Reklamı Kapat

Doğu Türkistan için sessizlik bozuldu!

Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne karsı sessizlik Eyüpsultan Meydanı’nda bozuldu.

Baki Sancak
Baki Sancak Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Çin’in Doğu Türkistan’daki baskı, işkence ve zulmüne karsı sessizlik Eyüpsultan Meydanı’nda bir kez daha bozuldu. Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları tarafından düzenlenen eyleme başta Anadolu Gençlik Derneği, Cansuyu, ÖGDER, ESAM, ESDER ve HUDER olmak üzere 100 sivil toplum kurulusu destek verdi. Programa, Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman, AGD İstanbul Şube Başkanı Yusuf Genç, İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Yasin Kalaycı ve Doğu Türkistan Maarif Cemiyeti Başkan Vekili Abdullah Pamir katıldı.

HER ZAMAN ZULMÜN KARSISINDAYIZ

Programda konuşan Saadet Partisi Konya Milletvekili ve Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Karaduman, “Doğu Türkistan, bizim için Filistin kadar mühim, Suriye kadar değerli ve Yemen kadar kıymetli bir meseledir. Bugün dünyanın adeta sus pus kesildiği, insanların yaşanan zulme gözlerini kapadığı, medyanın ambargo koyduğu, biz Müslümanların ise çaresizlik içinde takip ettiği Doğu Türkistan’daki zulmünü lanetlemek üzere toplandık. Biz, bütün zulümlerin karsısında ve tüm mazlumların yanındayız. Sonuçları ne olursa olsun bu duruşumuzdan asla taviz vermeyiz” diye konuştu.

DOĞU TÜRKİSTAN 200 YILDIR ÇİN ZULMÜ ALTINDA

Doğu Türkistan’ın petrol, uranyum, demir, kömür, altın, tuz, doğalgaz gibi stratejik yeraltı ve yerüstü zenginliklerine sahip bir bölge olduğunu dile getiren Abdulkadir Karaduman, “Ekonomik, stratejik ve demografik sebeplerden ötürü Çin, azı dişlerini ve pençelerini Doğu Türkistan’a ve Uygur Türklerine geçirmiştir. Doğu Türkistan 200 yılı askın bir süredir Çin Halk Cumhuriyeti’nin zulmü altındadır. 7,5 milyondan fazla olan Uygur Türkleri zalimlerin ambargosu altında hayatlarını idame ettirmektedir. Katliamlar, yargısız infazları, keyfî gözaltı, işkence, idam cezaları, doğum kontrolü politikası, yasam hakkına yönelik ihlaller sistematik olarak devam etmektedir. Basta kendi yöneticilerimiz olmak üzere tüm Müslüman devlet idarelerini Çin’in uyguladığı zulmü kınamaya ve gerekli diplomatik girişimleri başlatmaya davet ediyoruz” seklinde konuştu.

DOĞU TÜRKİSTANLI KARDEŞLERİMİZİN YANINDAYIZ

Programda konuşan, AGD İstanbul Şube Başkanı Yunus Genç, “Ömrünü İslam Birliğine adayan Avrupa Birliği değil, İslam Birliği diyen merhum Başbakanımız Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın öğrencileri, yetiştirdiği gençler hepinizi hürmetle selamlıyorum. Nerede bir acı, zulüm varsa karsısında Erbakan Hocamız dimdik durdu. Projeler, çözümler üretti. Bizlerde onun misyonunu devam ettiriyoruz. Doğu Türkistan’da, Çeçenya’da Filistin’de dünyanın dört biryanında Müslümanlara karsı zulüm var. Bugün gök bayrağın yanına al bayrağı koyarak Doğu Türkistan’daki Müslüman kardeşlerimize destek oluyor, onlara karsı yapılan zulme karsı ses çıkartıyoruz” diye konuştu.

DOĞU TÜRKİSTAN’A DÜNYA KÖR VE SAĞIR!

Doğu Türkistan Dernekler Başkanı Vekili Abdülhamid Pamir, “Ey Türk kardeşlerim! Sizlere gönül coğrafyamız ve yaramız Doğu Türkistanlı kardeşlerimizden selam getirdim. Doğu Türkistan’da su an Müslümanlar ölüyor. Dünya kör! Dünya sağır! Eğer Doğu Türkistan’daki Müslümanlar hür ve bağımsız olamazsa tüm İslam dünyası hür ve bağımsız olamaz. Şu an tüm dünya susarken, Müslüman âlemi susarken, siz yanımızda olduğunuz için, sesimize ses verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum. İnşallah tüm dünyada Doğu Türkistan’ın sesini yankılayacağız” şeklinde konuştu.

29 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Baki Sancak


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?