Reklamı Kapat

AKP’li Mahir Ünal mı doğru söylüyor Erdoğan mı?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın Libya'ya ilişkin yaptığı açıklamalar Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin adına hazırlanan ortak açıklama metninin tersi bir görüşe sahip.

Büyütmek için resme tıklayın

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın Libya'da yapılması planlanan ateşkes çağrısına dair açıklamaları kafa karıştırdı.

Libya'daki ateşkes çağrısı konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ortak yazılı açıklamasının tersi bir açıklama yapan AKP'li Ünal, ''arabuluculuk iki meşru yapı arasında olur'' dedi.

PEKİ ERDOĞAN VE PUTİN NEDEN ATEŞKES ÇAĞRISI YAPTI?

AKP'li Ünal Libya'daki gerçekleştirilmesi planlanan ateşkese ilişkin herhangi bir arabuluculuğun söz konusu olmadığını belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yapılan ortak açıklamaya dair 'neden ortak metinle ateşkes çağrısı yapıldı?' sorusu gündeme geldi.

Açıklamalarıyla Libya konusunda CHP'yi de eleştiren Ünal, ateşkes çağrısı üzerinden Cumhuriyet Halk Partisi'nin Hafter'e meşruiyet kazandırma çabası içine girdiğini söyleyerek "CHP'nin bu çabasını anlamakta güçlük çekiyorum" ifadesini kullandı.

ERDOĞAN VE PUTİN'İN ORTAK AÇIKLAMASI AKP'Lİ ÜNAL'I YALANLIYOR

AKP'li Ünal'ın ateşkes için arabuluculuğun söz konusu olmadığına yönelik açıklamalarının tersi bir görüşe sahip olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından yayımlanan ortak açıklama metninde ateşkese ilişkin şu ifadelere yer verilmişti:

"Başta Trablus çevresinde artan çatışmalar olmak üzere, uzun süredir savaştan muzdarip olan Libya'daki gelişmeleri büyük bir endişeyle izliyoruz. Libya'da kötüleşen durum, geniş mücavir bölgenin, tüm Akdeniz bölgesinin ve Afrika kıtasının güvenliğini ve istikrarını sarsmakta, düzensiz göçü, silahların daha fazla yayılmasını, terörizmi ve yasadışı kaçakçılık dahil diğer suç faaliyetlerini tetiklemektedir.
Libya'nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılığımızı yineliyoruz. Ülkede kalıcı barış ve istikrar, ancak Libyalılar arasında samimi ve kapsayıcı diyaloga dayanan, Libyalıların öncülüğünde ve Libyalıların sahiplendiği bir siyasi süreçle sağlanabilir. Libya'da süregiden çatışmalara askeri bir çözüm aramak sadece daha fazla acılara sebep olmakta ve Libyalılar arasındaki bölünmüşlüğü daha da derinleştirmektedir. 2015 tarihli Libya Siyasi Anlaşması'na, 2259 sayılı BMGK Kararına ve diğer ilgili BMGK Kararlarına dayanarak, Libyalılar arasında BM himayesinde kapsamlı bir siyasi süreci başlatmak için en önemli önceliği, ateşkesin derhal sağlanması teşkil etmektedir.
BM kolaylaştırıcılığında yürütülen siyasi süreci canlandırmak için elverişli bir ortam yaratmayı amaçlayan Berlin Süreci'ne desteğimizi teyit eder ve sürecin ancak Libyalıların ve komşu ülkelerin katılımı ve bağlılığıyla somut sonuçlar verebileceğini hatırlatırız.
LİBYA'DA 12 OCAK SAAT 00:00'DA ATEŞKES ÇAĞRISI YAPILACAK
Mevcut kritik şartlar altında ve ilgili BMGK Kararlarının ortaya koyduğu amaçlar ışığında inisiyatif almaya karar verdik. Bu çerçevede, arabulucular olarak, Libya'daki tüm taraflara çatışmaları 12 Ocak günü saat 00.00 itibarıyla durdurmak, sahada istikrarın sağlanması ve Trablus ile diğer şehirlerde günlük hayatın normalleştirilmesi için gereken önlemlerle desteklenen sürdürülebilir bir ateşkes ilan etmek, Libya halkının acılarına son vermek ve ülkeye barış ve refahı yeniden getirmek için derhal bir müzakere masasının etrafında bir araya gelme çağrısında bulunuyoruz. Libyalıların, istisnasız bütün vatandaşlarının çıkarlarını hesaba katan ulusal çapta bir diyalog çerçevesinde, vatanlarının geleceğine bağımsız bir şekilde karar verebileceklerine dair inancımız tamdır."

10 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?