Reklamı Kapat

Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişiklikleri araştırılsın

CHP, Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişiklikleri ile ilgili TBMM'de araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in imzası ile Meclis Başkanlığı'na sunulan önergede; Kanal İstanbul projesi güzergahındaki mülkiyet değişiklikleri ile ilgili TBMM'de araştırma komisyonu kurulması talep edildi.

KANAL İSTANBUL GERİ DÖNÜŞÜ HASARLAR BIRAKACAK

Özgür Özel, Kanal İstanbul için TMMOB tarafından hazırlanan raporlarda, projenin yaratacağı sıkıntıların dile getirildiğini söyledi. Bu raporlara göre yapılaşma yasağı bulunan ve 70 tür canlıya yuva olan sulak alanlar, akarsular, dereler ile Terkos Gölü'nün projeden etkileneceğinin vurgulandığını belirten Özgür Özel, "Raporda; Karadeniz’deki tuzluluk değerinin artması nedeniyle Trakya’ya kadar tatlı suların beslediği tarım alanları ve karasal ekosistemin bozulacağı, heyelan riskinin artacağı, 20 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanın yok olacağı, Sazlıdere Barajı’nın tümüyle yok olacağı başta olmak üzere geri dönüşü neredeyse imkansız ekolojik hasarlar bırakacağı ifade edilmektedir." dedi.

'KANAL İSTANBUL ÇEVRESİNDE KİMLER RANT ELDE ETTİ?'

Özel, proje güzergahında mülkiyet değişikliklerinin araştırılmasının gerekli olduğuna dikkat çekerek, "Bu mülkiyet değişiklikleri araştırıldığında, İstanbul ve ülkemiz başta olmak üzere bölge için ciddi felaketlere neden olacak Kanal İstanbul Projesi’nin inşası için hangi çevrelerin ısrarcı olduğu ve bu proje nedeniyle kimlerin rant elde ettiği de açığa çıkacaktır." diye konuştu.

MADDİ ÇIKAR SAĞLAYANLAR TESPİT EDİLSİN

Özel, bu gerekçelerle; Kanal İstanbul güzergahında Nisan 2011’den bugüne kadar yapılan mülkiyet değişikliklerinin incelenmesi, bu değişiklikler nedeniyle sağlanan maddi çıkarların tespit edilmesi, bölgede arazi satın alan kişilerin ortaya çıkarılması, bilimsel raporlara da yansıdığı biçimiyle projenin ekosistem, tarım alanları, deprem riski ve canlı yaşamı başta olmak üzere yaratacağı tahribatların araştırılması için TBMM’de komisyon kurulmasını talep ettiklerini aktardı.

# KANAL İSTANBUL İLE İLİŞKİLİ:

26 Aralık 2019 Ankara- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?