Reklamı Kapat

Irkçı Modi’nin hedefinde Müslümanlar var

Hindistan Başbakanı Narenda Modi’nin ırkçı politikalarıyla birlikte gelişen İslâm düşmanlığı, Hint coğrafyasındaki Müslümanları tehdit ediyor.

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

 Hindistan’da yaşayan 200 milyon Müslüman ve onlara destek veren Modi muhalifi milyonlarca Hindistanlı, Yeni Vatandaşlık Yasası’nı protesto etmek için meydanlara akın ediyor.

Hindistan’ın ırkçı başbakanı Narendra Modi, Müslümanları yok etmeye yönelik politikalarını sürdürüyor. Hint milliyetçiliğine dayalı Hindutva ideolojisini en acımasız şekliyle uygulayan Modi, işgal altında tuttuğu Müslüman yurdu Keşmir’de olduğu kadar, kendi ülkesindeki Müslümanlara da büyük zarar veriyor. Politik hamleleriyle Müslümanları her fırsatta tahkir eden Modi, hain adımlarından sonuncusunu Yeni Vatandaşlık Yasası’nda attı. Modi, komşu ülkelerde zulme uğradığı için Hindistan’a sığınan azınlıklara Hindistan vatandaşlığı vermeyi düzenleyen Vatandaşlık Yasası’nda, Müslümanları kapsam dışında tutarak İslam düşmanlığını bir kez daha ifşa etti.

YENİ YASADA MÜSLÜMANLAR DIŞLANIYOR

İktidara geldiği günden bu yana Müslümanları hedef alan Hindistan Başbakanı Narenda Modi, yeni yürürlüğe koyduğu Vatandaşlık Yasası ile zaten gergin olan Hint coğrafyasındaki ateşe adeta benzin döktü. İnancından dolayı zulme uğradığı için Hindistan’a sığınan Hindu, Hıristiyan, Sih, Caynist, Zerdüşt ve Budist gibi azınlıklara Hindistan vatandaşlığını vaat eden yasa değişikliğinde Müslümanlar kasıtlı olarak kapsam dışı bırakıldı.

MODİ’NİN ZULMÜNÜ KEŞMİR’DEN BİLİYORUZ

Geçtiğimiz Ağustos ayında Hindistan’ın işgal altında tuttuğu Keşmir’in statüsünü değiştirerek Müslümanlara karşı yeni bir imha fişeğini ateşleyen Modi, Müslüman toprağı Keşmir’e Hindu ırkçıları yerleştirmeye başlamıştı. Keşmir’in özerk yapısını bozarak bölgede Hindu nüfusu artırmayı ve zaman içinde Müslümanları yok etmeyi planlayan Modi hükümeti, Keşmir’de çok sert askeri uygulamalarla hain planlarını işletmeye devam ediyor. Hindutva ideolojisini benimseyen Hinduları parasal anlamda destekleyerek Keşmir’e süren Modi, Hinduları ev, arsa ve toprak satın aldırtmak suretiyle Keşmir’e kalıcı olarak yerleştirmeyi planlıyor. Modi’nin Müslümanlara karşı sergilediği bu ırkçı uygulamaları, Siyonist İsrail’in Filistin topraklarındaki gasplarını andırıyor. Bölge üzerinde araştırma yapan uzmanlar, Hindistan hükümetinin İslâm düşmanı politikalarının arkasında Siyonist İsrail stratejilerinin yattığını dile getiriyor.

HİNDULAR HARİÇ TOPLUMUN HER KESİMİNDEN TEPKİ VAR

Modi’nin nüfusu 200 milyona ulaşan Hindistan Müslümanlarını imha etmeye yönelik politikaları Hindistan genelindeki gayrimüslimlerin de tepkisi çekmeye başladı. Ülkenin 10 farklı eyaletinde gelişen protestolarda farklı gruplar da, Hindistan hükümetine karşı Müslümanlarla birlikte seslerini yükseltiyor. Özellikle Hindistan’ın kurucu lideri Mahatma Gandi’nin partisi olan Ulusal Kongre Partisi, Modi’nin ötekileştirici politikalarına karşı Müslümanlara destek veriyor. Modi’nin Hint ırkçılığı anlayışını körü körüne savunan Hindu toplulukların ise Yeni Vatandaşlık Yasası’ndan memnun olduğu gözlemleniyor.

14 Ocak 2020 - Dünya

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?