Reklamı Kapat

Abdulkadir Karaduman: Kabul etmemiz mümkün değildir

Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşmeleri sırasında konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili Karaduman, “Libya tezkeresini kabul etmemiz mümkün değildir" dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Libya'ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM'de kabul edildi. Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin oylama öncesi TBMM’de konuşma yaptı.

“BU VEBALE ORTAK OLAMAYIZ”

TBMM’de grubu bulunan partilerin milletvekillerinin söz almasının ardından Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman söz aldı. Karaduman, “Libya’ya yapılacak her türlü vebal mevcut iktidarın vebalinde olacaktır. Biz bu vebale ortak olmayı kesinlikle ortak olmayı düşünmüyoruz. Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı tezkeresini kabul etmediğimizi Saadet Partisi adına ifade etmek istiyorum” dedi.

Libya Tezkeresi TBMM'de 325 oyla kabul edildi

"SAADET PARTİSİ İLE İSTİŞARE YAPILMALIYDI"

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, “Ülkemiz adına hayati meseleler görüşülürken en önemli husus elbette ki istişaredir. Bu noktada Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun diğer siyasi partilere yapmış olduğu bilgilendirme siyasetini doğru buluyoruz. Bu süreçte iki hata yapılmıştır. Birincisi bu sürecin asıl muhatabı ve sorumlusu olan milletvekilleri bilgilendirilmemiştir. İkincisi ise bu güne kadar başta Suriye olmak üzere uyarı ve ikazlarında haklı çıkan Saadet Partisi ziyaret edilmemiştir. Bunlar ciddi yanlışlıklardır. Dış politikada istikrarsızlık ve S400 ve F35 arasına sıkışmışlıktan kurtulmamanın en önemli sebebi sorunları istişare ile değil inatlaşma çözmenizdir” diye konuştu.

“SADECE LİBYAYI DEĞİL, SURİYE IRAK VE YEMEN’İ DE KONUŞMALIYIZ”

Libya’yı bu duruma düşüren sebeplerin masaya yatırılması gerektiğini dile getiren Karaduman, “Bugün sadece Libya’yı değil Suriye, Irak ve Yemen’i bölüp parçalayan sebepleri de konuşmalıyız. ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi neydi? Bu güne kadar bu kapsamda kaç ülke parçalandı? Kaç insan öldü kaç insan mülteci konumuna düştü? Bütün bunlar aydınlatılmadığı sürece atılacak adımların hangi amacı gerçekleştirmek için atıldığını çözmek mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

“İKAZLARIMIZI DİNLEMEDİNİZ”

Libya’nın parçalanmasına giden yolun yanlış dış politika olduğunu kaydeden Karaduman, “Kıbrıs barış harekâtında dünya bize sırtını dönmüşken, lojistik destek veren Libya, yanlış politikalar neticesinde istikrarsızlık ve çatışma ülkesi haline gelmiştir. NATO’nun Libya’da ne işi var dediğiniz günün ertesinde de “NATO Libya’nın Libyalılara ait olduğunu tescil için Libya’ya girmelidir’ dediğiniz de de ikazlarımızı yapmıştık. Ama ne yazık ki Libya’nın parçalanmasına giden yol sizin izansız politikalarınız açmış oldu. Nitekim NATO uçakları İzmir’den havalanıp Libya’yı bombaladı. Neticede Libya’da tıpkı Irak ve Suriye’de olduğu gibi yıllarca sürecek çatışma başlamış oldu” dedi.

"BARIŞ MÜZAKERE İLE SAĞLANACAKTIR"

Uyarılarını yinelediğini ifade eden Karaduman, şöyle konuştu:

“Libya konusunda daha önce düştüğü hatalara düşmemeli sıcak çatışmaya girmemelidir. Arabuluculuk görevini sürdürmelidir. Şartlar ne olursa olsun barış için diplomatik kanallar sonuna kadar zorlanmalıdır. Coğrafyamızda yeni bir savaş ortamı oluşturmak isteyen oyunlara karşı uyanık olunmalıdır. Atılacak her adım ülkemizin tarihi tecrübesine uygun bir hassasiyetle atılmalıdır. Libya’da kalıcı barış ortamının silahla değil, diyalog ve müzakere ile sağlanacağı unutulmamalıdır. Bu süreçte Türkiye’yi sıcak bir savaşa sürüklemek isteyen küresel güçler göz ardı edilmemelidir. Bölgemizde BOP uzun zamandır uygulanmaya çalışılmaktadır. Bu çerçevede bölgemizde yaşanacak yeni bir sıcak çatışma Müslümanlara değil, böl parçala yut politikası güden dış güçlere yarayacaktır. Dış politikadaki bu hassas gelişmeler, bir seçim malzemesi gibi kullanılmamladır. Cuma namazını Şam’da kılacağız hamasetinin Suriye’yi getirdiği hal ortadayken bundan ders çıkarılmalıdır.”

# SAADET PARTİSİ İLE İLİŞKİLİ:

02 Ocak 2020 - GündemŞehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?