parti kuran Ahmet Davutoğlu ile yeni parti kurma aşamasında olan Ali Babacan'ın siyasi çalışmaları kamuoyunda gündem olmaya devam ediyor.

Karar gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren, AKP'den ayrılarak yeni parti kuran Ahmet Davutoğlu ile yeni parti kurma aşamasında olan Ali Babacan hakkında önemli eleştirilerde bulunan AKP yönetimi için önemli bir yazı kaleme aldı.

AKP'den ayrılan Davutoğlu ve Babacan'ın parti faaliyetlerinin AKP yönetimini tedirgin ettiğini belirten Taşgetiren, "Biri kuruldu, Davutoğlu’nunki, Gelecek Partisi, diğeri de üç vakitte kurulacak; Babacan’ınki...En büyük hareketlilik Ak Parti cenahında başladı, çünkü her iki partinin kurucuları Ak Parti bünyesinde önemli sorumluluk üstlenmiş kişilerden oluşuyor ve çünkü, her iki partinin oy potansiyelinin ilk planda muhafazakâr zeminde olacağı, yani Ak Parti’den oy alınacağı farz ediliyor. Her ne kadar her iki parti adına yapılan açıklamalar, daha geniş bir toplumsal yelpazeye ulaşmayı hedeflediklerini söyleseler bile… En azından Ak Parti cenahı, bir tedirginlik yaşıyor" dedi.

Davutoğlu'nun kurduğu ve Babacan'ın kuracağı partinin medya üzerinden yıpratılarak AKP'nin oy kaybının önlenmesine yönelik bir faaliyet olduğunu ifade eden Taşgetiren, yazısına şöyle devam etti:

"Evet bu, Ak Parti genel başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan dahil olmak üzere hem Ak Parti kadrolarından hem de iktidara yakın medya aktörlerinden gelen yoğun eleştiri – suçlamalarla sergileniyor. Haber kanallarında düzenlenen tartışma programlarında bir tek savunanı bulunmayan zeminlerde her iki siyasi oluşum ameliyat masasına yatırılıyor.
Bir tür doğmadan yıpratma operasyonu bu.
Yıpratma, genellikle Davutoğlu ve Babacan’ın 2002’den itibaren Ak Parti hükümetlerinde üstlendikleri sorumluluk üzerinden gerçekleştirilmek isteniyor."

"BİRİ EKONOMİYLE DİĞERİ DIŞ POLİTİKAYLA YIPRATILACAK"

Babacan'a 'IMF'ci ve faizci' diyerek ekonomide Davutoğlu'na ise 'Suriye' özelinde başta olmak üzere dış politikada sert eleştirilerin yapıldığını aktaran Taşgetiren, "Birine ekonomide, diğerine dış politikada yaşanan sıkıntıların yükü yükleniyor. Babacan, en son Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tv stüdyolarından “Faizci” ve “IMF’ci” diye suçlandı. Suriye’de yaşananların da çok uzun zamandan beri Davutoğlu’nun vebal hanesine yerleştirildiği biliniyor. Şu doğru: Babacan ekonominin dümenindeydi, Davutoğlu da ister danışman, ister dışişleri bakanı, ister Başbakan olarak Ak Parti hükümetlerinin dış politikasında etkili oldu" diye ifade etti.

Yazısında Babacan ve Davutoğlu'nun AKP'de kalmaya devam etmeleri halinde 'aynı suçlamalara maruz kalırlar mıydı' şeklindeki dikkat çeken soruları da soran Taşgetiren, şu şekilde devam etti:

"Şu soru sorulabilir: Bu isimler halen Ak Parti bünyesinde yer alsalardı, yine de suçlanırlar mıydı?
İkinci soru şudur: Ak Parti hükümetlerinin ciddi zaaf sergilediği başka alanların (mesela milli eğitim, kültür) bakanları neden eleştiri oklarına hedef olmuyorlar?
Bu soruların cevabı az-çok tahmin edilebilir. Ama Davutoğlu ve Babacan’a yönelik kampanyada bir başka sorun var ki, ülke yönetimi adına asıl onun üzerinde durulması gerekiyor." 

"DAVUTOĞLU VE BABACAN SUÇLANMAYA DEVAM EDERSE KONUŞUR"

Davutoğlu ve Babacan'ın AKP tarafından suçlanmaya devam etmeleri halinde kamuoyuna yansımayan ve kimsenin bilmediği bilgilerin Davutoğlu ile Babacan tarafından paylaşılabileceğini de söyleyen Taşgetiren, "Suçlama olursa – ki şu an meydan boş olduğu için ağzı olan konuşuyor- cevabı da olur. Siz bir şey söylerseniz, cevap verenler de olur. Gelecek Parti’sinin Genel Başkan yardımcısı seçilen Etyen Mahçupyan T24’e verdiği mülakatta 'Davutoğlu bildiklerini söylerse yakın tarihin başka türlü yazılması gerekir' demiş. Davutoğlu’nun da Babacan’ın da bildikleri pek çok şeyin olması son derece normal. “Suriye senin eserin” denirse Davutoğlu, “Faizci-IMF”ci” diye suçlanırsa Babacan konuşur" şeklindeki ifadelere yer verdi.

17 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Asil - Üstüne gidilince konusacak lider lagizim degil!!! Müslüman ülkede adam dedigin müslüman gibi davranir.insan lagiyinca yönetilir. Valla bize yani millette is yok. Ozaman aciklasa bukadar millet perisan olmazdi!! Bu günahta bunlara yeter..

Yanıtla . 3Beğen . 2Beğenme 17 Ocak 11:43
04

AHMET DUMAN - demek ki mesela şimdiki tarım bakanı yarın politikaları eleştirse, tarım bakanlığındaki bütün aksaklıklar ile suçlanacak. kardeşim yanlış ise şimdi engelle ya da onaylama.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 10:54
03

AHMET DUMAN - BİR SORU DA BEN SORAYIM;'faiz'ci ve imf'ci iken niye engellemedin veya suriye konusunda olmaz demedin, bir sürü bürokrat ve/veya parti/belediye başkan'ı görevden alıyorken?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 10:40
02

Hasan Ipek - AKP Erdoğan suçlasın Davutoğlu Babacan bildiklerimizi söyleriz bize kara kaplı defteri açtırmayın diye tehdit etsin karşılıklı sussunlar kirli işler ortaya dökülmesin kapansın gitsin Memlekette bunları soruşturacak yargıda yok yargıya taşınsa ne olacak yargı bağımsız değil talimatla karar veriyor görüşüde hakim Vatandaşın derdi başından aşkın açlık işşislik iç dış sorunlar cephedeki çocukları şehit ailelerinin anne baba eş çocuk kardeş akraba feryatları hiç bitmiyor hergün şehit haberleri geliyor AKP gitmeden memleket düzelmez bu kadar net

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 10:17
01

Mollaoğlu - konusmak ıçın suçlanmak mı gerekir konuşun biraz insanlınız varsa tersten şantaj bir gün gelecek olanı erteler ama ortadan kaldıramaz kifayetsiz ve yanaşmacı bir tutum

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 17 Ocak 10:00

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?