Reklamı Kapat

Genç beyinler göç ediyor

Türkiye’deki refah seviyesi, beyin göçünü tetikliyor. Hükümet önlem almıyor, genç nesiller bir bir yurt dışına gidiyor. Beyin göçü, milli ekonomide her yıl 200 milyar TL kayba yol açıyor.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri

Türkiye’de refah seviyesinin düşmesi ve işsizliğin artması gençleri beyin göçüne zorluyor. TÜİK verilerine göre 2017’de 253 bin, 2018’de ise 323 bin genç, Türkiye’den umudunu yitirip yurt dışına çıktı. Hükümetin ise beyin göçüyle alakalı herhangi bir önlem almaması, bu sayının her geçen gün artmasına sebep oldu. Öte yandan genç nesillerin yurt dışına yerleşmelerinin, milli ekonomiye her yıl 200 milyar TL kayba yol açtığı belirtiliyor.

Hayat şartlarının günden güne zorlaşması, işsizliğin artması, ekonomik krizin her geçen gün kendini daha çok hissettirmesi, genç nesilleri beyin göçüne itti… Türkiye’de kendilerini çaresiz hisseden gençler, geleceklerini daha iyi planlamak için yurt dışına yöneliyor. Her geçen yıl daha çok artan beyin göçü, TÜİK’in yaptığı araştırmaya göre lise seviyesine kadar indi. Beyin göçü oranlarını gözler önüne seren TÜİK’in istatistikleri, Türkiye’den en fazla 25-29 yaş grubundaki nüfusun göç ettiğini ortaya çıkardı. Yıllara göre sürekli artış gösteren beyin göçü oranlarına göre, 2017 yılında 253 bin 640, 2018 yılında ise 323 bin 918 genç yurt dışına yerleşti. Ortaya çıkan tablo, gençlerin Türkiye’deki olumsuz manzara karşısında umutsuz olduğunu ortaya koydu. Ekonomik sorunlar kadar ülkemizdeki gergin havadan ve belirsizlikten şikâyet eden gençler, gelecek planlarını yurt dışına göre kuruyor.

BEYİN GÖÇÜNÜN TÜRKİYE’YE MALİYETİ BÜYÜK!

Türkiye’deki refah seviyesinin düşmesi, ekonomik kriz ve işsizlik gerekçeleriyle yurt dışına giden gençler için hazırlanan ‘Beyin Göçü İstatistikleri’, büyük endişeye sebep oluyor. Geleceğimizin teminatı gençlerin ülkelerinden umutsuz olması, sosyal ve ekonomik yönden birçok kayba neden oluyor. Beyin göçünün milli ekonomide her yıl en az 200 milyar TL kayba yol açtığı belirtilirken, genç nesillerin yurt dışına çıkmasının önüne geçmek için hükümetin hiçbir politikasının olmaması da büyük tepki topluyor.

BEYİN GÖÇÜ LİSE SEVİYESİNE KADAR İNDİ

Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki beyin göçünün lise seviyesine kadar indiğini gösteriyor. Süper beyinlerin okuduğu önemli liselerde eğitim gören öğrenciler diplomayı aldıktan sonra rotayı yurt dışına çeviriyor. Ülkemizdeki işsizlik oranları ve akademik eğitiminden şikâyet eden İstanbul Erkek Lisesi, Galatasaray Lisesi ve Alman Lisesi mezunları, üniversite eğitimi için başka ülkeleri tercih ediyor. Yapılan araştırmaya göre 2019 yılında İstanbul Erkek Lisesi mezunlarının yüzde 52,6’sı, Alman Lisesi mezunlarının yüzde 94,7’si ve Galatasaray Lisesi mezunlarının da yüzde 32,6’sı akademik eğitim için yurt dışına yerleşti.

14 Ocak 2020 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?