Reklamı Kapat

Yasin Beder: Maket Yapımında Kalite Esastır

 Firmalarının 2015 yılında kurulduğunu belirten Mina Maket Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Beder, mimari maket üzerine çalıştıklarını kaydetti.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

 Firmalarının 2015 yılında kurulduğunu belirten Mina Maket Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Beder, mimari maket üzerine çalıştıklarını kaydederek, “İstanbul’un birçok bölgesinde inşaat firmalarına maket yapmaktayız. Bütün devlet kurumlarına iş yaptık.

Kar Grup, Siltaş, Beyzade Grup gibi firmalara maket yaptığımız gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sultanbeyli Belediyesi, Adli Tıp Kurumu’yla dahi çalıştıp. Malatya’ya çalıştık, Bayraktar Gruba, Bayraktar İnşaat’a iş yaptık” dedi.

Mina Maket’in  kurulduğu günden bu yana mimar, heykeltıraş, ressam, bilgisayar uzmanları, tekniker ve marangozlardan oluşan uzman bir ekiple mimarlık ve maket konusunda müşterilerine en iyi hizmeti vermekte olduğuna dikkat çeken Beder, “Mina Maket , ölçek sınırlaması olmaksızın oluşturduğu maket, mimari maket ve modelleriyle alanında öncü bir kuruluş olup iç mekan ve müzeler için de çeşitli ölçeklerde maket yapmaktadır. Mina Maket, yurtiçinde ve yurtdışında birçok projenin maketini başarıyla tamamlamıştır. Mina Maket gerek malzeme, gerek doku, gerekse renk seçimleri konusunda tamamıyla estetiklik açısından uyumu da sağlamayı başarmaktadır. Böylelikle tasarım ve sunum aşamasında görsel olarak projeyi en iyi şekilde anlatabilme olanağı sağlamakta ve müşteriyi etkileyebilmektedir” diye konuştu.

Mimari maketlerin bir projenin insanların projeyi algılayış ve satın alma yönünde önemli bir detayı ortaya koyduğunu kaydeden Beder, “İnsanlar daire almaya geldiklerinde projeyi görmek istiyorlar. Birebir aynısının yapılmış ölçekli şekilde yapılmış olan bu maketler, bu bağlamda çok önemli bu perspektifi ortaya koyuyor..Firmalarımızın daire satışını daha rahat gerçekleştirebilmesi için biz maketlerimizle önemli bir vizyonu sağlıyoruz. Firmaların satışını kolaylaştıracak nitelikteki bu çalışmalarımız insanların satın alma yönündeki algılarını artırıyor. Maket yapmanın kendi içinde bazı zorluklar barındırdığını söyleyebilirim. Ama biz bu konuda profesyonel şekilde çalıştığımız için hiçbir zorluk çekmiyoruz. Firmalarımızın bizimle irtibatı, sanal ortamlardan ve sitelerden oluyor. Maket taleplerinde ise projelerinin ayrıntılarını bizlere ulaştırıyorlar. Biz de onların projelerini en ince detaylarına kadar işleyip maket olarak ortaya koyuyoruz. Firmaların istediği ve talep ettiği ölçekte kendilerine teslim ediyoruz”  açıklamasını yaptı.

İNŞAAT FİRMALARIYLA ÇALIŞIYORUZ

Ağırlıklı olarak inşaat firmalarıyla çalıştıklarını, bunun yanında başka sektörlere de yönelik maket yapabildiklerini kaydeden Beder, “Cami, külliye gibi yapılar için de maketler yaptık. Mesela bir maketimizi Bosna Hersek’e gönderdik. Bosna Hersek’te yapılan bir külliyenin maketini yaparak kendilerine hediye etmiş olduk. Bunun gibi farklı sektörlerin de bizden maket talepleri olabiliyor ama, biz genelde inşaat firmalarıyla çalışmaktayız. Türkiye’de yakın zamana kadar yaklaşık 80 maket firması bulunmaktaydı. Ama ekonomik krizden dolayı şu anda 40 maket firmasının ayakta kalabildiğini söylemem gerekiyor.  2018-2019 yılları ekonomik anlamda bütün firmalar adına çok zor geçti. Bu durum bize nasıl yansıdı? diye sorarsanız. Biz eskisi gibi yoğun değiliz ama, en azından durmuyoruz, ayakta kalmaya çalışıyoruz. Çok şükür çalışıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

KALİTEYE, ESTETİĞE ÖNEM VERİLMELİ

Maketlerin AR-GE’lerini çok titizlikle gerçekleştirdiklerini ifade eden Beder, “Daha önce projelerin çizimleri ortaya konulmuş oluyor. Bütün bunlar bizlere veri olarak geliyor. Biz bunların üzerinde yaklaşık  on gün titizlikle çalışarak maket haline getiriyoruz, parçaları topluyoruz . Bir anlamda legoları yerlerine koyarak ortaya mükemmel nitelikte ve projeleri aynen tanıtan maketleri yapmış oluyoruz. Firmaların projelerinin tanıtımı, müşterilerinin satın alma algısı yönünde çok önemli olan maketlerinin yapımı noktasında kaliteyi esas almaları gerektiğini vurgulamam gerekiyor. Maalesef bizim sektörde de merdiven altı üretimler var, evlerde maket yapanlar bile var. Oysa maket yapmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir, el emeği, göz nuruyla şekillenen, mimari algı, bilgisayar uzmanlığı, ressamlık, teknikerlerin içinde yer alacağı estetik beceri gerektiren bir iştir. Mesela biz Mina Maket olarak tüm çalışmalarımızı atölye ortamında gerçekleştiriyoruz. Ve firma olarak ürünlerimize en az 2 yıllık garanti veriyoruz. Zaten bu süre içinde

firmalarımız da projelerinin tanıtımını ve satışını büyük ölçüde bitirmiş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

YURT DIŞIYLA DA ÇALIŞIYORUZ

Yurt içinde yaptıkları çalışmalar kadar yurt dışına da açıldıklarını ve bu konuda bağlantılar kurduklarını kaydeden Beder, “Talep geldiğinde yurt dışına da çalışabilmekteyiz. Daha yeni Kuveyt’ten geldik. Kuveyt firmasına değil ama, ama orada faaliyet gösteren bir Türk firmasına talep ettiği nitelikte bir maket çalışması gerçekleştirdik. Yurt dışına gönderilerimiz noktasında hiçbir zorluk çekmiyoruz. Uçak kargoyla kolaylıkla yaptığımız maketleri çalıştığımız firmalarımıza ulaştırıyoruz” dedi.

HABER: NEDİM ODABAŞ 

28 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?