Reklamı Kapat

Türkiye giderek yoksullaşıyor

Türkiye her geçen gün daha fazla yoksullaşıyor. Artan enflasyon rakamları asgari ücretle geçinen vatandaşı her geçen gün daha da zora sokarken, zenginler varlığına varlık katmaya devam ediyor.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı başkanlığında toplanan Asgari Ücret Komisyonu 2020 yılı için asgari ücret rakamını 2 bin 324 olarak açıkladı. Resmi verilere göre 2002-2019 yılları arasında enflasyon yüzde 397 artış gösterirken asgari ücret sadece yüzde 124.4 artış gösterdi. Gelir dağılımındaki adaletsizlik karşında ezilen vatandaş, her geçen yıl daha fazla yoksullaştı. Türk-İş istatistiklerine göre gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 7,045 TL olarak açıklanmıştı.

GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİK GÖZ ARDI EDİLİYOR

Hazine ve Maliye Bakanlığı Eylül ayında kişi başına düşen milli geliri 8 bin 811 dolar olarak açıkladı. Ancak bu rakam gerçeği yansıtmaktan oldukça uzak kalıyor. Asgari ücretteki artışın açıklanan yoksulluk sınırının altında kalması Türkiye’deki gelir dağılımının adaletsiz olduğunu gözler önüne seriyor.

ADALETSİZLİK RAPORLARA YANSIDI

Türkiye’deki gelir dağılımındaki adaletsizlik raporlara da yansıyor. Türkiye’nin gelir ve yaşam koşullarını araştıran bir dernek hazırlamış olduğu raporla gelir dağılımındaki eşitsizliği gözler önüne serdi. 2018 yılında Türkiye'nin yüzde 90’lık kısmı ülke servetinin sadece yüzde 18.8’ine sahipken kalan yüzde 81.2’lik kısmına en zengin olan yüzde 10’luk kısım sahip oldu. Bu oran 2002 yılında daha farklıydı. Yüzde 90’lık kısmı ülke servetinin yüzde 32.3’üne sahipken en zengin yüzde 10’luk kısım yüzde 67.7’lik kısmına sahipti.

31 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?