Reklamı Kapat

Sonu hüsran bir normalleşme...

Orta Doğu'nun kanser virüsü İsrail, ve hakk yoldan sapmış Arap devletleri adeta birbirlerine güller hediye ediyor.

Muhammed Özdemir
Muhammed Özdemir Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Orta Doğu'nun kanser virüsü İsrail, ve hakk yoldan sapmış Arap devletleri adeta birbirlerine güller hediye ediyor. Skandallarla gündeme gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) hükümdarları, sonu hüsran kokan bir normalleşmenin eşiğine gelmiş durumdalar.

MUHAMMED ÖZDEMİR / İSTANBUL

BİRBİRLERİNE GÜLLER UZATIYORLAR

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dişişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid, İngiltere merkezli haftalık siyaset dergisinde, geçmişi kirli ve karanlık olan yazar Ed Hüseyin'in kaleme aldığı 'İslam’ın reformasyonu: Ortadoğu’da Arap-İsrail ittifakı şekilleniyor', başlıklı yazıyı resmi Twitter hesabından paylaştı. Bu paylaşımın ardından, Siyonist rejimi Başbakanı Benjamin Netanyahu, Bin Zayid'in tweetini alıntılayarak, "İsrail ve birçok Arap ülkesi arasındaki yakın ilişkileri memnuniyetle karşılıyorum. Normalleşme ve barış zamanı geldi." şeklinde paylaştı.

BİN ZAYİD'İN PAYLAŞTIĞI MAKALE NE ANLATIYOR?

İngiltere merkezli, siyaset, kültür ve güncel olaylar üzerine yayın yapan haftalık İngiliz dergisi The Spectator'da, 'İslam’ın reformasyonu: Ortadoğu’da Arap-İsrail ittifakı şekilleniyor' başlığıyla yayımlanan makalede, Netanyahu'nun 2018'de Umman'a yaptığı iyi niyet(!) ziyaretini 'yeni bir dönemin başlangıcı' olarak nitelendiren makaleyi kaleme alan Ed Hüseyin, "Benjamin Netanyahu 2018'de Umman'a, iyi niyet(!) ziyaretinde bulunduğunda, İsrail Başbakanı'nın gururlu bir Arap devletinde sıcak bir şekilde karşılanması, bazıları için çok fazlaydı. Umman Dışişleri Bakanı Yusuf bin Alawi bin Abdullah'a El Cezire kanalında ziyarete neden izin verildiği soruldu. Cevap viral oldu: Neden olmasın? Bizim için yasak mı? İsrail, Ortadoğu ülkeleri arasında bir millettir. Gelecek için yeni bir yolculuğa çıkmalıyız." dedi.

Yazının devamında Hüseyin, "Orta Doğu'da yeni bir anlatı ortaya çıkıyor. Müslüman zihninin yeni haritaları çiziliyor ve eski nefretler bölgeyi terkedip, kaçıyor. İsrail'i yok etmek için Yahudi karşıtı çılgınlık, 1960'larda Mısır Cumhurbaşkanı Nasır'ı, Arap dostları ile birleştirdi. Ama şimdi, Sünni Arap komşuları gidişatı değiştiriyor. İslamcı liderler, çekiciliğini yitiriyorlar." dedi.

BU YIL BAE İÇİN TÖLERANS YILI OLDU: SİNAGOG, KİLİSE VE CAMİ TEK BİR KOMPLEKSTE

Hüseyin yazısının devamında BAE'den bahsederek, "Bu yıl, Birleşik Arap Emirlikleri'nin 'Hoşgörü Yılı' oldu. Şubat ayında, Arap yarımadasını ziyaret eden Papa Francis tarafından 170.000 Katolik için bir açık hava kutlaması yapıldı.Papa'nın ziyaretini anmak için Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid, BAE başkentinde İbrahimik Aile Evi'nin yapımını duyurdu: Tek bir kompleks içinde bir sinagog, bir kilise ve bir cami, tarihi vurgulamak için bir merkez ve birlikte yaşamanın yeni bir geleceği için bir umut sembolü." diye yazdı.

İSLAM VE YAHUDİLİĞİ BİR GÖRÜYOR

Makale'de, Bahreyn'de yaşanılan skandala da yer veren yazar, "Bahreyn Kralı Hamad, İslam ve Yahudilik arasında daha açık ilişkilere doğru bir yol açtı. 2016 yılında Hanuka'yı New York'tan ortodoks Yahudilerle kutladı, saraylarda şarkı söyleyip dans ediyorlardı. Sahneler çarpıcıydı: Şapka ve sakallı Yahudiler, puşili ve cüppeli Müslümanlar, barış şarkılarına katılıyorlardı. Bu çığır açan jest, İran destekli Hamas'tan kınama çıkmasına neden oldu, ancak sosyal medyada olumlu yorumlar patlak verdi. Bunun karşılığında Bahreyn barış delegasyonları İsrail'i ziyaret etti." diyerek Yahudi kardeşliğine soyundu.

İSRAİL GÜVENLİK ORTAĞI

Yazısının son bölümünde ise İsrail'in sığınılacak güvenli bir liman olduğuna değinen yazar, "Son olarak ve en ilgi çekici olanı, ılımlı Arap hükümetleri tarafından Batı'nın karışık sinyaller göndermesi nedeniyle, İsrail bir ticaret ve güvenlik ortağı olarak görülüyor. Amerika, Obama başkanlığının sonuna doğru İran ile nükleer anlaşmayı imzaladığında, İsrail ve Arap komşuları ayaklanmada birleşti. Güvenilmezlikte bu ders unutulmadı. Bir Arap prensin yakın zamanda özel bir toplantıda söylediği gibi: "İran hedeflerine karşı ortak misyonlarda bizimle başka kim uçacak?." dedi.

ED HÜSEYİN KİMDİR?

Bangladeş asıllı bir aileden gelen Ed Hüseyin'in gerçek adı Muhammed Mahbub Hüseyin'dir. CHATHAM HOUSE'un Amerika şubesi olarak kabul edilen CFR'da çalıştı. Ajanlık yaptığı gerekçesiyle Suudi Arabistan'a girişi yasaklandı. 2014 yılında Tony Blair'ın Faith (İnanç) Vakfı'nda çalışmaya başladı. İngiliz hükümetinin sunduğu maddi kaynaklar sayesinde Quilliam Vakfı’nı kurdu. 2014 yılında İngiltere Dışişleri Bakanlığı danışma grubuna atandı.

26 Aralık 2019 - Dünya

Muhabir Muhammed Özdemir


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?