Reklamı Kapat

Batı ile aramızda bir eşlik yok

Rektör Karakaya, “Batı medeniyeti duraksız giden bir at gibidir. Şüphe hastalığına tutulmuştur. Her bulduğu şeye bir şüphe kattığı için kendisine bir durak bulamamıştır” dedi

Abdussamet Karataş
Abdussamet Karataş Tüm Haberleri

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) İstanbul Şubesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’yı ağırladı. Varlık Algısı ve Eğitim başlıklı seminerde konuşan Rektör Karakaya, “Batı medeniyeti duraksız giden bir at gibidir. Şüphe hastalığına tutulmuştur. Her bulduğu şeye bir şüphe kattığı için kendisine bir durak bulamamıştır” dedi

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde (ESAM), Varlık Algısı ve Eğitim konulu bir seminer verdi. ESAM İstanbul il binasında gerçekleşen seminere, ESAM İstanbul yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, akademisyenler ve öğrenciler de yoğun ilgi gösterdi.

EĞİTİMİN ANA TEMASI KÂİNAT OKUMASIDIR

Neden ve niçin sorularının cevabını vermezse eğitim hiçbir şeydir diyen Karakaya, “Eğitimin ana teması kâinat okumasıdır. Kâinat okumasının temel unsurları ise varlıklardır. Peygamber Efendimiz okuma yazma bilmemesine rağmen, ilk ayet oku emri üzerine nazil olmuştur. Demek ki okuma yazma bilmeyen ummi bir insanın bile ilk vazifesi kâinatı okumasıdır. Batı, kendisine maddeden ibaret bir dünya kurdu, fakat ruhundaki boşluğu hiçbir zaman dolduramadı. Bizim üzerimizde, sanki her hareketimizi onlar gibi yapmak zorundaymışız gibi bir algı oluşturdular, bizim önce bu algıdan kurtulmamız lazım” diye konuştu.

5 DUYUMUZA BEN KİMİM SORUSUNU SORMALIYIZ

Karakaya, “Prof. Dr. Teoman Duralı’nın bir sözünde söylediği gibi, Batı 16. yüzyılda kendine bir din icat etti, bu dinin mucizesi teknolojiydi ama ruhu yoktu. İnsan şöyle bir baksa, kâinattaki hiçbir nesnenin oluşumda katkısı olmadığını anlayacak. Ağaca sadece ağaç olarak bakmak pozitivizmin kuralıdır. İnsanın sorgulamaları onu ben yaratılmışım gerçeğine çıkarır. Yaratılma bilgisi olmayan bilim oyundur, oyuncaktır. 5 duyumuza ben kimim sorusunu sormamız lazım. Dışarıda insanları değiştirmek yerine içeride kendimizi değiştirmeyi öncelemeliyiz” ifadelerini kullandı.

BİLGİYE ULAŞMAK ÂLEMİ TANIMAKLA OLUR

İlmin hakikatinin Yaradan’a varmak için yaratılanlar arasındaki düzeni fark etmek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, “İşgal edilmiş kavramlarımızı kurtarmak için seferber olmalıyız. İşgal nerden başladı? Bunu bilerek, mücadele edeceğimiz kavramı seçmemiz lazım. Sonrasında doğru hareketlerde bulunmak suretiyle, kavram dünyamızı özgürleştirebiliriz. Bilgi elde etmek âlemi tanımakla başlar, sadece kitap okumakla olmaz. Her kitap kâinat kitabından bir başlık olarak yazılır. Kâinatı tanıyabilmek, kavramlarımızı işgalden kurtarabilmek için bir yenilenme haline girmemiz lazım. Yenilenme ihtiyacı inancımızdan doğan bir durumdur” açıklamasında bulundu.

ÖZENİLECEK BİR TOPLUM DEĞİL

Batı’nın medeniyet anlayışını eleştiren Karakaya, “Batı medeniyeti duraksız giden bir at gibidir. Şüphe hastalığına tutulmuştur. Her bulduğu şeye bir şüphe kattığı için kendisine bir durak bulamamıştır. Batı’daki yetişkin kuşak kendinden sonrakine özgürlük verir ki, kendisinin bulamadığı ilâhi gerçeği gerisindeki bulsun diye. Batı toplumu özenilecek bir toplum değil. Kendi içinde tutarlı yönleri olabilir biz ancak iyi ve güzel olanı alabiliriz. Batı ile aramızda iç dünyamız açısından bir eşlik yok” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın konuşmasının ardından program soru-cevap şeklinde devam etti. ESAM İstanbul yönetim kurulu üyelerinin Karakaya’ya hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

29 Aralık 2019 - Gündem

Muhabir Abdussamet Karataş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?