Reklamı Kapat

Dini sözler ve İslami sözler

İnsanlar ve diğer hayat sahipleri, Cenab-ı Hakk'ın vazifeli birer memurudurlar ve kainat fabrikasındaki işleyiş, büyük gayeler içindir.

İnsanlar ve diğer hayat sahipleri, Cenab-ı Hakk'ın vazifeli birer memurudurlar ve kainat fabrikasındaki işleyiş, büyük gayeler içindir. Şu fani Dünya, hem ilahi sanatların sergilendiği bir yer hemde insanlar için bir imtihan alemidir. İnsanın başına gelen musibet ve sıkıntılarsa, olgunlaşmak kemale ermek ve bazı gerçeklerin farkına varabilmek için bir vasıtadır. Nasıl ki bir ağacın daha olgun ve gür bir hale gelmesi için budanması gerekiyorsa, başa gelen kötü olaylar, musibetler ve yaşanacak acılar da insanın olgunlaşması ve kamil insan mertebesine ulaşması içindir. Hem musibetlerle insan acizliğini anlar ve kul olduğunun farkına varır. Hem dağlar, denizler ve yıldızlar tesbih ve ibadet ile meşgul olan meleklerle doludur. Her şey bir vazife içindedir. Allah'a ve onun Hak dini İslam dinine birer vazife içindedirler. Vazifesini bitirenler, bu fani dünyadan daha güzel bir diğer aleme yani Ahiret'e göçerler. Hiçliğe ve karanlığa değil, Nur'a ve aydınlığa gidilir.

Genel olarak bütün peygamberlerin özelde ise son peygamber olan Hz. Muhammed (s.a.v)'in getirdiği iman duruyla bu hakikatler anlaşılır ve o nurla varlık daha anlamlı hale gelir. Peygamber efendimizin getirdiği din ile insanlık anlam kazanmış ve kıymetlenmiştir. Yine yüce Allah'ın peygamber efendimiz aracılığıyla indirdiği Kuran'ı Kerim'in vesilesiyle insan; nereden geliyoruz, neden bu hayattayız, gayemiz nedir, nereye gideceğiz gibi sorularına cevaplar bulmuştur. Cenabı- Hak, cemal ve kemalini bu dünyada göstermek için melekleri, cinleri ve insanları yaratmıştır.

İman ve İslam iki nimettir. Bu iki nimet için de Rabbimize teşekkür ediyoruz ve ona minnettarız. Yüce Allah da biz insanlardan sadece ona kulluk etmemizi beklemektedir. Biz elimizden geldiğince iyi birer Müslüman olmalıyız. Kul hakkına girmemek, kimsesizlere yardım etmek, komşularımızla iyi geçinmek, iftira yalan ve gıybetten uzak durmak gibi bir Müslümanın ahlakına yakışacak davranışlarda bulunmamız gerekir. Değerli dostlar, imanınızı güçlendirin. Buna benzer yazılar ve güzel dini İslami sözler okumak isterseniz GuzelCumleler.com sayfasına bakabilirsiniz. Güzel Cümleler sayfasında birçok dini ve islami konuda başlıklar halinde dini sözler islami sözler ve dini mesajlar bulacağınız bu sayfayı Müslüman kardeşlerinize de tanıtmayı unutmayın. Allah'a emanet olun...

16 Ocak 2020 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?