Reklamı Kapat

Belediye atamalarına bakanlıktan 'izin' şartı

İktidar belediye atamalarına ilişkin yönetmeliği değiştirdi. Artık belediyede yapılacak atamalara bakanlıktan 'izin' şartı getirildi.

Yerel seçimlerde AKP hükümeti İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana gibi önemli büyükşehirleri kaybetti. Muhalefete geçen belediyelerdeki atamaları kendi yapmak isteyen hükümetten bir adım daha geldi.

Belediyelere ilk defa atanacak memurların sınav ve atama yöntemlerini düzenleyen yönetmelik değiştirildi. Sözcü'nün haberine göre yapılacak atamalarda hem İçişleri Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin alınacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı “Belediyelere ilk defa atanacak memurların sınav ve atama yönetmeliği”nin yeni düzenlemesi yürürlüğe girdi.

Yeni yönetmeliğe göre, bundan sonra belediyeler ve bağlı kuruluşlar ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinin kadrolarına yapılacak atamalarda hem İçişleri Bakanlığı hem de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan izin alınacak. İl özel idareleri ile bunların üyesi olduğu mahalli idare birliklerinin kadrolarına yapılacak atamalarda İçişleri Bakanlığı'ndan izin alınacak.

İl özel idareleri ile belediyelerin birlikte üye oldukları mahalli idare birliklerinin kadroları için ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan izin alınacak. Bakanlıklardan izin çıkmaması halinde kadrolara atama yapılamayacak. Belediyeler daha önce bu konuda sadece İçişleri Bakanlığı ile muhatap oluyordu.

Belediyeler, atama yapılacak kadro sayıları ile bu kadroların sınıf, unvan ve derecelerini Resmî Gazete ile ilan edecek. Bu ilanlar belediyelerin ve Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinden duyurulacak.

Belediyeler, adayları KPSS puanlarına göre sıralayarak, en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere atama yapılacak boş kadro sayısının 5 katı oranında adayı sınava çağıracak. Sınava girmeye hak kazanan adaylar ve KPSS puanları idarenin internet sitesinde ilan edilecek.

Atama bekleyen memur adayları, atamaların en yüksek puan alandan başlayarak sıralamayla alınmasını, torpil ihtimallerinin yaşandığı sözlü sınavların ise kaldırılmasını bekliyorlardı. Ancak yeni yönetmelikte bu beklentileri karşılayacak değişiklikler yok.

25 Aralık 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Kadir Öztaş - inşaALLAH son Çırpınışınız olur birşeyler yaptıkca batıyorsunuz ama nafile gelen gider ama arkasında iyi iz bırakırsa iyi anılır çizgisi eyri olandan düz bahsetmek şık bir hal olamaz biz usandık uyara uyara ama siz yanlışı yapa yapa usanmadınız ne diyelim ALLAH ıslah eylesin.

Yanıtla . 4Beğen . 1Beğenme 25 Aralık 11:24
01

ts - ey hükümet yeter alçaltığınız ne kadar kininiz varmış.sizden devlet adamı olmaz anlıyamamışız size verdiğimiz desteğe yazık.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 25 Aralık 09:22

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?