Reklamı Kapat

Alparslan Kuytul'dan Kasım Süleymani açıklaması

Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesi hakkında açıklamalarda bulunan Alparslan Kuytul, ABD'nin bir kıvılcım çaktığını, olayın daha da büyüyebileceğini söyledi.

22 aylık tutukluluk sonrası ilk tefsir dersini gerçekleştiren Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı'nın Kurucu Başkanı Alparslan Kuytul, dersin ardından kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

'BU SİYASİ BİR SUİKASTTIR'

Furkan Haber'de yer alan habere göre Dortmund’tan gelen “ABD’nin İran generalini öldürmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna cevap veren ve Süleymani'nin öldürülmesinin siyasi bir olay olduğunu belirten Alparslan Kuytul, "Bu tarz önemli isimlerin öldürülmesinin siyasi bir amacı vardır. Meseleye “O şunları öldürdü” şeklinde bakmak basit bir yaklaşım olacaktır. Ortada hedeflenen daha büyük bir şey vardır. “Bunun arkasında ne var, ABD bunu neden yaptı?” şeklinde bakmak lazım. Biri bize zulmetse, başkası da bize zulmettiği için değil kendi çıkarları için bize zulmedene zulmetse bundan razı olmayız” dedi.

Devletlerin güce sahip olduğunu, mafya gibi hareket etmelerinin doğru olmayacağını belirten Alparslan Kuytul, “Devlet olan mahkemeye çeker, bu şekilde mafya gibi öldürmez. ABD’nin bu yaptığı yargısız infazdır aslında” dedi.

“ABD gibi güçlü bir ülkenin yaptığı bu tarz suikatleri, onu örnek alan diğer ülkeler de yaparsa dünyada eşkıyalık olmaz mı?” diyen Kuytul, “O zaman devlet ve eşkıya arasındaki fark kalır mı? meseleye bu yönden bakarak ABD’nin bu yaptığını kınamak ve bu tarz suikastlerin yayılmamasını sağlamak lazım” ifadelerini kullandı.

'SÜLEYMANİ'NİN ÖLDÜRÜLMESİNİN ARKASINDA NE VAR?'

Bu olayın İran’ı kızdırmak için yapıldığını ve zaten İran’ın da intikam alacağını açıkladığını söyleyen Alparslan Kuytul, “Önemli isimler keyfi olarak veya intikam almak için öldürülmez, mutlaka arkasında bir plan hazırlanmıştır, bu tarz insanların öldürülmesi büyük bir proje içindir. ABD, İran ile gerçekten savaş mı istiyor, bunu anlamak için erken ama ABD büyük çaplı olmasa da İranla savaşmak istiyor ve nükleer gücüne ve teknolojisine zarar vermek istiyor olabilir. Vekalet savaşlarıyla bir yere varamadığını görünce Irak’a direkt müdahale ettiği gibi İran’a da müdahale etmek istiyor olabilir. ABD bu ölümü bizzat üstlendi, İran’ı tahrik etmek ve bu bölgede savaş çıkartmak istiyor olabilirler." dedi.

'BELKİ DE HEDEF İRAN DEĞİL TÜRKİYE'DİR'

Kuytul, "Bu Türkiyeyi olumsuz etkileyecektir. Belki de hedef İran değil Türkiye'dir. Kısmen de olsa Türkiye, Rusya ve İran'la arayı düzeltmiş vaziyette, ABD’ye karşı müttefik olmuş durumdalar. Bu ittifakı bozmak için de olabilir." ifadelerini kullandı.

Meseleye bu şekilde bakmayarak “Ama o da başkalarını öldürdü” demenin basit bir bakış olduğunu söyleyen Alparslan Kuytul, Esed’i desteklemenin her türlü yanlış olduğunu ve bunu asla doğru kabul etmediklerini de belirtti.

'BU YAKLAŞIM DOĞRU DEĞİL'

Bazı Müslümanların " Ama Süleymani, Suriye'de birçok kişiyi öldürdü" şeklindeki yaklaşımlarını değerlendiren Alparslan Kuytul, Süleymani’nin hangi muhaliflerle savaştığını kimleri öldürdüğünü tam olarak bilemediğini belirterek olaya Süleymani'nin özel suç ve günahları açısından bakmanın doğru olmayacağını, ABD’nin Süleymani’yi Suriye’de muhalifleri öldürmesi sebebiyle öldürmediğini ifade etti.

08 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

07

Adalet - müslümanlar akıllı olmalı kesinlikle mezhep fitnesine gelmemelidir.abd bunu istiyor.La ilahe illallah diyen herkes bu kafirlere karşı tek vücüt olmalıdır.başımıza düşecek bir bombanın sünni,şia,alevi diye ayrım yapmadan hepimizi yok edebilir.akıllı olun kafir her zaman pusuda.

Yanıtla . 18Beğen . 4Beğenme 10 Ocak 08:41
06

Mehmet Selim Polat - öncelikle kuytula geçmiş olsun diyorum.

Allahdan yardım diliyorum.

o doğruları söylüyor.

Yanıtla . 9Beğen . 3Beğenme 09 Ocak 14:13
05

emrah - Malatyadaki kürecik üssünden ABD Füzeler gelirken uyarıldı. Abd askerleri bu sayede füzeler üsse düşmeden önce güvenli sığınaklara kaçtı.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 09 Ocak 09:52
03

Emrullah Seyhan - Allah(cc) razi olsun.

Müminler Kardestir.

seytana biat etmeyec önünde diz cökmeyecekMüslüman Asaleti ile dim dik duracak ve önlerinde bir milim dahi egilmeyecegiz,

Zafe Islamindir.

Allah(cc) Müslümanlara birlik nasip etsin.

Yanıtla . 21Beğen . 4Beğenme 08 Ocak 15:53
01

İsmail - İşte bu ülkenin feraseti böyle açık olan hocalara ihtiyacı var. Allah razı olsun.

Yanıtla . 11Beğen . 3Beğenme 08 Ocak 10:55

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?