Reklamı Kapat

Libya hakkında bilmeniz gereken 10 gerçek!

Kuzey Afrika ülkelerinden olan Libya hakkında bilmeniz gereken 10 gerçeği sizler için derledik.

Muhammed Özdemir
Muhammed Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Arap Baharı olarak tanımlanan kitlesel halk hareketinin rejim karşıtı çatışmalara dönüştüğü ve Muammer Kaddafi'yi koltuğundan ettiği 2011 yılından bu yana siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Kuzey Afrika ülkesi Libya, son günlerde Akdeniz'de artan tansiyon ve General Hafter'in ateşkese uymaması ile gündeme daha sık gelmeye başladı.

Doğusunda Mısır, batısında Cezayir ve Tunus, güneyinde Nijer ve Çad, güneydoğusunda Sudan ile komşu olup özellikle Akdeniz kıyısında bulunması hasebiyle stratejik bir öneme sahiptir.

Ülkenin adı olan 'Libya', eski Mısırlılar'ın Nil'in batısında yaşayan Berberiler için kullandıkları Lebu sözcüğünden gelmektedir. Resmi dili Arapça olan Libya'nın başkenti Trablus'tur. Libya'nın nüfusu yaklaşık olarak 6-7 milyon arasındadır. Ülkenin büyük çoğunluğu yüzde 96,6 ile Müslümanlar oluşturuyor. Hristiyanlar ise yüzde 2,7 ile azınlık durumundadır.

LİBYA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 10 GERÇEK!

1-) Libyalı iş adamı ve siyasetçi olan Fayiz Mustafa es-Serrac, mevcut Libya Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı ve Başbakanıdır.

2-) Libya'nın para birimi Libya Dinarı'dır. 1 Libya Dinarı 4,21 Türk Lirası'na eşittir.

3-) Türkiye ile Libya arasında yaklaşık olarak 48 saatlik bir mesafe mevcuttur.

4-) Libya çok büyük bir yüzölçümüne sahip olmasına rağmen nüfusun tamamına yakının kıyı bölgelerde yaşar. Bütün nüfusun yüzde 90'ı, ülke topraklarının sadece %10'unda yaşamaktadır.

5-) Libya halkının etnik unsurlarını öncelikle; Araplaşmış Berberiler, Türkler, saf Arap ve çöl kabilelerinden oluşan Bedeviler ile Tuaregler oluşturmaktadır.

6-) Libya'da yaşayan Türk vatandaşlarının sayısı yaklaşık olarak 25 bin, fakat ataları Türk olanların sayısı 80 bin.

7-) Libya Afrika'nın dördüncü ve dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Libya dünyanın en büyük 10'uncu petrol rezervlerine sahip ülkesidir.

8-) Libya kültürel miras açısından Maghrebian (Mağrib) komşu devletlerine benzemektedir ve ağır İtalyan sömürgesine maruz kalmış olmasından dolayı İtalyan kültüründen etkilenmiştir.

9-) Trablus olarak da bilinen Tripoli, Yunan ismi "Tripolis" adından gelmektedir. Tripolis Yunanca'da "Üç Şehir" anlamına gelmektedir. 1551 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kuşatılan Trablus, Malta Şövalyeleri'nin elinden alınarak Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Osmanlı İmparatorluğu bu şehre "Trablusgarp" adını vermiştir.

10-) Libya'nın resmi dili Arapça olduğu gibi halk arasından da yüzde 80'in üzerinde bir oranla Arapça; Arapça'nın ağız ve lehçeleri konuşulmaktadır. Ülkenin geriye kalanı olan yüzde 20'si ise Berberi Dili olan Tamazight dilini konuşmaktadır. İngilizce ve İtalyanca büyük şehirlerde konuşulmaktaysa da, İtalyan esaretini yaşamış yaşlıların büyük çoğunluğu İtalyanca bilmektedir.

15 Ocak 2020 - Dünya

Muhabir Muhammed Özdemir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Adem - Petrol olan her yerde abd işgali ve fitnesi açikca yapilmaktadir! İşgalcilerin zulmüne ortak olanlar ZALIMDIR!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ocak 18:33

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?