Reklamı Kapat

Evlat nöbetine katılan aile sayısı 63'e yükseldi

Diyarbakır'da çocukları dağa kaçırılan ailelerin başlattığı evlat nöbetine Esmer koç ve Halime Kadran da katılırken, oturma eylemindeki aile sayısı 63'e çıkmış oldu.

Çocuklarının kandırılarak dağa götürüldüğünü ifade eden aileler, PKK'den çocuklarını alıncaya kadar HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önündeki evlat nöbetine devam edeceklerini söyledi. Hakkâri'nin Şemdinli ilçesinde 2013'te dağa kaçırılan kızı Zübeyde Koç için eyleme katılan Esmer Koç, kızının PKK'liler tarafından kaçırıldığını belirtti.

İLKHA'dan Gıyasettin Tetik'e konuşan Anne Koç, "Zübeyde 4 kişi tarafından kaçırıldı. Birgül Gürdal, Bayram alışverişi bahanesi ile Zübeyde'yi gece çarşıya götürdü. Sezer Gürdal, Rêber Şakar, Birgül Gürdal ve Yusuf Şakar geceleyin köyden arabayı çarşıya götürdüler. Çünkü Birgül Gürdal kızımı gece çarşıya götürmüştü. Orada kızımı arabayla alıp Eskiboğaz köyüne götürmüşler. Çözüm süreci zamanında Eskiboğaz köyünde sürekli PKK vardı ve orada PKK'ye teslim ettiler. Kızım çözüm sürecinde kaçırıldı. Kızımı kaçıranlar şu an Van kapalı cezaevindedir." dedi.

Kızını 7 yıldır aradığını söyleyen anne Koç, "7 senedir kızımı arıyorum. Ne bana gösteriyorlar ne de onun hakkında bilgi veriyorlar. Kızımdan hiçbir haberim yok. Sağ mı ölü mü bilmiyorum? Şemdinli'de HDP binasına gittim ve kızım için ağladım. Kızımın hasta, gariban ve ameliyatlı olduğunu söyledim. 'HDP'lilere bir yazı verin, PKK'den kızımı istediğimde bana versinler.' dedim. Fakat bana güldüler." ifadelerini kullandı.

"HDP'LİLER ŞEMDİNLİ'DE YERİMİZİ OLMADIĞINI SÖYLEDİLER"

Anne Koç, "Onları gidip şikâyet etmiştim. Bana şikâyet belgesinin kopyasını getirdiler ve kaçıranlar 'Rêber Şakar, Yusuf Şakar, Birgül Gürdal ve Sezer Gürdal'ı şikâyet etmişsiniz, eğer şikayetinizi geri almazsanız Şemdinli'den çıkıp gidin.' dediler. Şemdinli'de yerimizin olmadığını söylediler. Sanki Şemdinli onların tapulu yeridir ve biz de üzerinde oturmuşuz. Ben, bu davadan vaz geçmem. Ya kızımı getirecekler ya da zindanda çürüyecekler. Kızımın hakkını onlara bırakmam." şeklinde konuştu.

Kızına seslenen anne Koç, "Orada kimse sana annelik yapmıyor. Askere, polise teslim ol. Ben, burada seni bekliyorum. Senin için her zaman ağlıyorum. Orası senin yerin değil, kaç geri gel." dedi.

5 yıldır torunu İbrahim Halil Kadran'dan haber alamayan Halime Kadran da torunu gelmeyene kadar evlat nöbetine devam edeceğini söyledi.

Kadran, "5 yıldır oğlumdan haber alamıyorum. Oğlum, 3 gün eve gelmedi. Her tarafta araştırdım. 'Mahallenin gençleri dağa kaçırmışlar.' dediler. Çocuğum gelene kadar evlat nöbetine devam edeceğim." ifadelerini kullandı.

01 Ocak 2020 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Şükrü Aslan - Değerli sorumlu, hayırlı geceler.

Bu haveri yazınca neden acanba bir de siz gazete olarak bir doğru/yanlış beyanda bulunmuyorsunuz?

PKK çocukları kaçırdığına göre neden HDP'nin önünde nöbet?

Devleti idare eden Erdoğan olduğuna göre kanunen herkesin güvenliğinden de o sorumlu değil mi?

Yoksa mesele Kürt Sorunu olunca siz de Sultan gibi mi düşünüyorsunuz? Selamlar...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 23:28
01

Adem - Ya devlet bu gençleri bulmak için niye operasyon yapmiyorda teröristlerin insafini bekliyor!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ocak 16:22

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?