Reklamı Kapat

Akademik çürüme! Kişiye özel ilanlara YÖK neden el atmıyor?

Türkiye'deki üniversitelerde son dönemde kişiye özel ilan çıkartılması tepkiye neden olurken üniversite yönetimlerinin bu tutumu kamuoyunda 'akademik çürüme' olarak değerlendiriliyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi’nin 9 araştırma görevlisi ve öğretim üyesi alımı için verdiği ‘kişiye özel ilan’ tepkilere neden oldu.

Üniversite verdiği ilanda, Artvin Meslek Yüksekokulu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü’ne öğretim görevlisi alınacağı bilgisini paylaştı.

Hukuk ya da işletme mezunu olması istenen öğretim görevlisi adayından ALES ve yabancı dil puanı talep edilmezken diğer taraftan ilana alınacak kişi için “Vücut Geliştirme ve Fitness Kıdemli Antrenörlük Belgesine Sahip Olması” şartı kondu.

Öte yandan Türkiye'nin muhtelif üniversitelerinde kişiye özel ilan açılması liyakatli akademik değere sahip insanlara karşı büyük haksızlık olarak değerlendiriliyor.

Ayrıca Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanlığı, başta özel ilan konusu olmak üzere akademik ilanlar konusundaki bu duruma ciddi çözüm üretememesi ise sert eleştirilere neden oluyor.

"YÖK BU KONUYA NEDEN TAM MANSIYLA EL ATMIYOR?"

Kişiye özel kadro ilanların sebep olduğu rahatsızlık nedeniyle üniversitelere yazı gönderen YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Öğretim üyesi kadro ilanlarında bilimsel, objektif ve denetlenebilir nitelikte olmayan, bir adayı tanımlayan şartlarda yer verilmemesine dikkat edilmesi gerekiyor” demişti.

Artvin Çoruh Üniversitesi kişiye özel ilan ile ilgili 2017’de de benzer bir ilanla gündeme gelmişti.

Ayrıca rektörlük, zihinsel engelliler anabilim dalında görev yapacak öğretim üyesi bulmak için verdiği ilanda, başvuranların ‘kimya doktorası’ yapmış olmasını şart koşmuştu.

Öte yandan kişiye özel ilanlarla ilgili daha önce Özel Eğitimciler Derneği üniversite yönetimine şu tepkiyi göstermişti:

“Özel Eğitim alanına nitelikli öğretmen yetiştirilmesinin en önemli şartlarından birisi, alanında akademik kariyer yapmış nitelikli akademisyenler tarafından eğitilmesi ve özel eğitim gereksinimlilik tanımı içerisinde olan bireylerin eğitim sürecinde bilimsel eğitim uygulamaları konusunda derin bir mesleki görüş ve uygulama yeterliliklerinin kazanılmasıdır. İlanda belirtilen koşullara sahip akademik özellikler, bu bölümde olması gereken akademik personellerin özellikleri ve donanımı ile uyuşmamaktadır.”

Diğer yandan YÖK Başkanı Saraç tarafından üniversitelere gönderilen ve yaptırım değeri olmayan sıradan resmi bir yazı ile 'kişiye özel ilan'ların önüne geçilmeyeceği düşünülüyor.

27 Aralık 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

sarımahmutoğlu - kişiye özel ilanlar 1) yeni alınan personel için 2)görev yükseltmelerde oluyor. Görev yükselmede (kişi doçentken prof olacağı zaman) ilana çıkılıyor, bu nedenle özel olarak bu kişinin çalışma alanları yazılıyor, zorunlu olarak özel ilan görünüyor. Burda yapılması gereken görev yükselmelerinde ilana çıkılmaması. yeni alınacak kişilerde özel ilana çıkmaya gerek olmadığından özel ilan olmamalı. Yani görev yükselmesinde ilana çıkılmayacak ve işe yeni alınanlarda özel ilan olmayacak. yökün yapması gereken bu. birde bir üniversiteden doktora alan aynı üniversitede yrd.doç. olmamalı ki üniversitede çeşitlilik olsun. yökün bu kanunu da çıkarması lazım, dünyanın iyi üniversitelerinde durum bu. bizimde iyi üniversitemiz olsun istersek bunları yapılmalı, üniversitelere araştırma bütçesi verilmeli. mesele yökde bunların yapacak kişi varmı, varsa niçin yapmıyor-yapamıyor?

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 28 Aralık 15:52

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?