Reklamı Kapat

700 bin Kazak Türk”ü Çin zulmü altında

Doğu Türkistan’ı dini ve milli yönden yok etmeye çalışan Çin, sistematik işgal ve işkenceleri korkunç boyutlara taşıdı.

Furkan Erten
Furkan Erten Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

 35 milyonluk Doğu Türkistan nüfusunun 3 milyonluk kısmını oluşturan Kazakistan Türkleri, önce zorla Çin vatandaşlığına geçirildi, ardından adım adım takip edilerek işkenceye götürüldü. Atajurt Doğu Türkistan Kazak Türkleri Türkiye Direktörü Babusselam Okutan, 700 bin Kazak Türk’ünün toplama kamplarında nasıl işkence gördüğünü Millî Gazete’ye anlattı.

Doğu Türkistan’ı yok etmeye çalışan, bunu yapmak için de çeşitli işkenceler uygulayan Çin, 35 milyonluk genel nüfusun 3 milyon gibi önemli bir parçasını oluşturan Kazakistan Türklerine de aynı işkenceyi uyguladı. Zorla Çin vatandaşlığına geçirilen Müslüman Kazaklardan 700 bini toplama kamplarına götürüldü. Atajurt Doğu Türkistan Kazak Türkleri Türkiye Direktörü Babusselam Okutan, Millî Gazete muhabiri Furkan Erten’e konuşarak bölgedeki korkunç durumu anlattı.

“3 MİLYON KİŞİ MECBURİYETTEN ÇİN VATANDAŞI OLDU”

Doğu Türkistan’da çok sayıda Kazak nüfusu bulunuyor. Yaşadığınız bölgedeki Kazak nüfusundan bahseder misiniz?

Biz Kazakistan ve Doğu Türkistan sınırındayız. Doğu Türkistan’daki ile Kazak otonom bölgesindeniz. Kazak otonom bölgesinde yaşayan vatandaşlar Müslümanlar, Türkler, ehlisünnet insanlar... Burada 3 milyon kişi yaşıyor. İşgal altında bir bölge olduğu için de 3 milyon kişi Çin vatandaşı durumunda. Kazakistan’a giriş çıkış yapan ama mecburiyetten Çin vatandaşlığına geçen insanlarımız var. Bir de Mankurtlar dediğimiz kalabalık hain bir kesim var.

“700 BİN KAZAK, TOPLAMA KAMPLARINDA ZULÜM GÖRÜYOR”

Bu kadar karışıklığın olduğu bölgede Çin’in zulmü de bulunuyor. Bölgedeki insanlar neler yaşıyor?

Vatandaşlarımızın inançlarından dolayı tehlikeli oldukları söyleniyor. Çin’in güvenliğini tehlikeye attığı iddia ediliyor. Bu tehlike de İpek Yolu üzerinde yaşamaları olarak nitelendiriliyor. Sırf bu yüzden de Çin bölgeyi temizlemek istiyor. 700 bin Kazak, Doğu Türkistan’da toplama kamplarında zulüm görüyor. Bu insanlara inançlarından, etnik yapısından dolayı korkunç zulümler yapılıyor. 12 Eylül’den sonra oluşan Siyonist plan Doğu’da Çin ile başladı. Siyonist düşünce Doğu’da Çin’in eliyle yayılıyor.

“KAMPLARDA SOYKIRIM YAPILIYOR”

Bölgedeki zulümler çoğu kez yazıldı, insanın kanını donduran işkenceler Müslümanlara uygulanıyor. Sizin kamplardan aldığınız bilgi var mı?

Fiziki ve psikolojik şiddetle beraber kamplarda soykırım yapılıyor. Evinde İslami eşyalar, Kur’an-ı Kerim bulunduğu için kampa götürülen Müslüman kardeşlerimiz önce kan analizinden geçiyor. Yaşı 18-45 arasında olan kadın ve erkeklerin iç organlarını not alıyorlar. Kısırlaştırma ilacı geliştirmişler. İnsanlara her gün kısırlaştırma hapları, aşıları yapılıyor. Genç erkek ve kızların kamptan çıkarılma süreleri ortalama 1 yıldır. Bu çıkışın 1 yıl olma sebebi kısırlaştırma sürecinin tamamlanmasıdır. 21. yüzyılda silahla katliam yapılamayacağı için böyle bir şey geliştirdiler. Bu şekilde soykırım yapıyorlar. Aynı zamanda uluslararası organ mafyasının bir numarası Çin Komünist Partisi’dir. Aynı kan analizinde sağlıklı olanların organlarını alıyorlar. 18-45 yaşında olan sağlıklı kişiler bazı zamanlar kampta kayboluyorlar. Kampa döndüklerinde iç organları alınmış oluyor.

“ÇİN, İÇİMİZE MANKURTLARI SOKTU”

Mankurt dediğiniz kitle kimlerden oluşuyor, neler yapıyor bu mankurtlar?

1991’den itibaren Çin’in, Kazakistan’da sinsi yayılmacı programı bulunuyor. Kazakistan hükümetine, medyasına, ekonomisine, akademisine yani aklınıza gelen her alana Çin adamlarını yerleştirmeye başladı. Çin, algı operasyonuna, yayılmacı politikasına hizmet edecek bir topluluk oluşturuyor. Bunlara da biz mankurt diyoruz. Bu adamlar sayesinde Kazakistan, Çin ekonomisine bağlı hale geldi. Kazakistan’da petrolünün % 45’i Çin’in elinde. Çinlilerin Kazakistan’dan toprak satın almaları hep mankurtların eliyle oldu. Mankurtlar bizim açımızdan Çin Komünist Partisi ideolojisinin askerleridir. Çin bu mankurtları içimize soktu. Çin Komünist Partisi’nin Doğu Türkistan Özerk Bölgesi’nde de yönetimleri var. Bu yönetimlerde mankurtlar görev alıyor. Kendi kardeşini katleden, katletmeye aracı olan kişiler…

“İNSANLARI, HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİYORUZ”

Siz vakıf olarak bölgede ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Biz kamplardaki vatandaşları kurtarmak adına Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunup, BM’yi harekete geçiriyoruz. Birkaç kez bu çağrılarımız karşılık buldu ve kamplardan insanlarımız kurtuldu. Aynı zamanda birçok ülkede arkadaşlarımız bulunuyor. Bu arkadaşlarımız vasıtasıyla Doğu Türkistan’daki zulmü dünyaya duyurmaya, insanları harekete geçmeye davet ediyoruz. Türkiye’de, Doğu Türkistan’a yönelik hassasiyet bulunuyor. Bu hassasiyetin devlet kademelerinde de bulunmasını, Doğu Türkistan için adım atılmasını istiyoruz.

14 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?