Reklamı Kapat

Türkiye’de sanayi politikalarını Erbakan uyguladı

 ESAM Çarşamba Konferansları’nda bu hafta Dünya ticareti ve sömürgecilik ele alındı…

+2
Haber albümü için resme tıklayın

SAM Çarşamba Konferansları’nda konuşan OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, sanayileşmenin önemine vurgu yaptı. Ülkelerin kalkınması için sanayi politikası uygulanması gerektiğinin altını çizen Yülek, “Ülkemizde sanayi politikaları uygulayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır. Türkiye sanayi üretimi yapmadığı için krizler yaşamaktadır. Türkiye maalesef bu ticari sistemin ithalat tarafına entegre olmaktadır. Türkiye, ithal ürünler kullanarak kalkınmaya çalışmaktadır” dedi.

HABER: ALİEKBER METE

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) geleneksel hale gelen Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu Ankara OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek oldu. ESAM Konferans salonunda “Ulusların Yükselişi ve Sömürgecilik” konusu ile gerçekleşen programa Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç, milletvekilleri, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TİCARETİ ETKİLİ OLAN ÜLKELERİN SANAYİSİ GÜÇLÜ

Ulusların yükselişi hakkında bilgiler vererek konuşmasına başlayan Yülek, sömürgecilik tarihiyle ilgili çarpıcı örnekler paylaştı. Dünya ticaret oranlarıyla ilgili bilgi veren Yülek, sanayinin çok önemli olduğunu vurgulayarak, dünya ticaretinde etkili olan ülkelerin sanayisinin güçlü olduğunu ifade etti. Sektörler arası kıyaslamalar yapan Yülek, “ABD’de çalışan insanların yüzde 80’ini hizmet sektöründe çalışırken, geri kalan insanların yüzde 12’si ise sanayi sektöründe çalışıyor. Ancak hizmet ile sanayi sektörü arasında verimlilik sanayi sektöründe çok daha fazladır. O halde sanayi sektörünün ana özelliği istihdam oluşturmak yerine verimliliktir” diye konuştu. 

TÜRKİYE’DE SANAYİ POLİTİKALARINI ERBAKAN UYGULADI

YÜLEK, ülkelerin kalkınması için sanayi politikası uygulaması gerektiğinin altını çizerek, “Ülkemizde sanayi politikaları uygulayan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır. Türkiye sanayi üretimi yapmadığı için krizler yaşamaktadır. Türkiye, maalesef bu ticari sistemin ithalat tarafına entegre olmaktadır. Türkiye ithal ürünler kullanarak gelişmeye, kalkınmaya çalışmaktadır. Bu sebeple üretimin düşmesi ve ithalatın artmasıyla birlikte ilerleyen dönemlerde cari açık ve dış ticaret açığı krizlere sebep olmaktadır” diye konuştu.

GELİŞMİŞ ÜLKELER ARASINDA İSLAM ÜLKESİ YOK

Yülek, gelişmiş ülkeler arasında herhangi bir İslam ülkesinin yer almadığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: “Bunu Nijer örneğiyle açıklamak istiyorum. Nijer, domates üreten ve bu domatesi ihraç eden bir ülke konumunda bulunuyor. Nijer’in domates ihraç ettiği ülke Fransa’dır. Fransa ise bu ürünle ketçap üretip bunu servis etmektedir ve bu sayede ürettiği bu ketçapın verimliliği domatese göre daha fazla oluyor. İşte bu durum sanayinin önemini ve İslam ülkelerinin geri kalmışlığının sebebidir. Yeraltı madenlerine sahip olan İslam ülkeleri bu madenlerden de yararlanmamakta, bunları ham halde ihraç etmektedir. Bu verimliliği olmayan bir yöntemdir.”

27 Aralık 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?