Reklamı Kapat

Abdulkadir Karaduman: “Bu vebale ortak olmak istemiyoruz”

Saadet Partisi Konya Milletvekilli Abdulkadir Karaduman, TBMM’de Libya tezkeresiyle ilgili konuştu. 

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman,  Türkiye Büyük Millet Meclis’i Genel Kurulu’nda Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmelerinde konuştu. Saadet Partisi’nin Libya Tezkeresi’yle ilgili uyarılarını aktaran Karaduman, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın sonunu düşünen kahraman olamaz açıklamasını hatırlatarak, “Sonunu düşünen kahraman olamaz, gibi akla ziyan açıklamalarla bu meselenin çözüme kavuşmayacağını zira aklın bir işin sonunu düşünmek olduğuna inanırız. Bu sebeple kahraman olma hayalleriyle atılacak hiçbir adımın bu coğrafyaya huzur getirmediği açıktır. Bütün bunların neticesinde; Libya’da yapılacak yanlışların vebali mevcut iktidarın omuzlarındadır. Biz bu vebale ortak olmak istemiyoruz.  Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresini kabul etmediğimizi Saadet Partisi adına ifade ediyorum.  Hepinizi 1 Mart ruhuyla selamlıyorum” dedi.

MİLLETVEKİLLERİ BİLGİLENDİRİLMEMİŞTİR

Ülke meseleleri görüşülürken en önemli hususun istişare olduğunun altını çizen Karaduman, “Bu doğrultuda Libya tezkeresi hakkında Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun siyasi parti liderlerine yaptığı bilgilendirme ziyaretini önemli buluyoruz.   Ancak iki önemli yanlış yapılmıştır. Birincisi bu sürecin asıl muhatabı ve sorumlusu olan milletvekilleri bilgilendirilmemiştir. İkincisi ise bugüne kadar başta Suriye meselesi olmak üzere ikaz ve uyarılarında zamanın haklı çıkardığı Saadet Parti’mizin Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu’nun ziyaret edilmemiş olmasıdır. Bunlar ciddi yanlışlıklardır.  Dış politikadaki istikrarsızlık ve S-400 ile F-35 arasına sıkışmışlıktan kurtulamamanın en önemli sebebi de sorunları istişareyle değil, inatlaşmayla çözme ısrarını sürdürmenizdir” diye konuştu.

SİZİN POLİTİKALARINIZ BU SEVİYEYE GETİRDİ

“Bugün Libya’yı bu duruma düşüren sebepleri masaya yatırmak mecburiyetindeyiz” diyen Karaduman, şöyle devam etti:

“Sadece Libya değil; Irak, Suriye, Yemen’i bölüp parçalayan sebepleri konuşmak mecburiyetindeyiz.  ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi neydi? Bugüne kadar bu kapsamda kaç coğrafya parçalandı, kaç masum katledildi, kaç insan mülteci konuma düşürüldü?  Bütün bunlar aydınlatılmadığı sürece atılacak adımların hangi amacı gerçekleştirmek için atıldığını bilmek mümkün olmayacaktır.  Yanlış politikalar neticesinde Kıbrıs Barış Harekâtında dünya sırtını dönmüşken bize lojistik destek veren Libya, istikrarsızlık ve çatışmanın ülkesi haline geldi.  NATO’nun ne işi var Libya’da dediğiniz günün ertesinde NATO Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tescil için Libya’ya girmelidir dediğiniz zaman da ikazlarımızı yapmıştık.  Ama ne yazık ki NATO’nun Libya’yı parçalamasına giden yolu sizin izandan yoksun politikalarınız açmış oldu. Nitekim NATO uçakları İzmir’den havalanıp Libya’yı bombaladı.  Neticede Libya’da farklı gruplar arasında yıllarca sürecek bir çatışma başlamış oldu. Irak’ta ve Suriye’de olduğu gibi. Ortadoğu ve İslam coğrafyasının bölünüp parçalanmasına giden yolda birer yolcu olmaktan öteye gidilmedi.”

# ABDULKADİR KARADUMAN İLE İLİŞKİLİ:

03 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?