Reklamı Kapat

Asgari ücrete 730 lira ek zam önerisi

ASO Başkanı Nurettin Özdebir çok ilginç bir ilgin bir öneride bulundu: "SGK primi çalışan payı ve işsizlik sigortası çalışan payını devlet almasın, bu fark doğrudan çalışana ödensin"

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir asgari ücretle ilgili ilhinç bir öneride bulundu.

ASO Başkanı Nurettin Özdebir "Asgari ücretle ilgili önerim şu: Sanayi siciline kayıtlı imalat sanayi işletmelerinde çalışanların asgari ücret seviyesindeki gelir vergisi, SGK primi çalışan payı ve işsizlik sigortası çalışan payını devlet almasın, bu fark doğrudan çalışana ödensin" dedi.

Sanayi siciline kayıtlı imalat sanayi işletmelerinde çalışanların asgari ücret seviyesindeki gelir vergisi, SGK primi çalışan payı ve işsizlik sigortası çalışan payını devlet almasın, bu fark doğrudan çalışana ödensin. Böylece imalat sanayisinde çalışanların aylık 730 lira civarında geliri artacak ve bu sektör iş gücü için cazip hale gelecek.

Özdebir, ASO aralık ayı meclis toplantısındaki konuşmasında, yeni yılda uygulanacak asgari ücret tutarının bu hafta açıklanacağını belirterek şunları kaydetti:

Sanayi siciline kayıtlı imalat sanayi işletmelerinde çalışanların asgari ücret seviyesindeki gelir vergisi, SGK primi çalışan payı ve işsizlik sigortası çalışan payını devlet almasın, bu fark doğrudan çalışana ödensin. Böylece imalat sanayisinde çalışanların aylık 730 lira civarında geliri artacak ve bu sektör iş gücü için cazip hale gelecek.

Özdebir, önerilerini Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede'ye ilettiğini de aktardı.

Söz konusu önerinin işverene gelir sağlamayacağını anlatan Özdebir, çalışanın cebine girecek olan farkla, imalat sanayine yönelim olacağını ve böylelikle çalışanın niteliğinin artacağını dile getirdi.

"Dışa bağımlılığın azaltılması, verimliliğin artmasıyla mümkün"

Gelecek yılın ekonomi politikasının, dışa bağımlılığın azaltılması üzerine olması gerektiğini ifade eden Özdebir, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

Dışa bağımlılığın azaltılması, verimliliğin artmasıyla mümkün. Türkiye ekonomisinin yüksek büyüme patikasına girebilmesi için verimlilik, rekabet gücü ve ihracat artışına yönelik ekonomi politikalarının revize edilerek, üreten katma değer yaratan bir ekonomi yapısına dönüşmesi gerekir. Makroekonomik değişkenlerde dengelemenin sağlanmasında enflasyon ve cari açıktaki düşüşün sürdürülebilir olması önemli.

25 Aralık 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Mehmet güler - Cok güzel ve anlamlı bir teklif calışanları düşünüyorsa sayın c.başkanı ve yöneticiler bu teklifi kabul eder ve halkçı milliyetci vatandaşını düşünen yöneticiler olurlar eğer bu teklifi redederlerse bunlar çalışanı ezmek isteyen yaramaz devlet yöneticileridir MOKTA.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 25 Aralık 23:56
02

aziz aydoğan - Oh ne güzel herkez kesesinden yesin içsin davetim var misali.işveren elini cebine sokmaya hiç niyeti yok.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Aralık 21:27
01

Ayla Berkay - Diğer çalışanların canı yokmu söke söke vereceksiniz ve devlete o primi ödeyeceksiniz

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 25 Aralık 20:16
04

Arda - @Ayla Berkay 01 nolu yoruma cevabı: devlet devletse vatandaşına bakacak vatandaşı devlete bakıyorsa bu sistemde bi hata vardır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 15:08

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?