Reklamı Kapat

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapıları neden açmıyorlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı'nın kapısına dayanan mültecilere kapılarını açmamasını eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kapıları neden açmıyorlar
Video için play'e tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "200-250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde. Tedbirlerle engellemeye çalışıyoruz ama iş zor, karşınızda insan var. Kendi insanınıza ve size sığınanlara verdiğiniz değer ölçüsünde güvendesiniz demektir." dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen "Şehir ve Güvenlik Sempozyumu"na katıldı.

Türkiye'de 90 yıl önce nüfusun dörtte birinden daha azı şehir merkezlerinde yaşıyorken, bugün dörtte üçünden fazlasının il ve ilçe merkezlerinde yaşadığını belirten Erdoğan, böyle bir dönemde şehir ve güvenlik konusunun daha çok konuşulması, tartışılması, geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Şehir kavramının insanlık tarihinde çok önemli bir yeri bulunduğunu anlatan Erdoğan, "Hatta bizim medeniyetimizde şehir cennet tasavvurunun bir parçasıdır." diye konuştu.

"KİBRİT KUTULARI GİBİ BİNALARLA BİR YERE VARILAMAZ"

TOKİ'nin öncülük ettiği büyük dönüşüme belediyelerin ve özel sektörün de sahip çıktığını belirten Erdoğan, "Daha düne kadar tek derdi kafasını sokacak bir çatı bulmak olan insanlarımız bugün artık çok daha ileri standartlarda konut talebi ile karşımıza çıkmaktadır." dedi.

Kibrit kutuları gibi dikilmiş binalarla bir yere varılamayacağının altını çizen Erdoğan, "Bizim medeniyetimize yakışan, geçmişimizden aldığımız ilhamla bu adımları atmamız dünyada örnek teşkil edilecektir. Bizim göğe değil, toprağa daha yakın olmanın gayreti içerisinde olmamız lazım. Zaten sonunda gideceğimiz yer de orası değil mi? Oraya gideceğiz." diye konuştu.

"BATI ŞEHİRLERİ AÇIK HAVA HAPİSHANESİNE DÖNDÜ"

Türkiye'nin kendi sınırları içinde, özellikle de şehirlerinde uzunca bir süre neredeyse her gün terör örgütlerinin kanlı saldırılarına maruz kaldığını anımsatan Erdoğan, hukuk devleti sınırları içinde alınan tedbirler ve güvenlik güçlerinin kahramanca mücadelesiyle bu sıkıntılı dönemin geride bırakıldığını dile getirdi.

"Ülkemizde her gün başımıza gelen olaylardan sadece biri rastgele bir Batı ülkesinde cereyan ettiğinde ise ortaya bambaşka bir manzara çıkıyor." diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"Böyle bir durumda hemen demokrasinin de hukukun da insan haklarının da adeta rafa kaldırıldığı bir güvenlik düzenine geçiliyor. Güya kural, düzen ve özgürlük sembolü sayılan Batı şehirleri bir anda açık hava hapishanelerine dönüştürüldü. Bırakınız hukuki hakları, en temel insani haklar dahi işlemez hale gelmiş, güvenlik kaygısının yol açtığı panik durumu her şeyin üzerine çıkmıştır. Daha kısa zamanda Hollanda'da, Paris'te gördük. Polisler kadınları yerlerde nasıl sürüklüyorlar, ellerinde coplarla bayanları, insanları nasıl dövüyorlar. Bütün bunları, oralarda yaşananları, bunları ekranlarda izledik ama Türk polisi buna benzer bir şey yapmış olsa, bunlar dünyayı ayağa kaldırırlar. Bu gerçekleri hem göreceğiz hem de bunları halkımıza anlatacağız."

"ACIMASIZDIR, İNSAFLARI YOKTUR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'den Avrupa'ya kadar tüm Batı dünyasında bu çarpık durumun tekrar tekrar yaşandığını ifade ederek, "Amerika'da ellerini otomobile dayattırıyor, silahı arkadan ateşliyor. Bunları da görüyoruz. Bizde böyle bir şeyi polisimiz yapabilir mi? Hayır. Bütün bu gerçekleri görmemiz lazım. Acımasızdır, bu noktada insafları yoktur ama bunların dünyada yargılanması veyahutta bunları şöyle bir değerler silsilesi içinde bir yere oturtmak her babayiğidin karı değildir." değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, İdlib'de yaşanan gelişmelere ilişkin şunları kaydetti:

"200-250 bin mülteci sınırımıza doğru hareket halinde. Bazı tedbirlerle engellemeye çalışıyoruz ama iş kolay değil zor, karşınızda insan var. Kendi insanınıza ve size sığınanlara verdiğiniz değer ölçüsünde güvendesiniz demektir. Türkiye 81 vilayetine dağılmış yaklaşık 4 milyonu Suriyeli olmak üzere 5 milyonun üzerinde kişiye kucağını açarken kendi şehirlerinde yabancı istemeyenlerin insani duyarlılıklarının da inandırıcılığı kalmaz."

02 Ocak 2020 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kerem - Bizim gibi enayi değiller, kendi refah seviyelerini düşürmek, kendi insanlarının hayat standartlarından ödün vermek istemiyorlar da ondan. Ayrıca bunlara yardımı neden hristiyan kulubü batıdan istiyoruz da, müslüman arap kardeşlerimizden istemiyoruz ?? Suriye operasyonunda bütün arap ülkeleri bizi kınadılar, bir tanesi bile destek vermedi? Onlara neden laf söylenmiyor, neredeler?? Mülteciler neden batının kapısına dayanıyor da, doğunun kapısına dayanmıyor acaba?? Bataklığa saplandık kaldık Suriye politikasında. Bütün suriyeliler bizde, bizim insanımız sağa sola kaçma peşinde.. Ayranımız yok içmeye, atla gidiyoruz suriyeye.. Bu ekonomik koşullarda üzerine birde bu suriye politikası bizi tam bitirecek, dayanacak gücümüz kalmadı artık..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ocak 03:20
01

kalbikırık - Bu memleketin kimyasını bozdunuz. Bu bir siyonist oyunu ve gelecek yazısı idi.. Bu Türk yurdunun kimyasını bozmak için orta doğuda kargaşa çıkartıp insanları yerinden yurdundan ederek Türkiye ye sürmek ve buranın Türk yurdundan çıkartılıp kozmopolit bir yapı ya dönüştürülmesini beceriyorlar dünyayı yönetenlerin elemanları hizmetkarları...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 02 Ocak 18:53

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?